Reklama

Kierowcy byli nieuczciwi, więc ZGKiM w Gostyniu wprowadza zmiany. Będzie rewolucja na parkingach?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Kierowcy byli nieuczciwi, więc ZGKiM w Gostyniu wprowadza zmiany. Będzie rewolucja na parkingach? - Zdjęcie główne

Gostyń. Parking przy ul. Kolejowej jest płatny | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy 2022 rok przyniesie zasadnicze zmiany w opłatach parkingowych w Gostyniu? Czy gmina poszerzy strefę płatnego parkowania w mieście?

Póki co nic nie wskazuje na zamiar wprowadzania rewolucji w strefie parkowania w Gostyniu. Będzie jedna nowość - od lutego zostanie wprowadzony w życie inny wzór karty parkingowej.

W Gostyniu od 2009 roku stawki opłat za parkingi utrzymują się na tym samym poziomie - żadnych zmian przez lata nie wprowadzano.

- Na razie w samorządzie nie ma dyskusji, żeby coś miało się zmienić w tej kwestii - zapewnia Marcin Krawiec, dyrektor ZGKiM w Gostyniu.

Co musiałoby się stać, by wzrosły stawki opłat za parkingi?

- To zależy od kondycji budżetowej gminy. Podwyżki dotykają nas w każdej niemal branży, sytuacja dynamicznie się zmienia, samorządy mogą sporo stracić i nie wiadomo, czy nie będzie konieczności wprowadzenia zmian w opłatach parkingowych. W większych miastach można obserwować, jak słono trzeba płacić za pozostawienie samochodu na płatnych parkingach - dodaje Marcin Krawiec.

Jakie obowiązują stawki?

Za pozostawienie samochodu na płatnym miejscu parkingowym w Gostyniu na 14-15 minut trzeba zapłacić 0,50 zł i to najniższa stawka.
Pierwsza godzina parkowania kosztuje 2,20 zł. Gdyby kierowca samochodu chciał wrzucać pieniądze do parkomatu przez cały dzień, będzie go to kosztowało około 20 zł, 5 dni roboczych daje w sumie 100 zł.

ZGKiM w Gostyniu proponuje miesięczne abonamenty - za 90 zł można pozostawić auto w dowolnym miejscu strefy płatnego parkowania w mieście.

- Naszym zdaniem, nie jest to wysoka opłata. Dla kierowców często parkujących w mieście jest to korzystne - mówi szef ZGKiM w Gostyniu.

Kierowcy mogą wykupić również tzw. koperty, czyli miejsca zastrzeżone, co kosztuje 180 zł. Z tego przywileju korzystają przede wszystkim właściciele sklepów, firm czy innych instytucji, położonych w pobliżu parkingów przy głównych ulicach w mieście, gdzie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Kilka lat temu w Gostyniu wprowadzono również abonament dla osób z niepełnosprawnością. Przypomnijmy, jedynym dokumentem uprawniającym osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „niebieskich kopertach” jest Karta Parkingowa, wydawana na osobę (nie na samochód) lub placówkę. Imienną kartę można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

- Dla tych mieszkańców, którzy mają orzeczoną niepełnosprawność mamy również miesięczny abonament. Wydajemy go, kiedy zainteresowany okaże nam kartę niepełnosprawności. Abonament kosztuje 5 zł, a po jego opłaceniu auto osoby z niepełnosprawnością może przez cały miesiąc stać na każdym miejscu - wyjaśnia Marcin Krawiec. 

Nowe karty parkingowe

Od lutego zostaną wprowadzone zmiany w kwestii kart parkingowych. Te otrzymają inną grafikę, będą laminowane, zmieni się tez sposób ich uaktualniania. Dotychczas o aktualności i opłacaniu  karty świadczyła pieczątka, po którą trzeba było udać się co miesiąc do biura ZGKiM w Gostyniu.

- Zauważyliśmy, że z tym były problemy. Kierowcy mieli obowiązek dojechać do nas po pieczątkę, żeby karta nie straciła ważności. Wielu z nich o tym zapominało. Karty parkingowe były też nieuczciwie wykorzystywane. Zdarzało się, że parkowano posługując się nieaktualną kartą, ale też wymieniano się kartami. Niestety, kiedy kierowca otrzymał mandat, a my dokonywaliśmy weryfikacji karty okazywało się, że ta sama karta powinna być w innym samochodzie, zaparkowanym w innym miejscu - opowiada szef ZGKiM w Gostyniu.

Teraz będzie łatwiej przy uaktualnianiu parkingowego dokumentu, ale też podczas kontroli odpłatności.

- Pojawi się nowa grafika, karta parkingowa będzie laminowana, wydawana z obowiązkiem zwrotu w sytuacji rezygnacji. Nie będą za to konieczne wizyty w ZGKiM, by otrzymać pieczątkę.  Oprzemy się na tym, że wystawimy fakturę i wyznaczymy termin płatności. Jeśli właściciel samochodu - zapisany do systemu - go nie dotrzyma, dostanie mandat, a my zablokujemy kartę - wyjaśnia Marcin Krawiec. 

Najtańszy parking w regionie

Dyrektor „komunalki” w Gostyniu zapewnia jednocześnie, że przez najbliższy rok administrator parkingów w Gostyniu nie ma zamiaru poszerzać płatnej strefy parkingowej.

- Celem opłat za miejsce do pozostawienia auta nie jest zysk dla ZGKiM, ale umożliwienie parkowania w mieście. Mamy parking na placu obok marketu Biedronka, przy ul. Łąkowej (nie mylić z placem targowym - przyp. red.), gdzie pozostawienie auta na cały dzień kosztuje 2 zł. To jest najtańszy parking w okolicy - przypomina szef gostyńskiej „komunalki”.

 

A jak ZGKiM skorzystał na płatnych parkingach w Gostyniu - dane z 2021 roku?

  • ok. 470 tys. zł - wpływy z opłat parkingowych w 2021 roku (od części z tych środków ZGKiM odprowadza VAT)
  • ok. 80 tys. zł - środki, które wpłynęły z mandatów  i egzekucji sądowych 

Co z kierowcami, unikającymi połat parkingowych?

  • ok. 2 tys. wezwań w 2021 r wystawił ZGKiM za nieopłacane parkowanie
  • ok. 1 tys. spraw egzekucyjnych z 2021 r. i lat poprzednich jest wciąż w toku 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy