Ustawa antyprzemocowa rozwiązała problem ze skuteczną i szybką ochroną
Cztery lata temu, w listopadzie 2020 roku weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa, która wprowadziła do porządku prawnego rozwiązania, dotyczące szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc. Celem było umożliwienie błyskawicznej reakcji wobec osoby stosującej przemoc w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Wcześniej kluczowym problemem był brak skutecznej i szybkiej ochrony dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie w sytuacji, gdy w związku z tą przemocą nie toczy się jeszcze postępowanie karne.W praktyce osoby dotknięte przemocą domową często nie składały zeznań z obawy przed sprawcą, a to uniemożliwiało skuteczne prowadzenie postępowania karnego. Nawet jeśli zostało ono wszczęte to nie dochodziło do przedstawienia zarzutów, a tym samym decyzją kończącą postępowanie było postanowienie o umorzeniu postępowania, które z oczywistych względów nie było zaskarżane przez osoby pokrzywdzone.
Natychmiastowa izolacja dla znęcajacego się nad żoną oraz bijącego matkę
Dzięki ustawie antyprzemocowej, która przyznała nowe kompetencje chociażby policji, funkcjonariusze z powiatu gostyńskiego mogli zastosować wobec sprawców przemocy nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia, a także zakaz kontaktowania się z osobą doznającą przemocy, obowiązujący przez najbliższe 14 dni.
- Policjanci dokładnie zapoznali się z sytuacją w obu rodzinach. W jednej z nich dochodziło do aktów przemocy psychicznej i fizycznej, a w drugiej do gróźb pozbawienia życia. W związku z tym funkcjonariusze uznali za zasadne zastosowanie tych środków wobec 42-letniego mężczyzny, który znęcał się nad swoją żoną, oraz wobec 39-latka, który stosował przemoc wobec swojej matki – wyjaśnia podkom. Monika Curyk, oficer prasowa z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Ustawa „antyprzemocowa” nałożyła na policję również dodatkowe zadania. To obowiązek obecności funkcjonariuszy podczas czynności opuszczenia lokalu, zabezpieczenia możliwości sprzeciwienia się zabraniu rzeczy codziennego użytku przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, a także o obowiązkowym sprawdzaniu realizacji nakazu/zakazu.
- Procedura nakaz/zakaz umożliwia natychmiastowe odizolowanie sprawcy od ofiary przemocy w rodzinie. Ponadto, rodzina, w której mamy do czynienia z jakąkolwiek formą przemocy zostaje objęta procedurą „Niebieskiej karty”. W jej trakcie sytuacja rodziny monitorowana jest przez odpowiednie instytucje, których celem jest podjęcie działań pomocowych w kierunku ustania przemocy w rodzinie – wyjaśnia podkom. Monika Curyk.
Funkcjonariusze z KPP w Gostyniu przypominają:
Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 r., policjanci mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, a także zakaz kontaktowania się i zbliżania się do osoby doznającej przemocy. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i natychmiast wykonalne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.