Reklama

Jak obliczyć koszt ubezpieczenia mieszkania?

Opublikowano:
Autor:

Jak obliczyć koszt ubezpieczenia mieszkania? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Przybliżoną wartość ubezpieczenia można wyliczyć w narzędziach online zamieszczonych na stronach poświęconych ubezpieczeniom. Popularne w ostatnim czasie porównywarki, pokazują przybliżone koszty rocznej ochrony polisy u różnych ubezpieczycieli dostępnych na rynku. Wszystko trwa kilka chwil.

Kiedy zastanawiamy się gdzie ubezpieczyć mieszkanie, zawsze w pierwszej kolejności chodzi nam o znalezienie oferty, która zapewni nam najbardziej dogodne warunki finansowe i sprawi, że wysokość składki nie będzie zbyt wygórowana i będzie odpowiadała naszym możliwościom. Dlatego skorzystanie z kalkulatora jest najtańszą możliwością kupienia polisy, oszczędzając nasz czas i pieniądze, gdybyśmy chcieli kupić tę samą polisę w placówce stacjonarnej.

 

Co decyduje o wysokości ubezpieczenia?

Na koszt ubezpieczenia wpływa wiele czynników. Można je podzielić na główne i dodatkowe. Wśród głównych należy wymienić sumę ubezpieczenia oraz jego przedmiot, a zatem zakres wchodzący w skład ochrony objętej polisą. Czynniki dodatkowe są zróżnicowane. To np. rok budowy obiektu budowlanego, liczba nieletnich zamieszkujących lokal, stopień zabezpieczenia mieszkania, lokalizacja, sąsiedztwo, położenie geograficzne, a nawet wiek osoby, która wykupuję polisę oraz wiele innych. Te wszystkie elementy zawiera formularz zintegrowany z kalkulatorem ubezpieczeniowym.

Na wysokość rocznej składki wpływa ponadto stopień ryzyka, jakie nad nim ciąży. Nie jest tajemnicą, że mieszkanie parterowe jest bardziej narażone na kradzież niż lokal na trzecim piętrze, podobnie mieszkanie w dzielnicy o dużym stopniu przestępczości niż nowoczesne apartamenty w zamkniętym i strzeżonym osiedlu, a mieszkania znajdujące się w pobliżu kopalń narażone na uszkodzenia spowodowane np. osuwaniem się ziemi. Im większy czynnik ryzyka, tym oczywiście większa stawka składki.

 

Jak obliczyć składkę ubezpieczenia?

Żeby dokonać wyliczeń, potrzebujemy zgromadzić wszystkie dane dotyczące lokalu. Wśród nich między innymi wspomniane: rok budowy obiektu, dotychczasowy przebieg ubezpieczenia, rozmiar powierzchni użytkowej, dotychczasową szkodowość itp. Po wpisaniu danych do formularza, kalkulator wyliczy szacunkowy koszt polisy. Pamiętajmy jednak, że jest to wartość przybliżona, która może być skorygowana przez ubezpieczyciela po oględzinach bezpośrednich.

Ubezpieczyć można nie tylko dom, mieszkanie czy budynek w budowie. Wielu klientów interesuje ubezpieczenie domu letniskowego. Oczywiście, istnieje taka możliwość. Zanim jednak wykupimy polisę, warto dokładnie poznać szczegóły podejścia ubezpieczyciela, tak, by nie okazało się, że w razie losowego zdarzenia, nie otrzymamy odszkodowania, mimo opłaconej składki.

Najważniejsze jest zapoznanie się z definicją domu letniskowego i sprawdzenie, czy nasz obiekt się w nią wpisuje. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wymaga, żeby domek miał kwalifikację budynku w rozumieniu prawa budowlanego. Musi zatem posiadać fundamenty i dach oraz wiele innych wytycznych. Wszelkie otwory też powinny być zamknięte, tak, by uniemożliwić dostęp do wnętrza bez użycia siły lub narzędzi. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych nie bierze również odpowiedzialności za szkody wynikłe w wyniku niedbalstwa właścicieli. Wśród nich może znaleźć się np. nie zamknięcie okna wskutek czego do wnętrza dostawał się deszcz, który wyrządził szkody lub pęknięcie rur, które były w fatalnym stanie. Zanim więc ubezpieczymy dom letniskowy czy inny rodzaj nieruchomości, sprawdźmy dokładnie warunki umowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE