Reklama

Ile kosztuje utrzymanie przystanków autobusowych w gminie Gostyń? Kto może z nich korzystać? Regulamin przyjęli gostyńscy radni

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Ile kosztuje utrzymanie przystanków autobusowych w gminie Gostyń? Kto może z nich korzystać? Regulamin przyjęli gostyńscy radni - Zdjęcie główne

Gostyń. Przystanek w Goli, chociaż położony w pasie drogi powiatowej, został przypisany do grupy przystanków autobusowych gminy Gostyń | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W samym tylko Gostyniu położonych jest 59 gminnych przystanków autobusowych, kolejne znajdują się w różnych miejscowościach gminy Gostyń. Jak z nich korzystają inni przewoźnicy? Na czym polega utrzymanie przystanków? Ile pieniędzy rocznie przeznacza się na ten cel?

Podczas ostatniej sesji gostyńskiej rady miejskiej (2 czerwca 2022r.) radni podjęli uchwałę, w której wykazano przystanki komunikacyjne będące własnością lub w zarządzie gminy Gostyń. Uchwała wprowadza również regulamin, określający warunki i zasady korzystania z tych przystanków.

- Uchwała wskazuje, do jakich przystanków gmina się przyznaje. W gminie Gostyń są różni właściciele przystanków autobusowych i różni zarządzający. Zadaniem własnym gminy jest utrzymywanie tych obiektów, chociaż te znajdujące się przy drodze krajowej sprząta i naprawia GDDKiA - dbanie o te przystanki gminy już nie dotyczy - wyjaśniała radnym Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska gostyńskiego magistratu.

Przystanki autobusowe w gminie Gostyń. Po co regulamin?

Wykaz gminnych  przystanków autobusowych powoduje, że każdy przewoźnik, który zamierza z nich korzystać, ma obowiązek zwrócić się do zarządcy z wnioskiem o wyrażenie zgody na ich wykorzystanie.

- Opłat z tego tytułu nie pobieramy, nie mamy takiego obowiązku - wyjaśniała naczelnik wydziału gospodarki komunalnej.

Marzena Paluszkiewicz zaznaczyła, że regulamin powoduje ułatwienie w rozplanowaniu rozkładu jazdy autokarów komunikacji miejskiej i podmiejskiej, którą prowadzi gmina Gostyń.

- Wiemy, którzy przewoźnicy chcą z przystanków korzystać. Rozkłady jazdy muszą być tak dopasowane, żeby wzajemnie można było korzystać z przystanków, powinny być dostosowane do rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, którą prowadzi gmina - tłumaczyła Marzena Paluszkiewicz. 

Na terenie samego miasta wyznaczonych jest 59 przystanków, pozostałe rozłożone zostały w miejscowościach gminy Gostyń - WIĘCEJ TUTAJ. Do tej grupy został dopisany przystanek autobusowy w Goli. 

- On znajduje się w pasie drogi powiatowej, ale gmina z niego korzysta i utrzymuje. Nie jest wpisany do regulaminu, jaki przyjmuje powiatowy samorząd - wyjaśniła Marzena Paluszkiewicz.

Jakie zasady dotyczące korzystania z przystanków autobusowych w gminie Gostyń obowiązują przewoźnika?

Do korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina Gostyń uprawnieni są przewoźnicy, którzy są operatorami publicznego transportu zbiorowego oraz przedsiębiorcy uprawnieni do prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób. Regulamin określa wszystkie zasady, których przewoźnicy powinni przestrzegać. 

  1. Przewoźnik korzystający z przystanków komunikacyjnych zobowiązuje się do zatrzymania na przystankach komunikacyjnych wyłącznie w celu umożliwiania pasażerom wsiadania i wysiadania.
  2. Pojazdy przewoźnika powinny zatrzymać się na przystanku komunikacyjnym czołem pojazdu jak najbliżej początku zatoki przystankowej, nie powodując utrudnień dla pojazdów innych operatorów lub przewoźników.
  3. Pojazdy przewoźnika powinny zatrzymać się na przystanku komunikacyjnym jak najbliżej krawężnika celem umożliwienia optymalnego wsiadania i wysiadania, m.in. osobom starszym i niepełnosprawnym.
  4. Przewoźnik ma prawo korzystania z przystanków tylko i wyłącznie w ramach obowiązującego rozkładu jazdy. Nie dopuszcza się nieuzasadnionych, pozarozkładowych postojów na przystankach komunikacyjnych.
  5. Przewoźnik ma obowiązek umieszczenia oraz utrzymania w należytym stanie swoich rozkładów jazdy na wszystkich przystankach komunikacyjnych, które są wymienione w danym rozkładzie. Każdy rozkład powinien zawierać nazwę przewoźnika oraz ewentualnie jego logo. Rozkłady jazdy dla komunikacji, której organizatorem jest gmina Gostyń wykonuje, umieszcza oraz utrzymuje na własny koszt.
  6. Zabrania się na terenie przystanków komunikacyjnych rozmieszczenia bez zgody gminy Gostyń informacji i reklam innych niż te, które dotyczą rozkładów jazdy.
Podczas wspólnego posiedzenia komisji stałych wątpliwości do niektórych ustalonych zasad zgłosił radny Andrzej Rogala. Chodziło o punkt 4 regulaminu.

- Nie dopuszcza się nieuzasadnionych, pozarozkładowych postojów na przystankach komunikacyjnych. Załóżmy, że jakiś przewoźnik wiezie wycieczkę, grupę osób i pasażerowie chcą wysiąść. W tej sytuacji też autokar nie może zatrzymać się na przystanku autobusowym?

Marzena Paluszkiewicz stwierdziła, że teoretycznie nie powinien się w tym miejscu zatrzymywać.

- Chyba, że zrobią to bez spowodowania utrudnień dla przewoźnika, który korzysta z przystanków zgodnie z regulaminem na przykład z komunikacji miejskiej. Sporadycznie zdarzają się takie sytuacje - mówiła naczelnik wydziału gospodarki komunalnej gostyńskiego magistratu.

Ile kosztuje utrzymanie przystanku autobusowego w gminie Gostyń?

W budżecie gminnym na 2022 r. zapisano 20 tys. zł na utrzymanie wszystkich gminnych przystanków autobusowych, położonych na terenie gminy Gostyń. Do prac związanych z utrzymaniem należy sprzątanie, mycie w okresie wiosennym wszystkich wiat przystankowych, poza tym naprawa, w tym wymiana uszkodzonych lub wybitych szyb oraz opróżnianie koszy na śmieci. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy