Reklama

Gostyńscy strażacy się doczekali: nowy wóz za milion i nowoczesny system piany sprężonej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie milion złotych kosztował samochód ratowniczo-gaśniczy, który kilkanaście dni temu wzmocnił wyposażenie gostyńskich strażaków działających w zastępach JRG.

Nowym nabytkiem komendy powiatowej PSP w Gostyniu jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy, zabudowany przez Przedsiębiorstwo Specjalistyczne - spółkę „Bocar”, na podwoziu Volvo FL 44R z napędem 4x4. 

- Pojazd wykorzystywany będzie podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Na jego wyposażeniu znajduje się między innymi zbiornik o pojemności 2500 litrów wody oraz autopompa o wydajności 1600 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar - wyjaśnia kpt. Łukasz Hajduk, oficer prasowy w KP PSP w Gostyniu. 

Strażacy zawodowi z Gostynia powinni być zadowoleni, gdyż dodatkowo doczekali się systemu piany sprężonej (CAFS - Compressed Air Foam System), który umożliwi bardziej skuteczne podejmowanie działań gaśniczych przy mniejszych stratach popożarowych. 

- Piana sprężona charakteryzuje się innymi właściwościami niż piana, którą przez cały czas używamy. Może utrzymywać się bardzo długo na płaszczyznach czy przestrzeniach pionowych. Nie opada, nie ścieka. Jest bardzo wydajna w stosunku do środka, który ją tworzy - mówi st. kpt. Marcin Nyczka, komendant powiatowy gostyńskiej straży pożarnej.

Wóz strażacki na podwoziu Volvo jest pierwszym w powiecie gostyńskim wyposażonym w tego typu system piany sprężonej. Dotarł do KP PSP w Gostyniu dwa tygodnie temu. 

- Potrzebowaliśmy czasu na zapoznanie się z obsługą nowego sprzętu, systemem kierowania i przełożenie wyposażenia. Uznano, że kiedy strażacy będą gotowi, wprowadzimy pojazd do podziału bojowego. Jeździ już do zdarzeń - mówi st. kpt. Marcin Nyczka, komendant powiatowy PSP w Gostyniu.

Całkowity koszt nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego wyniósł 978 957 zł. Pieniądze na zakup pochodzą z kilku źródeł. Z budżetu państwa gostyńscy strażacy otrzymali dofinansowanie w kwocie 278 957 zł, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 400 000 zł, a pozostałą potrzebną kwotę pokryto z budżetów gmin i powiatu gostyńskiego:

  • Pogorzela w kwocie 35 000 zł,
  • Krobia w kwocie 45 000 zł,
  • powiat gostyński w kwocie 70 000zł,
  • Borek Wielkopolski w kwocie 35 000 zł,
  • Gostyń w kwocie 70 000 zł,
  • Pępowo w kwocie 5 000 zł,
  • Poniec w kwocie 40 000 zł.
Nowy samochód zastąpi dotychczas użytkowany wóz GBA, który w komendzie powiatowej PSP służył od 2011 r. Ten niedługo zostanie przekazany do jednostki OSP w Bodzewie, gdzie dalej będzie służył społeczeństwu. Dowiedzieliśmy się również, że w najbliższym czasie gostyńska straż ma otrzymać kolejny samochód finansowany z funduszu Unii Europejskiej: średni wóz ratowniczo-gaśniczy.

- To będzie wóz z większym potencjałem ratownictwa technicznego. Przyjedzie z pełnym wyposażeniem, nie trzeba będzie przekładać sprzętu. Koszt takiego pojazdu to 1,5 mln zł - dodaje komendant.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się przepisy, co pozwala, by codzienną służbę w komendzie pełnił dodatkowo jeszcze jeden strażak. Do zdarzeń wyjeżdża teraz 8 strażaków, a nie jak wcześniej - 7.

- Na pewno lepiej jest pracować w większej grupie. To dokładniejszy podział obowiązków i bardziej wydajne działania - komentuje st. kpt. Marcin Nyczka. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy