W weekend policjanci z gostyńskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 53-letniego mężczyznę kierującego citroenem, który miał na liczniku ponad 102 km/h w obszarze zabudowanym. Kierowca stracił prawo jazdy. Policjanci przypominają – prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych.
W niedzielę, 11 sierpnia, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu podczas służby z wykorzystaniem miernika prędkości, w miejscowości Kunowo, zatrzymali do kontroli 53-letniego kierującego citroenem.
- Mężczyzna jechał z prędkością 102 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 50 kilometrów na godzinę – wyjaśnia podkom. Monika Curyk, oficer prasowa KPP w Gostyniu.
Mundurowi zatrzymali siedzącemu za kierownicą citroena prawo jazdy na 3 miesiące i nałożyli mandat w wysokości 1500 zł, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Co to znaczy bezpieczna prędkość?
Tydzień temu (5 sierpnia 2024 r.) gostyńscy funkcjonariusze, podobnie jak policja w całej Polsce, prowadzili ogólnopolską akcję "Prędkość”, która właściwie miała charakter międzynarodowy i była koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego. Wówczas w powiecie gostyńskim policjanci ujawnili 72 wykroczenia - przekroczenia prędkości. Poza tym nałożono 63 mandaty i zatrzymano 1 prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym limitów prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i własnych umiejętności – wyjaśnia oficer prasowa z KPP w Gostyniu.
- Za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym uprawnienia ulegają zawieszeniu na 3 miesiące, jeśli w tym okresie kierujący będzie nadal jeździł, okres ten ulega przedłużeniu na kolejne 3 miesiące. W przypadku dalszego niestosowania się do przepisów, kierowca traci uprawnienia – przypomina podkom. Monika Curyk z KPP w Gostyniu.
Nieprzypadkowo w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych czy innych miejscach, z których korzystają zarówno zmotoryzowani, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego często wprowadzone są ograniczenia prędkości. Jednym z zadań policjantów ruchu drogowego jest kontrola przestrzegania przepisów w tego typu miejscach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.