reklama

Rażąco błędne, karykaturalne i szkodliwe – tak o decyzjach zarządu powiatu gostyńskiego przy ustalaniu składu komisji mówią "ludzie Kulaka"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Rażąco błędne, karykaturalne i szkodliwe – tak o decyzjach zarządu powiatu gostyńskiego przy ustalaniu składu komisji mówią "ludzie Kulaka" - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZrobiliśmy to dla mediów, tutaj, przed wyborem składu komisji Rady Miejskiej w Gostyniu – powiedział Karol Stefaniak, szef klubu radnych Razem dla Mieszkańców, uzasadniając odczytanie oświadczenia, w którym radni Jerzego Kulaka oraz Forum Demokratycznego przedstawiają stanowisko w sprawie sposobu tworzenia większości w Radzie Powiatu Gostyńskiego.
reklama

Na II posiedzeniu Rady Miejskiej w Gostyniu, które odbyło się 22 maja 2024 r., ukonstytuowały się komisje stałe rady miejskiej. Zgodnie z programem obrad, wybrano przewodniczących oraz skład osobowy kilku komisji, które pracują w radzie miejskiej:

  • Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu i Planowania
  • Komisji Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych
  • Komisji Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska
  • Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji
  • Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
Zanim rozpoczęto wskazywanie kandydatów na przewodniczących poszczególnych komisji i przeprowadzanie głosowania, odezwał się radny Karol Stefaniak, szef klubu Razem dla Mieszkańców, w którym skupieni są radni ze świty burmistrza Gostynia, Jerzego Kulaka. 

reklama

Krytykują, a sami nie lepiej postępują

Za doskonały moment do odczytania oświadczenia radni uznali wyjaśnianie procedury i rozpoczęcie prac nad ustalaniem przewodniczącego i wyborem składu komisji rewizyjnej.

W imieniu grupy radnych Rady Miejskiej w Gostyniu pragniemy poinformować opinię publiczną oraz samorządowców startujących z komitetu wyborczego SKW, że z największym ubolewaniem obserwujemy działania osób odpowiedzialnych za tworzenie większości w Radzie Powiatu Gostyńskiego.

Mimo utworzenia większości opartej tylko na jednym głosie oraz wielokrotnych deklaracji współpracy z opozycją, doprowadziliście Państwo do całkowitego przejęcia wszystkich stanowisk w zarządzie powiatu oraz obsadziliście stanowiska przewodniczących wszystkich komisji w radzie powiatu, kandydatami tworzącymi wasz klub radnych.

reklama

Doprowadzenie do takich decyzji uznajemy za rażąco błędne, niesprawiedliwe, cyniczne, a w przypadku obsadzenia stanowiska przewodniczącego Komisji Rewizyjnej przez działacza SKW, która przecież powinna pełnić funkcje kontrolne m.in. nad pracami zarządu (czyli członkami SKW, PO i PSL) wręcz karykaturalne i szkodliwe. 

W związku z powyższym wzywamy liderów państwa ugrupowania do podjęcia rozmów z opozycją, budowania wzajemnego szacunku oraz wycofania się z tych szkodliwych decyzji. I prowadzenia polityki zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami.

Pod tymi słowami podpisali się przewodniczący klubów Razem dla Mieszkańców oraz Forum Demokratyczne.

Pod koniec oświadczenia padła też deklaracja, skierowana do zarządu powiatu i liderów SKW.

reklama

- Do tego czasu będziemy traktować opozycję w sposób analogiczny, jak traktowana jest przez państwa środowisko. Oczywiście z jednym wyjątkiem, dotyczącym Komisji Rewizyjnej, gdyż tak rażące przekroczenie jakichkolwiek standardów nie jest możliwe w samorządzie gminy Gostyń - oświadczył radny Stefaniak.

Najprawdopodobniej nie chciał być gołosłownym i jako kandydata na przewodniczącego komisji rewizyjnej szef  klubu Razem dla Mieszkańców wskazł Krzysztofa Stróżyńskiego, który pracę w radzie miejskiej rozpoczął w nowej kadencji 2024-2029. Określono go radnym opozycyjnym, mimo że sam rajca zadeklarował, że będzie działał w gminnym samorządzie jako radny niezależny.

B. Smorowiński: w oświadczeniu podaje się nieprawdę

Jak zareagowała opozycja, czyli klub radnych SKW? Andrzej Dorsz, opozycyjny radny był nieco zaskoczony przedstawianiem na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu oficjalnego stanowiska gminnych radnych, dotyczącego pracy Rady Powiatu Gostyńskiego.

- Trochę dziwi mnie to oświadczenie kolegów radnych, bo wydaje mi się, że jesteśmy na sesji rady miejskiej. A co ma gminna rada do obsadzania stanowisk przez Radę Powiatu Gostyńskiego? Tego nie rozumiem, ale podejrzewam że ciąg dalszy takiej manifestacji z państwa strony [radnych Forum Demokratycznego i Razem dla Mieszkańców - przyp. red.] będziemy jeszcze obserwować - stwierdził rajca.

Do oświadczenia Karola Stefaniaka odniósł się również Bartłomiej Smorowiński, szef klubu radnych SKW. Wypowiedział się, kiedy zgłaszał jako kandydata na wiceprzewodniczącego rady kolegę z klubu - Andrzeja Dorsza. Uznał, że opozycja powinna mieć przedstawiciela w prezydium rady miejskiej.

