Reklama

"Każda podwyżka cieszy". Wyższe diety dla sołtysów i radnych gminy Gostyń. Dla sołtysów bez wyrównania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż / Adobe Stock

"Każda podwyżka cieszy".  Wyższe diety dla sołtysów i radnych gminy Gostyń. Dla sołtysów bez wyrównania - Zdjęcie główne

Sołtysi w gminie Gostyń dostali podwyżki | foto fotomontaż / Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńscy radni ustalili nowe stawki zryczałtowanych, miesięcznych diet dla sołtysów w gminie. Miesięcznie będą oni otrzymywać powyżej 770 zł.

Na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, która odbyła się 16 grudnia, podjęto dwie uchwały, dotyczące podwyżek stawek diet. Jedna dotyczyła wzrostu stawki uposażenia radnych, druga - podwyżek diet sołtysów.

Ile będą dostawać sołtysi?

Nad projektem uchwały "w sprawie ustalenia wysokości diet dla przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych oraz zwrotu kosztów podróży służbowych sołtysom" nie odbyła się dyskusja. 6 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu i byli to najprawdopodobniej gminni rajcy, którzy pełnią funkcję sołtysów lub przewodniczących rady osiedla. Uchwała jednak została przyjęta zdecydowaną większością - 14 głosów za, przy jednym wstrzymującym się.

Za podstawę do obliczania wysokości diet sołtysów przyjęto maksymalną wysokość diet, jakie przysługują radnemu w ciągu miesiąca, w gminie, w której zamieszkuje od 15 tysięcy do 100 tysięcy osób. Kwotą bazową do naliczania zryczałtowanego miesięcznego uposażenia jest stawka, która obecnie wynosi 3220,96 zł

Gostyńscy radni ustalili, że „przewodniczący organów wykonawczych jednostek pomocniczych”, czyli sołtysi będą otrzymywać miesięczną dietę w wysokości 24 % kwoty bazowej, co daje 773 zł (wcześniej miesięcznie 583 zł). 

- Każda podwyżka cieszy - skomentował decyzję jeden z sołtysów gminy Gostyń.

Wyższe diety dla sołtysów w gminie Gostyń będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku. Nie wszyscy gospodarze sołectw są zadowoleni z tego powodu, ponieważ to oznacza, że nie otrzymają wyrównania od sierpnia.

Dla porównania - w gminie Rawicz sołtysi po zmianie diety otrzymają 966 zł (30% kwoty bazowej), a w gminie Krotoszyn sołtysi miesięczne otrzymują 902 zł (ok. 28% kwoty bazowej), ale dodatkowo mają wyrównanie od sierpnia.

Ile otrzymają radni?

Jeśli chodzi o uchwalanie uposażenia dla radnych gminy Gostyń - nie było niespodzianek CZYTAJ TUTAJ. Po burzliwych roboczych spotkaniach radnych, jakie odbywały się w tej sprawie, na sesji nie było już dyskusji. Wszystko zostało ustalone, nawet to, jak poszczególne kluby mają głosować. Radni zdecydowaną większością głosów (19 za podjęciem uchwały, 2 się wstrzymało), ustalili dla siebie podwyżki diet o około 30% od dotychczas pobieranego uposażenia (przewodniczący rady 45%). Członkowie Rady Miejskiej w Gostyniu, którzy pełnią funkcję sołtysów i przewodniczących rad osiedli, pobierają podwójne miesięczne uposażenie. 

Zapowiadano dyskusję, nieoficjalnie mówiło się, że jeden z klubów wchodzących w skład rady miejskiej, a  także jeden z lewicowych radnych zagłosuje przeciw podwyżce. Ale nic takiego się nie stało, głosów sprzeciwu nie było. Zabawne jest tłumaczenie, dlaczego?

- Byliśmy jednością. Tak jak się umówiliśmy, tak zagłosowaliśmy - powiedział nam jeden z prawicowych radnych.

 

- Każdy mógł sam głosować, jak chciał, zgodnie z własnym sumieniem - tłumaczył sytuację rajca z lewicowego „klubu Kulaka”.

Ktoś tu kręci...

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy