Mieliśmy zimę z opadami śniegu i obfitującą w deszcze wiosnę, ale taka aura tylko nieco poprawiła sytuację hydrologiczną w kraju. Wraz z nadejściem upałów już w ubiegłym tygodniu pojawiły się pierwsze alerty dotyczące oszczędzania wody.
W związku z panującą falą upałów do jednostek, które wystosowały już takie komunikaty dołączył Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu sp. z o.o. Dziś "wodociągi" wysrosowały apel do mieszkańcow gostyńskiej gminy o oszczędne gospodarowanie wodą.
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu Sp. z o. o. apeluje do mieszkańców gminy Gostyń i właścicieli działek rekreacyjnych o rozważne i możliwie oszczędne korzystanie z wody oraz ograniczenie do minimum podlewania trawników i przydomowych ogródków, a także napełniania basenów i mycia pojazdów w czasie obecnie panujących upałów - czytamy w komunikacie.
ZWiK w Gostyniu jednocześnie informuje, iż nadmierne zużycie wody powoduje znaczący spadek ciśnienia w wodociągu, który uniemożliwia normalne korzystanie z wody.
- Szanujmy się nawzajem i pamiętajmy, że nie jesteśmy sami! Szanujmy naszą gostyńską kranówkę! - apeluje zarząd gostyńskich „wodociągów”.
Alert skierowano także do mieszkanców gmin, które korzystają z usług MZWiK w Strzelcach Wielkich
Apel w sprawie racjonalnego gospodarowania wodą wydał także Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich. Biorąc pod uwagę konieczność utrzymania dostaw wody do odbiorców z paru gmin, Zakład apeluje o rozsądne korzystanie z wody wodociągowej, a także o ograniczenie - w miarę mozliwości - jej poboru do niezbędnego minimum.
- Czyli o powstrzymanie się m.in. od podlewania terenów zielonych (m.in. trawników), ogródków, upraw rolnych, mycia samochodów czy napełniania basenów przydomowych. Takie działania przyczynią się do zwiększenia gwarancji dostaw wody do naszych domostw - można przeczytać na stronie internetowej międzygminnego związku ze Strzelec Wielkich.
Sytuacja wynika z trwających upałów, co wyjaśnia zarząd MZWiK. Ppowoduje to braki wody na poszczególnych stacjach uzdatniania wody, a objawia się obniżonym ciśnieniem wody w sieciach wodociągowych. istnieje niebezpieczeństwo, że ostatecznie taka sytuacja może doprowadzić do przerw w dostawie wody. Ponadto niskie ciśnienie wody w sieci niesie za sobą zagrożenie braku wody w hydrantach przeciwpożarowych.
Jeśli chodzi o kontrolowanie wodnej sytuacji w kraju, najlepiej ilustruje ją mapa ze strony Świat Wody. Wpis zaczyna się od słów "no i się zaczęło". Na załączonej mapce jeszcze w piątek oznaczonych było 25 gmin, a po kilku dniach (20 czerwca) gmin, w których ogłoszono apel dotyczący oszczędzania wody i niepodlewania wodą wodociągową ogródków i upraw, a nawet z zakazem korzystania z kranówki na cele inne niż socjalno-bytowe było już 100.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.