reklama

Gostyńscy radni wybrali drugiego wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Brak szacunku dla opozycji?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Gostyńscy radni wybrali drugiego wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Brak szacunku dla opozycji? - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrezydium Rady Miejskiej w Gostyniu jest już kompletne - przewodniczący rady ma dwóch zastępców. Tak radni gminni pracowali również w poprzedniej kadencji. 
reklama

Na I posiedzeniu Rady Miejskiej Gostynia kadencji 2024-2029 wybrano przewodniczącego, którym został Maciej Czajka. Zostało też zajęte krzesło wiceprzewodniczącego, na którym zasiadł Mikołaj Jackowiak. Dwa tygodnie na obsadzenie czekało miejsce po drugiej stronie stołu prezydialnego. Podczas obrad, które odbyły się 22 maja 2024 r., ponowiono prace nad wyborem drugiego wiceprzewodniczącego.

- Rada wybiera ze swojego grona wiceprzewodniczącego bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym - przypomniał Maciej Czajka, omawiając projekt uchwały w sprawie wyboru drugiego zastępcy. 

Zgłoszono dwóch kandydatów. Karol Stefaniak, szef klubu radnych „Razem dla Mieszkańców” (skupiającego radnych burmistrza) zgłosił kandydaturę Krzysztofa Wojtkowiaka. 

reklama

- To doświadczony rady poprzednich dwóch kadencji. Był też przewodniczącym komisji. Jest to osoba z kompetencjami i doświadczeniem. Uważam, że może być wiceprzewodniczącym rady - mówił Karol Stefaniak. 

Z kolei Bartłomiej Smorowiński, szef opozycyjnego Klubu SKW, przedstawił kandydaturę Andrzeja Dorsza, który w gminnym samorządzie jako radny pracuje od 2010 roku.

- W poprzedniej kadencji zasiadał na stanowisku wiceprzewodniczącego rady. Jest to osoba kompetentna, z szerokim doświadczeniem. Sądzę, że jest to trafna kandydatura. (...) Uważam, że opozycja powinna mieć swojego przedstawiciela w prezydium rady - mówił radny Smorowiński.

Obaj wytypowani do pracy w prezydium wyrazili zgodę na kandydowanie. Po powołaniu komisji skrutacyjnej, której przewodniczyła Marta Kulak-Stawińska, odbyło się głosowanie, w którym udział wzięło 20 radnych. Minimalna liczba głosów do dokonania ważnego wyboru wynosiła 11.

reklama

Po wyjęciu kart z urny i przeliczeniu głosów, odczytano protokół z głosowania: stwierdzono 4 głosy nieważne (po 4 na każdego z kandydatów), liczba ważnych głosów - 16 (po 16 ważnych na każdego kandydata)

  • na Krzysztofa Wojtkowiaka - 15 za, 1 przeciw
  • na Andrzeja Dorsza - 5 za, 5 przeciw, przy 6 wstrzymujących się
Komisja skrutacyjna uznała tajne głosowanie za ważne, zatem drugim wiceprzewodniczącym został Krzysztof Wojtkowiak. Po podjęciu uchwały radny zasiadł za stołem prezydialnym.

- Jako klub SKW gratulujemy koledze. Oceniając aktualną sytuację, uważamy, że jest to brak szacunku dla opozycji. Ubolewamy nad tym, że rada miejska w taki sposób rozpoczyna tę kadencję. Mieliśmy współpracować, tak jak burmistrz mówił na początku, jednak widzimy już niezgodność - stwierdził opozycyjny radny, wytykając burmistrzowi, że jest niekonsekwentny.

reklama

Jak radni miejscy widzą konstytuowanie się komisji oraz skład zarządu w samorządzie powiatowym? Dlaczego uważają to za rażąco błędne, niesprawiedliwe, cyniczne - PRZECZYTASZ TUTAJ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama