W maju 2024 roku władze Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi zdecydowały się na złożenie wniosku w naborze do programu "Dostępna przestrzeń publiczna" realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tym sposobem udało się pozyskać 349 320 złotych dofinansowania ze środków PFRON.
- Dla mnie to jest duży sukces, uzyskaliśmy 31 punktów. Mieliśmy 110 miejsca w kraju, a 10 województwie - tłumaczył dyrektor szkoły Krzysztof Perdon.
Razem z wkładem własnym powiatu gostyńskiego wysokości 87 330 złotych dało to w sumie 436 650 złotych na likwidację barier architektonicznych oraz informacyjno-komunikacyjnych w ZSOiZ w Krobi.
"Przywilej korzystania z niej ma tylko jeden uczeń"
Co kryje się pod terminem "kompleksowe dostosowanie obiektu szkolnego do potrzeb osób niepełnosprawnych"? Na co wydano prawie pół miliona złotych?Jeżeli mowa o likwidacji barier architektonicznych, to zrealizowano pięć zadań:
- zakup, dostawa i montaż w istniejącym szybie windy trzyprzystankowego dźwigu osobowego o napędzie elektrycznym
- zakup, dostawa i montaż pochylni zewnętrznej (podjazdu dla wózków) przy głównym wejściu do szkoły
- wykonanie pochylni wewnętrznej na korytarzu przy hali widowiskowo-sportowej
- zakup, dostawa i montaż automatycznych przesuwnych drzwi głównych wejściowych do szkoły wraz z zadaszeniem oraz w holu szkolnym
- wykonanie dostosowanego dla osób słabowidzących dojścia do szkoły
- Przez ostatnie 20 lat w naszym zespole szkół czekał gotowy szyb, który powstał w roku 2003. Razem z dyrektorem Bemem próbowaliśmy go zagospodarować, niestety z takich czy innych powodów, z reguły proceduralnych, nie udawało nam się nigdy zyskać środków finansowych, aby to zrealizować. Mimo że obiekt powinien być wyposażony w windę. Poprzez prywatne kontakty trafiliśmy nawet do Fundacji KGHM "Polska Miedź", ale wspierała ona tylko i wyłącznie szkoły i obiekty z terenu województwa dolnośląskiego. My z Wielkopolski niestety nie mogliśmy brać udziału w tym w tym dofinansowaniu - wyjaśniał K. Perdon.
Dopiero teraz udało się pozyskać środki na m.in. na zakup i instalację windy. Jak zdradził dyrektor ZSOiZ w Krobi, dostęp do niej ma na razie tylko jedna osoba.
- Ponieważ w tym roku tylko jedna osoba porusza się u nas na wózku, podjąłem decyzję, że pozostali są na tyle sprawni i powinni ćwiczyć swoją sprawność i tężyznę fizyczną, że mogą biegać po piętrach. Natomiast ten uczeń ma swojego czipa, ma prawo skorzystać z windy. To jest bardzo ważne urządzenie. W zeszłym roku skończył u nas naukę inny uczeń poruszający się na wózku. I proszę mi wierzyć, że jak musieliśmy go przenosić z piętra na piętro, mimo że udało nam się tak zorganizować zajęcia, że sytuacje takie miały miejsce incydentalnie, to i tak wzbudzało u niego takie traumatyczne przeżycia, że my, cieszący się pełną sprawnością nie zdajemy sobie sprawy, że może to tak wpłynąć na człowieka - powiedział Krzysztof Perdon.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Pętla posłuży niedosłyszącym. Znalazło się także miejsca na motto
Z kolei w przypadku "dostępności informacyjno-komunikacyjnej" było sześć zadań:
- zakup i montaż pętli indukcyjnej w auli szkolnej
- zakup przenośnych pętli indukcyjnych
- zakup i montaż wideodomofonu przy głównym wejściu na dziedziniec szkolny
- zakup oznakowania pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych alfabetem Braille'a (dla osób niedowidzących)
- zakup i montaż planów tyflograficznych z udźwiękowieniem (dla osób niedosłyszących)
- wykonanie oznakowania progów i podestów na ciągach komunikacyjnych
- Ma służyć osobom z niedosłuchem, które dysponują nowoczesnymi aparatami słuchowymi wyposażonymi w odpowiednie możliwości techniczne. Będą one mogły brać czynny udział we wszystkich uroczystościach i te osoby nie będą miały zakłóconego przekazu słuchowego żadnymi szumami, niepożądanymi dźwiękami, będą mogły po prostu. Mamy także cztery przenośne pętle: dwie w sekretariacie szkoły i sekretariacie uczniowskim, aby osoby, które będą petentami,, czy to uczniowie, czy ich rodzice, też mogli swobodnie porozmawiać się z pracownikami. No i dwie pętle które jeżeli zajdzie potrzeba, nauczyciel będzie mógł wykorzystać prowadząc lekcję, żeby osoba z niedosłuchem mogła w komfortowych warunkach uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych - tłumaczył dyrektor ZSOiZ w Krobi.
Poza projektem likwidacji barier architektonicznych i informacyjno-komunikacyjnych z pieniądze z budżetu powiat gostyńskiego udało się także wykonać remont elewacji oraz holu budynku.
- Na elewacj mieliśmy także nasze motto: "Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą". Dwadzieścia kilka lat wisiało na zewnątrz, ząb czasu i opady atmosferyczne zrobiły swoje. Ale podjęliśmy działania i udało nam się odrestaurować ten napis. Teraz przenieśliśmy go do holu głównego, gdzie jako element historyczny mam nadzieję pozostanie na najbliższe lata - powiedział dyrektor.
Natomiast budżecie gminy Krobi znalazły się środki na modernizację szkolnego dziedzińca z kostki brukowej.
"Krobia jest pierwszym krokiem w tym kierunku"
Jak zauważył starosta gostyński dotychczas tylko jedna szkoła powiatowa posiadała windę - Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu. Teraz są już dwie.
- W tej kadencji postawiliśmy sobie taki cel, bardzo odważny i poważny cel, żeby w jak największym stopniu likwidować bariery architektoniczne, w jak największym stopniu otwierać się na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Krobia jest pierwszym krokiem, który realizujemy w tym kierunku. Złożyliśmy także wniosek, tym razem już w ramach środków unijnych dotyczący modernizacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Jest to projekt, który opiewa na kwotę ponad miliona złotych i dotyczy budowy nowego szybu windowego, ktory musimy wybudować na zewnątrz łącznie z wyposażeniem pracowni, przystosowaniem dojść oraz modernizacją toalet. Mam nadzieję, że podobnie, jak w krobskiej szkole także tutaj uda się pozyskać środki - mówił włodarz powiatu.
W kontekście zaangażowania w pozyskanie dofinansowania na projekt likwidujący bariery architektoniczny dyrektor Krzysztof Perdon otrzymał nagrodę z rąk starosty gostyńskiego.
Z kolei gmina Krobia czeka na rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w zakresie modernizacji szkolnej infrastruktury sportowej.
- Wniosek na między innymi modernizację oświetlenia oraz wygłuszenie, wytłumieni hali widowiskowo-sportowej, aby poprawić zarówno warunki do prowadzenia zajęć lekcji WF-u, jak również organizowania różnych eventów kulturalnych zarówno dla społeczności szkolnej oraz gminy i powiatu - podsumował burmistrz Łukasz Kubiak.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.