Reklama

Harcerze roznoszą od dwóch dni. Betlejemskie Światło Pokoju w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Gostyniu

Harcerze roznoszą od dwóch dni. Betlejemskie Światło Pokoju w powiecie gostyńskim - Zdjęcie główne

UM w Gostyniu | foto Urząd Miejski w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do powiatu gostyńskiego dwa dni temu.

Harcerze z 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Gostynia odebrali je od hufca z Jarocina już we wtorek, 21 grudnia. Następnego dnia rozpoczęli roznoszenie. Dotarli do gostyńskiego ratusza, gdzie światło betlejemskie odebrał od nich zastępca burmistrza Grzegorz Skorupski. Później harcerze udali się do starostwa powiatowego, a tam Betlejemskie Światło Pokoju przekazali staroście Robertowi Marcinkowskiemu. Światło jest już w bazylice na Świętej Górze i w gostyńskich kościołach - w czwartek 23 grudnia  o godz. 17.00 zaniesiono je do kościoła na Pożegowie, a o 18.00 harcerze bedą w kościele św. Ducha.

Jako ostatni od harcerzy odbierze Światełko proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu - 24 grudnia o godz. 8.00.

Skąd Betlejemskie Światło Pokoju? Historia zaczyna się w Betlejem, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem (mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych) jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. W internecie istnieje nawet mapa światła oraz miejsce przekazania. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy