Reklama

Historyczny moment, historyczny budżet - kolejna poważna inwestycja drogowa w gminie Poniec

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Historyczny moment, historyczny budżet - kolejna poważna inwestycja drogowa w gminie Poniec - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To ponad 6 kilometrów dróg do zmodernizowania, przebudowania, wyremontowania. Powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe - mówi burmistrz Jacek Widyński, o dużej inwestycji, jaka będzie realizowana w gminie Poniec. Przetarg na wykonanie zadania wygrała spółka Strabag z Pruszkowa, z którą uroczyście podpisano umowę. 

Reklama

Wkrótce część gminy Poniec stanie się ogromnym placem budowy. „Rozgrzebane” zostaną gminne i powiatowe drogi, gdyż rozpocznie się inwestycja związana z modernizacją infrastruktury drogowej. W ramach zadania remontu albo budowy doczekają się drogi, chodniki oraz parkingi.

- To duże wyzwanie, największe w kategorii tych, które mają poprawiać mieszkańcom jakość życia - powiedział Jacek Widyński, burmistrz Ponieca podczas spotkania, zorganizowanego w celu podpisania umowy z wykonawcą.

Całkowiecie przebudowana zostanie droga powiatowa w Poniecu - od Smiłowa do marketu Biedronka. Powstanie tam również ciąg pieszo-rowerowy. Wyremontowana będzie także droga powiatowa od ronda w kierunku Leszna (rozjazd na ul. Rydzyńską i Ogrodową, powstanie nowy zjazd), a także szosa prowadząca od ronda w kierunku przejazdu Kolejowego na ul. Bojanowską, z ciągiem pieszo-rowerowym. Szos i chodników przeznaczonych do przebudowy jest znacznie więcej, także poza granicami miasta, na terenach wiejskich. Nowej nawierzchnin jezdni doczeka się na przykład szosa prowadząca od Rokosowa do Żytowiecka. 

Podczas spotkania poniecki włodarz dziękował gminnym radnym, że zdecydowali się na zmiany w gminnym budżecie, który należało dopasować do kosztów inwestycji. Spółka Strabag, jak wynika z przetargu, zdecydowała się wykonać inwestycję za 10 188 377 zł.

- To historyczny moment, mamy nie tylko niespotykany dotąd budżet, ale bardzo dużo zadań drogowych, kubaturowych - podkreślił włodarz gminy Poniec. 

Realizację prac przewidziano na 13 miesięcy. Jacek Widyński jest dobrej myśli.

- Mam nadzieję, że 28 maja 2024 roku dojdzie do pełnego zakończenia wszystkich inwestycji drogowych, które zostały przewidziane - mówił.

Wspomniał o rozmowie sprzed kilku lat, dotyczącej dżentelmeńskiej współpracy samorządu gminnego i powiatowego.

- Gmina Poniec nigdy nie odmawia pomocy finansowej na zadania, które zostają wykonane przez powiat gostyński. Zawsze staramy się na tej sali, podczas posiedzeń rady miejskiej, dołożyć 50% kosztów zadań powiatowych, które też wpływają na poprawę jakości życia i bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców gminy Poniec i powiatu gostyńskiego. Z drogi od Krotoszyna do Ponieca, która dalej łączy się z szosą S5 korzysta kilkudziesięciu użytkowników i są to również mieszkańcy spoza ziemi ponieckiej czy powiatowej mówił burmistrz Ponieca.

Zadanie w większości dotowane będzie z programu Polski Ład. Poniec otrzymał na ten cel środki finansowe w wysokości 7 400 000 zł. 974 tys. zł na realizację zadania przekazuje również samorząd powiatowy. Pozostała część - 1,7 mln zł pochodzić będzie z budżetu gminy Poniec.

- Fakty są takie, że przekazujemy pieniądze na zadania, które są realizowane przez gminę Poniec - tak jest skonstruowana uchwała, którą podjęli radni powiatowi. Rzadko to w ten sposób funkcjonuje, ale pozwala osiągnąć efekt globalny konkretnych pieniędzy na konkretne mienie - wyjaśnił Robert Marcinkowski, gostyński starosta

 

My to wykonamy i z powrotem oddamy mienie na rzecz powiatu gostyńskiego - uzupełnił burmistrz Ponieca.

 

Wykaz poszczególnych prac drogowych, jakie zostaną wykonane q gminie Poniec za ponad 10,1 mln zł i koszty (kwoty brutto)

 • Przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych ulic Rydzyńskiej i Ogrodowej w Poniecu za kwotę 1.165.456,93 zł
 • Przebudowa ulicy Bojanowskiej w Poniecu za kwotę 917 495,94 zł
 • Budowa parkingu przy Kościele pw. Chrystusa Króla w Poniecu za kwotę 995.221,61 zł
 • Przebudowa drogi gminnej w Miechcinie za kwotę 494.937,56 zł
 • Przebudowa drogi powiatowej Żytowiecko – Rokosowo za kwotę 466.001,61 zł
 • Przebudowa drogi gminnej w Teodozewie za kwotę 273.203,17 zł
 • Przebudowa drogi gminnej w Zawadzie za kwotę 985.496,11 zł
 • Przebudowa drogi gminnej w Dzięczynie za kwotę 572.761,84 zł
 • Przebudowa drogi powiatowej ulicy Gostyńska Szosa w Poniecu za kwotę 3.706.004,48 zł
 • Przebudowa chodnika przy drodze powiatowej w Łęce Wielkiej za kwotę 365.919,59 zł
 • Przebudowa chodników przy drogach powiatowych w miejscowości Szurkowo za kwotę 245.878,71 zł
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy