Reklama

Oficjalnie przecięli wstęgę na pępowskim obiekcie [GALERIA + FILM]

Opublikowano: 18 czerwca 2021 13:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obiekt oczyszczalni w Pępowie został w pełni zmodernizowany już w listopadzie 2019, jednak ze względu na restrykcje, oficjalnego otwarcia nowej oczyszczalni ścieków dokonano dopiero dzisiaj. Część z przemówieniami była skrócona ze względu na niespotykane upały, jednak goście znaleźli chwilę na spacer po oczyszczalni i zapoznanie się z zasadami jej funkcjonowania.

Reklama

Dzisiaj, 18 czerwca dokonano oficjanego otwarcia na obiekcie oczyszczalni pępowskiej, świeżo rozbudowanego obiektu, którego początki sięgają 1990 roku. W roku 2010 miała miejsce pierwsza rozbudowa, a w roku 2018 rozpoczęto gruntowną modernizację wraz z rozbudową oczyszczalni.

- Obecnie może ona oczyszczać 1200 m3 na dobę. Gmina Pępowo jest skanalizowana w niemal 50%. - wyjaśnia Grzegorz Matuszak, wójt gminy Pępowo. - Oczyszczalnia przed modernizacją była już praktycznie w stu procentach wykorzystana, moce przerobowe się skończyły, więc jeszcze z inicjatywy mojego poprzednika Stanisława Krysickiego pojawił się pomysł, aby szukać wsparcia finansowego w funduszach europejskich na rozbudowę tego obiektu. W 2018 pozyskaliśmy 5 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a w 2019 r. rozpoczęła się rozbudowa wraz modernizacją, której efekty możemy dzisiaj zobaczyć - dodał.

Wójt podkreśla też, że to jest celowa rozbudowa, która powinna wystarczyć na długo. W skali niewielkiej gminy Pępowo było to bardzo duże przedsięwzięcie: inwestycja za 11 mln zł, przy czym budżet gminy oscyluje w granicach 30 mln. Wszystko udało się jednak szczęśliwie poukładać - dziś obiekt jest  gotowy i w pełni rozliczony finansowo. Inwestycja została zakończona zgodnie z harmonogramem w listopadzie 2019 r. i od tamtej pory oczyszczalnia działa przez cały czas.

- Dzisiaj, żeby tradycji stało się zadość, oddajemy go oficjalnie do użytku. W związku z poluzowaniem obostrzeń postanowiliśmy dokończyć „dzieła” i zorganizować oficjalne otwarcie - powiedział wójt Pępowa na zakończenie spotkania.

Wykonawcą generalnym jest firma Hydro-Marko, której prezes, Maria Pluta podziękowała władzom gminy za zaufanie a pracownikom oczyszczalni za współpracę. Przekazała też na ręce wójta oficjalne gratulacje.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z tą firmą - mówi Grzegorz Matuszak. -  Wszelkie uwagi i zagadnienia wymagające korekty były załatwiane na bieżąco.

Swoje zadowolenie wyraził też Jan Dziedziczak, poseł RP oraz Stanisław Krysicki, były wójt Pępowa. Natomiast miejscowy proboszcz ks. Andrzej Drobiński z parafii pw.św. Jadwigi poświęcił obiekt.

 

Zobaczcie krótki film z drona (autor: Michał Knuła):

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.