Reklama lokalna
reklama

OSP z Szurkowa (gm. Poniec) w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym? Pozostały formalności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: kpt. Łukasz Hajduk KP PSP w Gostyniu

OSP z Szurkowa (gm. Poniec) w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym? Pozostały formalności - Zdjęcie główne

foto kpt. Łukasz Hajduk KP PSP w Gostyniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOSP w Szurkowie (gm. Poniec), po spełnieniu szeregu wymagań, stara się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). W Urzędzie Miejskim w Poniecu 3 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano porozumienie w tej sprawie. 
reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podpisanie porozumienia stanowi pierwszy krok w staraniach OSP Szurkowo o funkcjonowanie w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka ochotniczej straży pożarnej ubiegająca się o włączenie do struktur KSRG powinna przedłożyć do Komendy Wojewódzkiej PSP stosowny wniosek, kartę jednostki OSP, porozumienie z właściwą obszarowo komendą powiatową PSP oraz władzami samorządowymi. Dokumentacja, po zaopiniowaniu przez komendanta wojewódzkiego, zostaje przekazana do Komendy Głównej PSP.

Stąd spotkanie władz gminy Poniec, zarządzających strażą w Szurkowie oraz komendanta powiatowego PSP w Gostyniu.

Porozumienie w sprawie wsparcia i współpracy podpisali: Jacek Widyński  – burmistrz gm. Poniec, mł. bryg. Rafał Rybacki jako komendant powiatowy PSP w Gostyniu oraz druh Jan Poprawski - prezes jednostki OSP Szurkowo. W spotkaniu uczestniczyli również druh Robert Pazoła – naczelnik OSP w Szurkowie oraz kpt. Łukasz Hajduk – naczelnik wydziału operacyjnego w Komendzie Powiatowej PSP w Gostyniu.

reklama

Strażacy-ochotnicy z Szurkowa włożyli sporo pracy by sprostać szczegółowym wymaganiom, określonym w rozporządzeniu MSWiA dla jednostek ochrony przeciwpożarowej funkcjonujących w krajowym systemie. Na wyposażeniu druhów jest odpowiedni sprzęt, w jednostce działa określona liczba wyszkolonych druhów, posiadają skuteczne systemy łączności, powiadamiania i alarmowania.

- OSP w Szurkowie liczy 23 członków posiadających uprawnienia i spełniających wymagania do udziału w bezpośrednich działaniach ratowniczych. Na wyposażeniu jednostki znajduje się też średni samochód ratowniczo gaśniczy, rok produkcji 1998 - wymienia kpt. Łukasz Hajduk, rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.

reklama

Druhowie z OSP w Szurkowie pozostają w gotowości do podejmowania działań ratowniczych dzięki urządzeniom łączności w sieci radiowej systemu. Teraz pozostały tylko formalności.

Z powiatu gostyńskiego do KSRG dotychczas zostało włączonych 10 jednostek OSP - po dwie z gminy Gostyń, Borek Wlkp. i Krobia oraz po jednej z pozostałych gmin. Z gminy Poniec w ramach KSRG działa OSP Poniec. Włączenie do struktur OSP Szurkowo pozwoli na właściwe zabezpieczenie operacyjne południowej części powiatu gostyńskiego oraz mieszkańców gminy Poniec.  

Czym jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy?

KSRG powstał w 1995 r. System zorganizowała Państwowa Straż Pożarna, której komendant główny wydaje decyzję o włączeniu danej jednostki w struktury KSRG. Celem było ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez straż pożarną oraz inne podmioty ratownicze.

reklama

System wspomagają między innymi: policja, straż graniczna, Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowa Agencja Atomistyki, Stacje Ratownictwa Górniczego, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, a także organizacje pozarządowe: GOPR, WOPR, TOPR, Aeroklub Polski, ZHP, PCK i Polski Związek Alpinizmu.

           

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama