reklama

Jubileuszowa Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Pudliszkach. Ponad 30 wystawców bydła, ponad 70 sztuk do oceny 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Jubileuszowa Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Pudliszkach. Ponad 30 wystawców bydła, ponad 70 sztuk do oceny  - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
238
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWyjątkową i oryginalną oprawę miała tegoroczna XV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Pudliszkach. Nie mogło być inaczej, gdyż flagowe wydarzenie Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła, które w powiecie gostyńskim organizowane jest co 2 lata, w 2024 r. przebiegało pod znakiem dwóch jubileuszy. Wystawa w Pudliszkach odbyła się po raz 15., jednocześnie świętowano 25-lecie istnienia WZHiPB.
reklama

Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Pudliszkach

Pudliszkowski park oraz boisko sportowe, w niedzielę, 7 lipca 2024 r. należały do hodowców i producentów bydła oraz zaproszonych na wystawę gości. Wśród nich były firmy oraz organizacje z branży rolniczej, a także wspierające hodowców i rolników, ze swoimi stoiskami, miniwystawami ciągników i maszyn rolniczych. Wystawcy z chęcią opowiadali o działalności i dzielili się doświadczeniami.

Na regionalną wystawę zwierząt hodowlanych dojechali przedstawiciele organizacji związkowych, krajowych towarzystw rolniczych oraz hodowców bydła z całej Polski. Przed mszą św. powstała jubileuszowa kolumna marszowa, składająca się z 13 pocztów sztandarowych - 5 delegacji przyjechało z Wielkopolski, jeden sztandar należał do Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła (WZHiPB), drugi do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

reklama

Po mszy św. w kościele parafialnym w Pudliszkach, delegacje tworzące poczet sztandarowy powozami przejechały ulicami Pudliszek. Ceremoniał zakończył się prezentacją pocztów oraz sztandarów na stadionie sportowym, gdzie odbywała się wystawa.

Ponad 30 wystawców na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Pudliszkach  

W 2024 roku mija 30 lat, odkąd cyklicznie organizowana jest Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Pudliszkach. W tym roku wzięło w niej udział 36 hodowców, wystawiając do oceny 75 sztuk bydła (nie tylko) z Wielkopolski. Kilkakrotnie podczas imprezy podkreślano, że nie odbyłaby się, gdyby nie hodowcy z gospodarstw indywidualnych i czołówka hodowli wielkostadnej. 

reklama

Gmina Krobia jako współorganizator wydarzenia - biorąc pod uwagę anomalia pogodowe, jakie funduje nam tegoroczne lato - zadbała, by oprowadzanie i prezentacje zwierząt hodowlanych przed komisją sędziowską odbywały się na krytym wybiegu.

Przedstawiano zwierzęta o wysokiej wartości hodowlanej i przepięknie przygotowane. Kilka tygodni przed wystawą hodowcy dokonują wyboru odpowiedniej sztuki.

- Nie jest to łatwe, ponieważ to, co nam może wydawać się piękne, nie zawsze takie jest dla innych - mówiła prowadząca imprezę Paulina Wawrzyniak z PFHBiPM. - wybieramy krowy bez defektów budowy, na przykład stanów zapalnych, nierównych nóg, grzbietu. Musi być to sztuka ładna, estetyczna i zarazem pokazująca swoje walory produkcyjne. Podczas oceny krów mlecznych zwracamy uwagę na gruczoł mleczny, ważna jest też rama ciała - uzupełniała.

reklama

Hodowcom trudno być obiektywnym we własnej oborze. W tym przypadku poradą służyć może  doradca hodowlany, który ma wiedzę na temat prawidłowych cech pokroju, budowy i konstytucji zwierząt. Właściciele doskonale zdają sobie z tego sprawę. Na wybiegu prowadzący hodowle starali się jak najlepiej zaprezentować wybrane „sztuki”, z kolei poza wybiegiem, gdzie krowy czekały na wyjście, trwały ostatnie kosmetyczne poprawki i czynności pielęgnacyjne - tzw. fitting. Przy dokładnie umytych i ostrzyżonych zwierzętach, w użyciu były nawet szczotki i suszarki.

Wszystko po to, by bydło prezentowało się doskonale i w jak najlepszym stopniu odpowiadało wzorcowi rasy.

"Hodowla zwierząt to dziedzina najtrudniejsza w rolnictwie"

Muzyczny przemarsz przed trybunami dziecięco-młodzieżowej orkiestry dętej z Ponieca, która swoimi występami uświetnia wydarzenie od kilku lat, to znak, że wystawa rozpoczęła się na dobre. 

- Hodowla zwierząt gospodarskich, a szczególnie bydła rasy mlecznej to dziedzina najtrudniejsza w rolnictwie. Jestem pod wrażeniem tego, że są z nami goście, którzy zjechali z całej Polski. Wspólnie z organizatorami, współorganizatorami i patronami wystawy, mamy ogromną satysfakcję z tego, co tu się dzieje. W ten sposób co dwa lata mamy okazję świętować ciężką pracę hodowców bydła ras mlecznych, ale także ludzi, którzy wspierają hodowlę, a mianowicie wystawców, którzy są tutaj z nami - mówił Leszek Hądzlik, jeden z inicjatorów wydarzenia.

Komisja oceniająca bacznie przyglądała się zwierzętom z odchowu cielaków, jałowicom, krowom (I i II laktacji). Oceniano nie tylko walory produkcyjne zwierząt, ale również sposób zachowania i temperament. Ważna była także dobra współpraca hodowcy (wyprowadzającego) ze zwierzęciem, zachowanie cierpliwości.

- Prezentacja zwierząt nie polega tylko na tym, żeby krowy ładnie wyglądały. Powinny również potrafić chodzić na kantarze, ponieważ podczas takich imprez należy wyjść ze zwierzęciem na ring - prowadząca uświadamiała licznie zgromadzoną na stadionie w Pudliszkach publiczność.

Oprócz tego, że krowa czy jałówka powinna chodzić tam, gdzie chce właściciel dodatkowo musi mieć w tym czasie prawidłową pozycję - czyli głowę uniesioną na wysokość grzbietu. Ciekawość publiczności wzbudził chłopiec, który na ring wprowadzał sztuki do konkursu cieliczek. Prowadził na smyczy niewielkie zwierzę. Wiele osób myślało, że to koza, gdyż na wystawie w Pudliszkach wprowadzono zwyczaj, że właściciel cieliczki, która zwyciężyła w poprzednim konkursie, funduje właśnie kozę dla zwycięzcy bieżącej wystawy.

Podczas tegorocznej imprezy zasady złamano - ufundowanym zwierzęciem dla najlepiej ocenionej cieliczki była owca.

Wystawa zwierząt hodowlanych w Pudliszkach była wielkim sukcesem

Zwierzęta rywalizowały o tytuł czempiona i wiceczempiona, a także superczempiona, przyznawano również trofea honorowe. Głównym sędzią był Dariusz Kumorek, pracujący na co dzień w OHZ Głogówek. 

Kiedy zwierzęta prezentowały się na ringu, uczestnicy wydarzenia mogli oglądać w pudliszkowskim parku to, co do zaoferowania miały wytwórnie pasz, koncentratów, a także firmy produkujące maszyny i ciągniki rolnicze. Furorę wśród najmłodszych robiły alpaki. 

Po zakończeniu wydarzenia w Pudliszkach hodowcy, związkowcy i delegaci spotkali się w sali bankietowej w Kłodzie, by podsumować wydarzenie. Tegoroczną XV regionalną wystawę bydła uznano za bardzo udaną. 

- Wyjątkowość tego spotkania podnosi fakt, że dziś również świętujemy jubileusz 25-lecia powstania wielkopolskiego związku hodowców. Uważam, że kolejna już edycja wystawy zakończyła się wielkim sukcesem, a liczba osób zwiedzających pokazała, jak bardzo hodowcom oraz mieszkańcom miast brakuje spotkań, wymiany poglądów, poznania najnowszych trendów i technologii. Jestem pełen optymizmu, że kolejna taka impreza jaką jest regionalna wystawa w Pudliszkach, to znakomita okazja i możliwość propagowania i promowania polskiego mleczarstwa i wyrobów mlecznych - powiedział Przemysław Jagła, prezes WZHiPB, podsumowując wydarzenie.

Jubileuszowe spotkanie  było okazją do przekazania podziękowań prekursorom organizacji wystawy: Leszkowi Hądzlikowi (prezydentowi PFHBiPM) i Stanisławowi Krautzowi, dyrektorowi biura) za poświęcenie włożone w przygotowania.

- Obaj panowie jako pierwsi podjęli trud organizacji takiego przedsięwzięcia, chciałbym im osobiście podziękować i wręczyć upominki - uzupełnił Przemysław Jagła.

Wyrazy wdzięczności skierował również do Mikołaja Czarneckiego z WZHiPB - wielokrotnego komisarza wystawy, a także - za każdą okazaną pomoc - do Mariusza Chrobota, dyrektora oceny regionu Zachód.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama