Gminny Dzień Strażaka w Borku Wlkp. - ochotnicy świętowali w Karolewie
W boreckiej gminie działa 13 jednostek OSP, wszystkie wpisane są do KRS. Z okazji strażackiego święta, które obchodzono w niedzielę, 5 maja 2024 r. przygotowano uroczystość podzieloną na 2 części.W sanktuarium maryjnym na Zdzieżu w Borku Wlkp. odbyła się msza św. w intencji strażaków - ochotników. Następnie obchody Gminnego Dnia Strażaka w Borku Wlkp. przeniesiono na plac przed pałacem w Karolewie. Uczestnicy uroczystości przeszli na plac prowadzeni przez kompanię pożarniczą pod dowództwem komendanta gminnego OSP w Borku Wlkp. - druha Piotra Kulińskiego.
W świętowaniu Dnia Strażaka w Borku Wlkp. udział wzięli m.in. wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Wiesław Szczepański, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Przyrodniczego - Henryk Ordanik z małżonką, kierownik posterunku policji w Borku - aspirant sztabowy Mateusz Szewczykowski. Do Borku Wlkp. przyjechali też reprezentanci zawodowej straży pożarnej, a także władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz prezesi, naczelnicy i członkowie poszczególnych jednostek OSP z gminy Borek Wlkp.
Zaanagażowani druhowie i samochody w różnym wieku - raport o stanie OSP w gminie Borek Wlkp.
Dh Mieczysław Dębowiak, prezes zarządu OMG ZOSP RP w Borku Wlkp. przybliżył gościom informacje o stanie boreckich jednostek OSP.
W posiadaniu mamy różnego typu samochody pożarnicze, które w każdej chwili są gotowe uczestniczyć w różnych zdarzeniach, choć rozbieżność wiekowa jest ogromna, gdyż obok nowych pojazdów zakupionych w ubiegłym roku wyjeżdżają z garaży samochody dwudziestoletnie i te wyprodukowane w 1972 roku - mówił dh Mieczysław Dębowiak. - Stan obiektów we władaniu ochotników jest bardzo dobry, a to dzięki trosce i wysiłkom druhów, którzy niejednokrotnie sami podejmują się prac remontowych.
W poszczególnych jednostkach OSP w gminie Borek Wlkp. funkcjonują młodzieżowe drużyny pożarnicze, skupiające 80 druhen i druhów. Prezes zarządu OMG ZOSP RP w Borku Wlkp. chwalił ochotników za uczestnictwo w pracach na rzecz swoich jednostek, a także w uroczystościach państwowych i kościelnych.
- Dziecięca Drużyna Pożarnicza Iskierki przy OSP Karolew to chluba nie tylko jednostki w Karolewie, ale także całej gminy, żeby to wszystko funkcjonowało i było dopięte na ostatni guzik potrzeba niemałego wysiłku - chwalił dh Mieczysław Dębowiak.
Z całego serca podziękował uczestnikom uroczystości za zaangażowanie się w pracę na rzecz OSP. Wyraził wdzięczność za dbałość o sprzęt, o obiekty, za pracę z młodzieżą, za udział w szkoleniach, działaniach ratowniczych w gminie i poza nią. Z okazji strażackiego święta życzył gościom, a także druhnom i druhom wiele satysfakcji, z wykonywanej służby na rzecz potrzebujących.
- Święty Florian niech błogosławi nam i naszym rodzinom - powiedział.
Pożegnanie i podziękowania dla Grzegorza Marszałka za lata pracy na rzecz OSP
Część uroczystości poświęcono również na pożegnanie i złożenie podziękowań dh Grzegorzowi Marszałkowi, który jeszcze do niedawna był komendantem miejsko-gminnym Związku OSP w Borku Wlkp. Ze względu na osiągnięty wiek oraz związane z tym zapisy w prawie, zmuszony był do złożenia z rezygnacji z pełnionej funkcji CZYTAJ TUTAJ.
- Jednak wszyscy strażacy, a szczególnie nowo wybrany komendant miejsko-gminny, druh Piotr Kuliński, liczymy na dalsze wsparcie i pomoc w działaniach. To dlatego powierzyliśmy ci funkcję wiceprezesa zarządu oddziału miejsko-gminnego - przyznał dh Mieczysław Dębowiak.
Prezes zarządu OMG ZOSP RP w Borku Wlkp. przyznał, że ochotnicy zdają sobie sprawę, iż ochotnicze strażactwo to pasja druha Marszałka, której poświęca dużo czasu. Przez lata konsekwentnie dążył do unowocześnienia pracy strażaków poprzez wymianę pojazdów, usprzętowienia, organizowanie szkoleń, przeprowadzanie ćwiczeń.
- Za twoich rządów rozpoczęto remonty i rozbudowy remiz, a to dzięki zabiegom o dotacje. Zawsze leżało ci na sercu odpowiednie umundurowanie i godne noszenie munduru, zgodnie z regulaminem. Wielu młodych ludzi zawdzięcza ci pobyty na obozach MDP a organizacja takiego przedsięwzięcia nie była prosta. Dzięki twojej determinacji można było takie przedsięwzięcia doprowadzać do skutku, bo zawsze powtarzałeś, że praca u podstaw to sens naszej działalności. Mówi się, żeby kogokolwiek zapalić do działania, trzeba samemu płonąć - wyliczał prezes.
Płomieniem swoich działań, jak zauważył prezes dh Dębowiak, dh Grzegorz Marszałek zapalał wszystkich i dlatego żaden strażak nie był w stanie odmówić mu współpracy. Potrafił zadbać także o stan ducha, był inicjatorem organizowania mszy św. służb mundurowych. Na początku uczestniczyło w nich kilkunastu strażaków, młodzież z MDP, kolejarze i bracia kurkowi. Obecnnie na pielgrzymkę służb mundurowych przybywa wiele formacji z Wielkopolski.
Odznaczenia dla strażaków - ochotników z gminy Borek Wlkp.
Gminne obchody Dnia Strażaka w Borku Wlkp. nie zakończyły się tylko na życzeniach i podziękowaniach. Była to świetna okazja, by wręczyć duhnom i druhom odznaczenia za wysługę lat:55 lat
Tadeusz Maśliński
Stanisław Figielek
50 lat
Grzegorz Marszałek
Marian Gruchalski
45 lat
Włodzimierz Kozłowski
Bogdan Krabowiak
Piotr Kuliński
40 lat
Arkadiusz Florczyk
Krzysztof Szmytowski
Paweł Kuliński
30 lat
Marian Cieślik
Henryk Ordanik
Damian Florczyk
Ryszard Suchodolski
25 lat
Justyna Jędryczka
10 lat
Damian Stachowiak
Paweł Maciejewski
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.