Reklama lokalna
reklama

25-lecie Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła. „To jest siła sama w sobie i wielka wartość dla rolnictwa”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

25-lecie Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła. „To jest siła sama w sobie i wielka wartość dla rolnictwa” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
124
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościGratulacje, podziękowania za zaangażowanie i wysiłek włożony w rozwój hodowli bydła mlecznego w Polsce,  słowa uznania dla dotychczasowych osiągnięć, życzenia, wyróżnienia dla związkowców i przyjaciół wspierających - tak celebrowane były obchody 25-lecia działalności Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła. - Takie zrzeszenie, to jest siła sama w sobie i wielka wartość w skali nie tylko województwa wielkopolskiego, ale i całej Polski - powiedział Marcin Grześkowiak, przedstawiając historię jubileuszowej organizacji.
reklama

WZHiPB - w swojej 25-letniej historii skupił już 3280 członków (stan na 31 grudnia 2023 r.) W struktury związku wchodzi 18 rejonowych i gminnych kół hodowców, organizacja hodowców zasila również 13 ośrodków wielkostadnych. 

Jubileusz świętowano bardzo uroczyście, w sali bankietowej „Oaza” w Kłodzie k. Rydzyny 7 lipca 2024 roku. Oprócz członków zarządu Związku oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) swoją obecnością jubilatów zaszczycili przedstawiciele kół hodowców, byli i obecni członkowie, członkowie zarządu, a także organizacje wspierające WZHiPB oraz przyjaciele, w tym samorządowcy i inni zaproszeni goście. Podczas prezentacji pokazującej funkcjonowanie związku hodowców na przestrzeni 25 lat, nie zabrakło momentów wzruszenia - ale też dumy z dotychczasowych osiągnięć.

reklama

Marcin Grześkowiak, zastępca dyrektora biura PFHBiPM, rejon Zachód w imieniu zarządu związku przedstawił historię jubileuszowej organizacji, działającej na rzecz hodowców i producentów bydła - początkowo na terenie byłego województwa leszczyńskiego, a obecnie na terenie całej Wielkopolski.

Nie można było ominąć faktu, że funkcjonowanie rolniczej organizacji rozpoczęło się od naturalnej i oddolnej inicjatywy grupy zawodowej rolników i hodowców, dążących do stworzenia organizacji, która działałaby na ich rzecz, jednocześnie mogłaby wypracowywać korzyści, prawa i przywileje dla środowiska hodowców bydła mlecznego. Nastąpiło to głównie z powodów ekonomicznych i obaw, że  egzystencja gospodarstw albo ich interesy były zagrożone lub niedostrzegane  przez władze, zarówno lokalne, jak i państwowe.

reklama

Wyłaniający się liderzy nie zgodzili się na taką rzeczywistość i postawili na samorządność oraz wolę decydowania o swoich sprawach - mówił Marcin Grześkowiak. - To właśnie ten tok rozumowania grupy działaczy i zapaleńców spowodował, że w 1981 roku powstał Związek Hodowców i Producentów Bydła, który działał na terenie byłego województwa leszczyńskiego, wspierany przez gminne i rejonowe koła hodowców bydła w Piaskach, Pogorzeli, Przemęcie, Borku Wlkp. i inne, mniej liczne - uzupełnił.

Zatwierdzono przygotowany statut, na podstawie którego powoływano władze związkowe, organizowano zjazdy przedstawicieli, a także tworzono plan pracy. 
W 1998 roku wprowadzono zmiany administracyjne, sytuacja ekonomiczno-gospodarcza na wsi również była inna i to wymusiło łączenie się związków wojewódzkich i kół gminnych w organizacje o znacznie większym zasięgu działania.

reklama

Do związku z województwa leszczyńskiego dołączyło prężnie już wówczas działające koło hodowców z Krotoszyna. Doszło do swego rodzaju fuzji z przyciągniętymi przez krotoszyńską organizację kołami gminnymi i rejonowymi z okręgu kaliskiego. wówczas powstał pomysł, by do tak rozrośniętej organizacji przyjmowac kolejne związki, np. koła gminne z byłych województw poznańskiego, pozostałej części kaliskiego, a także konińskiego. Liderzy marzyli o utworzeniu najliczniejszego, najprężniej działającego  w Polsce związku hodowców bydła i producentów mleka. Wielkopolanie mają we krwi ambicię i dążenie do szybkiej realizacji pomysłu czy projektu działania. Pewnie dlatego prace na etapie przygotowawczym postępowały szybko i sprawnie.

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu też miała w tym swój udział

16 lutego 1999 r. w sali gościnnej Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu doszło do utworzenia przez aklamację Wielkopolskiego Związku Hodowców i producentów Bydła w Poznaniu. Na zjazd wówczas przybyło 60 delegatów, w tym 28 z ziemi leszczyńskiej, 14 z rejonu Kalisza 8 z ziemi poznańskiej i konińskiej, a 2 z rejonu Czarnkowa. Każdy z rejonów miał swoich przedstawicieli w zarządzie., komisji rewizyjnej czy sądzie koleżeńskim. 

W skład pierwszego zarządu weszli:

  • Marian Pankowski jako prezes
  • Powołano też 4 wiceprezesów, a byli to: Jan Łapawa - jeden z liderów związku hodowców, Włodzimierz Neneman, Maciej Maciejewski i Marian Lis.
  • Sekretarzem został Leszek Hądzlik, jeden z aktywnych działaczy, pomysłodawca wystaw bydła
  • Z kolei  dyrektorem biura został Stanisław Kautz - drugi lider i pomysłodawca wystaw bydła
Organizację jako WZHiPB  zarejestrowano w sądzie w maju tego samego roku. 

Hodowcy i producenci bydła zrzeszeni pod sztandarem


Po kilku latach organizacja zrzeszająca hodowców i producentów bydła z Wielkopolski umocniła swoje szeregi, jednocząc się pod własnym sztandarem. W listopadzie 2013 r., kiedy uroczystoście oddano do użytku nową, regionalną siedzibę Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz biuro związku w Kobiernie k. Krotoszyna, sztandar został wręczony i poświęcony. 
Od tego momentu działalność związku nabrała szybszego tempa.

Warto zwrócić uwagę, że związek nigdy nie zatrudniał pracowników na etacie, a wszelkie prace i działania na rzecz wielkopolskich hodowców bydła członkowie  wykonywali i wykonują cały czas społecznie, często kosztem swojego prywatnego czasu. 

Relacja z wyjątkowej tym roku XV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Pudliszkach - KLIKNIJ w obrazek

Działania związku hodowców, a w szczególności zarządu to wsłuchiwanie się w problemy środowiska hodowców oraz pomaganie w każdej dziedzinie związanej z hodowlą bydła mlecznego.

Hodowcy - członkowie tej organizacji wiedzą, że jeśli potrzeba, to zarząd wraz z prezesem interweniuje w różnych instytucjach państwowych lub urzędach, aby rozwiązywać wszelkie trudności - przedstawiał organizację Marcin Grześkowiak.

Jeśli jest taka potrzeba, to są nawet organizowane wyjazdy na protesty i pikiety - tak w kraju, jak również do Brukseli, po to żeby walczyć o hodowców bydła mlecznego i pokazać, że zrzeszenie takie, jak Wielkopolski Związek Hodowców i Producentów Bydła to jest siła sama w sobie i wielka wartość w skali nie tylko województwa wielkopolskiego, ale całej Polski. 

Patrząc na państwa twarze i oczy, widząc przy tym w nich radość, zadumę i wzruszenie, można pomyśleć - szybko zleciało! Więc życzmy sobie kolejnych wspaniałych 25 lat działalności Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła - powiedział Marcin Grześkowiak, wspominający dawne wydarzenia z historii jubileuszowej organizacji

Wreszcie nadszedł podniosły moment, kiedy to świętujący związkowcy, ich goście i delegaci doznali radosnych chwil - podczas uroczystości byli świadkami wręczenia wyróżnień. Przyznano Złote honorowe odznaki PFHBiPM, Złote honorowe odznaki WZHiPB oraz wyróżnienia dla osób zaangażowanych w działania na rzecz wielkopolskiego związku, służących pomocą i poradą.

Podziękowania dla byłych i obecnych członków naszego WZHiPB, za wszelką pomoc i zaangażowanie na działalności organizacji zrzeszającej hodowców naszego województwa, a wszystkim władzom samorządowym PFHBiPM, instytucjom, firmom i wszystkim ludziom dobrej woli - te słowa zastępca dyrektora biura PFHBiPM, rejon Zachód skierował do przyjaciół organizacji świętującej jubileusz.

Odznaczeni i wyróżnieni zostali liderzy, koordynatorzy oraz członkowie pierwszego i obecniego zarządu WZHiPB, komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego, a także pracownicy biura.

Złota honorowa odznaka PFHBiPM:

Marcin Janowski
Mieczysław Rejek
Zyta Dudziak
Jolanta Dolata
Mariusz Junkert
Marcin Berus
Grzegorz Toporowicz
Franciszek Kordus
Michał Klimaszewski
Ewa Kłębukowska
Marek Błaszczyk
Zbigniew Dworecki
Krzysztof Szlachetka
Maciej Matuszak
Kacper Tomaszewski
Mariusz Jabłoński
Łukasz Kubiak
Michał Listwoń
Eugeniusz Sierszulski
Ryszard Jurga


Zasłużeni na rzecz WZHiPB - członkowie zarządu WZHiPB pierwszych kadencji:

Leszek Hądzlik
Marian Pankowski
Mieczysław Zaremba
Marian Pustkowski


Zasłużeni na rzecz WZHiPB - dyrektorzy biura WZHiPB:

Stanisław Kautz
Dorota Grabarska
Emil Sobieraj
Mariusz Chrobot


Zasłużeni na rzecz WZHiPB - aktualny zarząd:

Tadeusz Dymarski
Mikołaj Czarnecki
Henryk Olejniczak
Rafał Andrzejewski
Roman Marszałek
Ireneusz Dymarski
Stanisław Dudka
Andrzej Marchwiak
Dariusz Wawrzyniak
Wiesław Konarczak
Zbigniew Dworecki
Andrzej Kubiak
Lech Warga
Roman Lipowczyk
Arkadiusz Gorączka
Janusz Kędziora
Tadeusz Waliszewski
Jacek Kalak
Przemysław Kmieciński
Leszek Koziczyński
Robert Neneman
Paweł Kaźmierczak
Małgorzata Lisiecka


Zasłużeni na rzecz WZHiPB - aktualna Komisja Rewizyjna:

Marek Błaszczyk
Roman Frątczak
Marek Cichy
Mieczysław Foltynowicz
Paweł Trawiński
Zbigniew Sówka


Zasłużeni na rzecz WZHiPB - aktualny Sąd Koleżeński:

Andrzej Poczta
Eugeniusz Adamczak
Jerzy Kostrzewa
Marcin Rojda
Justyna Rząsińska


Zasłużeni na rzecz WZHiPB - wspierający związek:

Michał Listwoń
Łukasz Kubiak
Mariusz Jabłoński
Ludwik Apolinarski
Marcin Grześkowiak
Eugeniusz Sierszulski
Michał Hądzlik
Jan Presiak
Zdzisław Kubasik
Sławomir Polak
Dominik Jagła
Adam Warnke
Szymon Minta
Andrzej Ziętek
Mieczysław Klupczyński
Karol Grzeszczuk
Witold Wolsztyniak
Norbert Włodarczak
Tomasz Kaczmarek
Marcin Zwoliński
Adrian Strugała

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama