reklama

Gmina Pogorzela

Opublikowano:
Autor:

Gmina Pogorzela - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Historia miasta:


Pogorzela

Położenie miasta:
51o 82'' N 18o 23'' E
Województwo:
Wielkopolskie
Burmistrz:
Gostyński
Prawa miejskie:
1458 r.
Wójt:
Piotr Curyk
Strona urzędu:
www.pogorzela.pl
Powierzchnia:
96,4 km2
Ilość sołectw:
12
Liczba mieszkańców miasta:
2000
Liczba mieszkańców miasta i gminy:
5300
Adres i kod pocztowy:
Urząd Miejski Pogorzela
63-860 Pogorzela
ul. Rynek 1
Telefon
(0-65) 573-46-20
Miasta partnerskie:
gmina Leudal (Holandia)


    Już w 1458 roku Pogorzela prawdopodobnie posiadała prawa miejskie. W połowie XV wieku wielkością odpowiadała takim miastom Wielkopolski jak Międzychód, Rydzyna, Zbąszyń czy Miejska Górka. W przeszłości przez Pogorzelę prowadziły ważne szlaki komunikacyjne, sprzyjające rozwojowi miasta. Miasto prywatne; od XV w. do 1658 r. własność Pogorzelskich, następnie Bielickich, Radzewskich, od XVIII w. Olewińskich, Zbijewskich, Drwęskich, do lat 60-tych XIX w. Taczanowskich, następnie hr. Arco i Rohmannów. Wraz z lokacją miasta lub nieco wcześniej powstaje kościół p.w. św.Michała Archanioła. W drugiej połowie XVI wieku miasto przeżywa rozkwit - rozwija się handel i rzemiosło. Szkoła w Pogorzeli istniała już w XVI wieku. Za panowania Jana Kazimierza miasteczko podupadło .W XVII i XVIII wieku na terenie miasta kwitło piwowarstwo i gorzelnictwo.W roku 1774 miasto dotknęła klęska pożaru. W 1785 roku powstaje nowy, późnobarokowy kościół. W końcu XVIII wieku miasto miało zdecydowanie rolniczy charakter, rzemiosło i handel zaopatrywało głównie rynek wewnętrzny. Obecny ratusz powstał w 1856 r. w miejsce drewnianego, który spłonął prawdopodobnie w 1775 r. Na skutek znacznego napływu ludności niemieckiej w XIX w., w 1862 r. wzniesiono kościół ewangelicki w stylu neogotyckim. W 1908 r. Pogorzela uzyskała połączenie kolejowe z Gostyniem i Koźminem.
    W okresie zaborów żywe było poczucie polskości i odnotowano liczne próby organizowania się Polaków w różne związki i organizacje. Pogorzela wystawiła kompanię żołnierzy, którzy po oswobodzeniu miasta weszli w skład 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich i wzięli udział w walkach o wyzwolenie południowej Wielkopolski. Ku ich chwale społeczeństwo wystawiło w roku 1924 pomnik na rynku w Pogorzeli. Został on przez hitlerowców zburzony, lecz w roku 1989 odbudowany przez mieszkańców gminy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Gostynia, gminy i powiatu gostyńskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Gostyniu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