- To, co było powiedziane czy zostało przeczytane przez pana Stefaniaka jest nieprawdą, gdyż Rada Powiatu Gostyńskiego dała opozycji możliwość wyboru wiceprzewodniczącego rady powiatu, a także przewodniczących: komisji rewizyjnej oraz komisji skarg i wniosków. Jednak żaden z opozycyjnych klubów rady powiatu nie zgłosił swojego kandydata. Na tej sali, dzisiaj podczas sesji rady miejskiej, nie miało to miejsca. Jako klub opozycyjny podaliśmy swoje kandydatury, dlatego nie możemy mówić, że gramy tak samo, jak w radzie powiatu - przypomniał.

Podpisani pod oświadczeniem nie poszli na sesję Rady Powiatu Gostyńskiego. Zrobili to dla mediów?

Byliśmy ciekawi, czy przewodniczący klubów, podpisani pod oświadczeniem krytykującym sposób pracy Rady Powiatu Gostyńskiego, wybierają się na najbliższe posiedzenie samorząu powiatowego (zwołane na 23 maja, następnego dnia po posiedzeniu RM w Gostyniu).

- My to zrobiliśmy do mediów, z zamiarem przedstawienia oświadczenia przed wyborami składu komisji stałych naszej rady miejskiej. Nie wiem, czy będzie to miało jakiś wpływ, że pójdziemy na sesję rady powiatu? Myślę, że powiatowi radni usłyszą nasze zdanie. Tak, jak my obserwujemy ich sesję, ich pracę, tak każdy z powiatu gostyńskiego czy innej gminy, też może obserwować, co my robimy. Myślę, że wystarczy, jak wyślemy każdemu to oświadczenie. Jeśli chodzi o klub SKW, to mają swoich przedstawicieli w radzie miejskiej, którzy słyszeli nasze oświadczenie. Tak samo my mamy przedstawicieli Forum Demokratycznego w radzie powiatowej i oni mogą przedstawić nasze stanowisko - powiedział Karol Stefaniak.

 

[AKTUALIZACJA 23 maja, godz. 22.00]

 

Na sesji Rady Powiatu Gostyńskiego oświadczenia nie odczytano, szef zarządu powiatu - starosta Robert Marcinkowski o przedstawionym przez radnych Jerzego Kulaka oświadczeniu dowiedział się z mediów. Kilka razy podczas czwartkowego posiedzenia nawiązał do zawartych w nim wątków, dając do zrozumienia, że klub „Wspólnie dla powiatu” jest otwarty na współpracę z opozycją.

- My jako klub „Wspólnie dla powiatu” cenimy sobie pomysły opozycji, jesteśmy otwarci na tę współpracę. Chcą państwo kontrolować wszystkie wydatki, dotyczące funkcjonowania zarządu, polityki kadrowej, umowy zlecenia o dzieło, także diety, szkolenia, delegacje, zakupy, wynagrodzenia - nie mamy nic przeciwko temu, w ramach polityki jawności (...) jesteśmy gotowi na współpracę, udostępnianie wszelkich potrzebnych dokumentów. I to nawiązuje do tego, co stało się wczoraj na sesji rady miejskiej w Gostyniu. Grupa radnych wygłosiła nieprawdziwe, niesprawiedliwe, a wręcz krzywdzące dla radnych klubu „Wspólnie dla powiatu” oświadczenie. My w przeciwieństwie do Rady Miejskiej w Gostyniu, nie wycinamy pomysłów ani osób z opozycji. Dopuściliśmy nawet do tego, że mają państwo przewagę w komisji rewizyjnej, jesteśmy otwarci na współpracę i deklarujemy pełną jawność życia publicznego - mówił starosta gostyński.

Zauważył, że wydanie publicznego oświadczenia z nieprawdziwymi informacjami wskazuje wyraźnie, że radni, podpisujący się pod tą deklaracją nie oglądali ani nie słuchali przekazu, jaki był na I sesji Rady Powiatu Gostyńskiego.

- Nawet dziś możemy zaproponować opozycji obsadzenie stanowiska wiceprzewodniczącego rady, możemy dokonać zmiany na stanowisku szefa komisji rewizyjnej, nawet dziś możemy zmienić szefa komisji skarg i wniosków. Mówiliśmy o tym publicznie na sesji, mówiliśmy o tym w deklaracjach składanych na sesji naszym kolegom z opozycji. To opozycja nie przyjęła tych możliwości. Z naszej strony propozycja jest cały czas aktualna. Moim zdaniem pokazuje, że potrafimy szanować przedstawicieli innych ugrupowań politycznych. (...) Jesteśmy gotowi do zmian, o czym doskonale wie opozycja.

Starosta gostyński przyznał, że to, co stało się na sesji rady miejskiej ocenia jako zły początek współpracy pomiędzy samorządem powiatowym, a samorządem gminnym.

- Mam nadzieję, że są to „złe miłego początki”, i że w najbliższym czasie uda nam się ustalić dobrą formułę współpracy. Mam nadzieję, że uda nam się szukać tego co łączy, a nie tego, co dzieli - stwierdził Robert Marcinkowski.

W jaki sposób Rada Miejska w Gostyniu obsadziła swoje komisje stałe? Kogo wybrano przewodniczącym komisji rewizyjnej? Do sprawy wrócimy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama