Przypomnijmy, kościół świętego Idziego w Krobi ufundudowany przez księcia Władysława Hermana jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce, a datę jego powstania szacuje się na pierwsze lata XII wieku.
Gmina Krobia, w imieniu Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Krobi, złożyła wniosek w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na realizację zadania pod nazwą „Prace konserwatorskie przy jednym z najstarszych zabytków w Wielkopolsce - kościele św. Idziego w Krobi”.
Samorządowi udało się otrzymać promesę dofinansowania inwestycji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na kwotę 441 000 złotych.
- Wniosek przedłożony przez parafię opiewa na kwotę 418 367,45 zł, stąd zasadne jest udzielenie dotacji we wnioskowanej kwocie.
Wypłata dotacji nastąpi pod warunkiem otrzymania przez gminę dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - czytamy w uzasadnieniu do uchwały podjętej przez radnych Rady Miejskiej w Krobi.
Na jeszcze większe pieniądze może liczyć inna pereła architektury, tym razem drewnianej - kościół świętego Michała Arachnioła w Domachowie.
Niemal rok temu (dokładnie 12 marca 2023 roku) tamtejsza parafia złożyła wniosek o udzielenie dotacji na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego koniecznego do uzyskania pozwolenia budowlanego pod nazwą „Prace konserwatorskie ratujące przed zamknięciem najstarszy w Polsce drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Domachowie".
- Mając na względzie znaczenie historyczne i kulturowe obiektu, jakim jest zabytkowy drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Domachowie (...), na którego gmina Krobia otrzymała promesę w kwocie 490 000 złotych w ramach drugiego naboru Polskiego Ładu (...) w celu uzyskania środków przyznanych w promesie podjęcie uchwały o przyznaniu Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Domachowie dotacji w kwocie 23 985 złotych - jest zasadne - czytamy w drugiej uchwale.