We wtorek, 12 marca 2025 roku w Centrum Kultury i Bibliotece w Piaskach m.in. w obecności kilkudziesięciu mieszkańców w „jesieni życia” zaprezentowano założenia programu, które wiążą się z posiadaniem przez uczestników Karty Seniora uprawniającej do zniżek na produkty i usługi.
- Naszym celem jest stworzenie gminy przyjaznej osobom starszym, takiej w której będziecie czuli się bezpieczni, szanowani i potrzebni - mówił wójt Dariusz Naskręt.
W trakcie imprezy zaprezentowano także lokalne firmy, które przystąpiły do programu „Gmina Przyjazna Seniorom” oferując rabaty miejscowym seniorom.
Największe "Senioralia" w Europie i szereg wyzwań spowodowanych starzeniem się społeczeństwa
W zeszłym roku gmina Gostyń „przetarła szlaki” i jako pierwsza z powiatu gostyńskiego przystąpiła do programu „Gmina Przyjazna Seniorom” (WIĘCEJ CZYTAJ PONIŻEJ). W tym, w ślady gostyńskich samorządowców postanowili pójść ich piaskowscy koleżanki i koledzy.
- Od samego początku bycia wójtem podkreślałem, że obecność z seniorami jest dla mnie bardzo ważna ponieważ są źródłem mądrości, doświadczenia oraz wartości, które powinny inspirować młodsze pokolenia mieszkańców nie tylko naszej gminy, ale wszystkich. Chciałbym, aby nasza gmina była gminą, w której seniorzy zajmują szczególne miejsce - mówi Dariusz Naskręt, wójt gminy Piaski.
Podczas środowego spotkania w piaskowskim ośrodku kultury prezentacją założeń i korzyści wynikających z uczestnictwa w programie „Gmina Przyjazna Seniorom” zajął się doktor Marek Pilch, ambasador zdrowia i aktywnego stylu życia z redakcji „Głos Seniora”.
Jako 70-latek, a więc dobrze znając realia „jesieni życia”, nie tylko zachęcał do przystąpienia do programu w kontekście możliwości "załapania się" na odbywającą się co roku w Polsce największą imprezę dla osób w wieku 60+ w Europie, czyli Senioralia (w tym roku zaplanowane na 13-go czerwca), ale przede wszystkim nowego wyzwania, jakim jest starzenie się społeczeństwa.
- To jest początek programu „Gmina Przyjazna Seniorom”, będziemy starali się wszystko zrobić, żeby za dwadzieścia parę lat było lepiej. Ale podstawą jest aktywizacja, dlaczego? (...) Dwa lata temu premier powiedział, że za dwadzieścia lat seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia będą stanowili ponad 40% społeczeństwa - 14,5 miliona ludzi. Odliczając dzieci, których rodzi się coraz mniej będziemy mieli jedną osobę pracującą na jednego emeryta. (...) Średni miesięczny koszt pobytu w Domu Pomocy Społecznej w Polsce to 7-8 tysięcy złotych. Jeżeli nas będzie 40% społeczeństwa, z czego powiedzmy 25% wymagało opieki (...) to żadna gospodarka nie wytrzyma. (...) Dlatego właśnie otwieramy nową politykę senioralną, żeby jak najwięcej aktywizować, edukować seniorów, wykorzystać potencjał tych osób, bo nie w długości życia jest istota, ale w jakim stanie zejdzie z tego łez padołu. I to dokładnie od nas zależy - tłumaczył dr Marek Pilch.
Skoro mowa o aktywizacji, to jak wynika z danych przedstawionych przez ambasadora zdrowia i aktywnego stylu życia, ta przede wszystkim przyda się panom.
- Wiadomo, że panie generalnie żyją dłużej, ale Polska niestety jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej, gdzie różnica średniej długości życia mężczyzn i kobiet jest największa - prawie 9 lat. We Francji są departamenty, gdzie nie przekracza 2 lat i 3 miesięcy, w Szwecji jest to 3,5 roku, w UE - 5 lat. Pytaniem pozostaje oczywiście: dlaczego? Bo panowie jak przechodzą na emeryturę, to pilocik, bamboszki, fotelik i po 3 latach okazuje się, że 30% z nas wybiera ten lepszy ze światów. Panowie wypoczywają w taki sposób, a panie zawsze idą na jakieś tańce, śpiewanie, wnuki i taki mamy efekt końcowy. Dlatego cieszę się, że widzę na sali też paru panów - dodawał M. Pilch.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Ogólnopolska Karta Seniora to zniżki w gminie, powiecie, kraju, a nawet za granicą
Uczestnictwo w programie „Gmina Przyjazna Seniorom”, to koszt dla piaskowskiego samorządu rzędu 9000 złotych netto. Na co miejscowi seniorzy mogą liczyć w zamian?Każda osoba w gminie Piaski, która ukończyła 60. rok życia, będzie mogła otrzymać ogólnopolską kartę seniora, która upoważnia do zniżek proponowanych przez prawie 4500 firm na terenie całego kraju.
- Powiem więcej, ta karta jest honorowana także poza granicami Polski, nawet Stanach Zjednoczonych czy w Londynie. Ale przykładowo w Ciechocinku podpisało z nami umowy 17 sanatoriów. Wiem, że 99% z was jeździ tam z NFZ: ZUS-u czy z KRUS-u, ale najciekawsze zabiegi, jak mówią seniorzy: masaże ręczne jakoś dziwnym przypadkiem nie są w karcie. Jeżeli pojedziecie do sanatorium i skorzystacie z 25% zniżki na te dodatkowe zabiegi, to się bardzo opłaca. Nawet jak ktoś jest w innym sanatorium to może podjechać. (...) Poza tym listę firm, które honorują naszą kartę możecie znaleźć w Internecie, ale także idąc ulicą widzicie informację: „Tutaj honorujemy Ogólnopolską Kartę Seniora” - warto wstąpić do tej pizzerii czy lodziarni. (...) Ale tutaj jest też zadanie dla was. Jeżeli gdzieś jest dobry fryzjer, podolog, fizjoterapeuta, których polecacie swojej koleżance, dajcie nam znać. Skontaktujemy się z tymi firmami. Firma wypełnia krótki kwestionariusz zgłoszeniowy, sprawdzamy czy istnieje i wtedy formalnie przystępuje do programu - tłumaczył dalej ambasador zdrowia i aktywnego stylu życia z redakcji „Głos Seniora”.
Piaskowskie władze zadbały także, aby do udziału w programie „Gmina Przyjazna Seniorom” i Ogólnopolska Karta Seniora włączyli się lokalni przedsiębiorcy.
- Na razie przyłączyło się siedem firm, ale są wnioski kolejnych i myślę, że lada moment będzie ich więcej. Zachęcam wszystkich przedsiębiorców, wszystkie firmy do współtworzenia tego programu razem z nami - mówi wójt gminy Piaski.
Włodarzowi wtóruje przewodniczący Rady Gminy Piaski.
- Pragniemy, aby była to karta, która będzie was uprawniała do określonych korzyści nie tylko w momencie, gdy wyjedziecie z naszego pięknego regionu, ale także kiedy będziecie tutaj na miejscu - zwrócił się do piaskowskich seniorów w trakcie spotkania Marcin Porzucek.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM
W jaki sposób otrzymać Ogólnopolską Kartę Seniora w gminie Piaski?
Dystrybucją Ogólnopolskich Kart Seniora w ramach programu „Gmina Przyjazna Seniorom” zajmuje się Gminna Biblioteka Publiczna w Piaskach oraz jej filie w Bodzewie i Szelejewie. Wystarczy, że osoba uprawniona do jej otrzymania (mieszkaniec gminy powyżej 60. roku życia) przyjdzie i wypełni na miejscu prosty formularz. Uczestnik otrzymuje od razu plastikową kartę, którą może posługiwać się we wskazanych punktach.Mieszkańcy gminy Piaski mogą odbierać Ogólnopolskie Karty Seniora wz biblioteki w Piaskach i w filiach już od 12 marca 2025 roku oraz w kolejnych dniach i miesiącach.
Firmy, które przystąpiły do programu „Gmina Przyjazna Seniorom” w gminie Piaski i oferują zniżki na swoje produkty oraz usługi
- Sklep wielobranżowy Maria Styl
- Sklep elektryczno-przemysłowy Piaski
- Restauracja „Cztery Gary”
- Kwiaciarnia Decor House
- FHUP CANYON Marek Szwałek
- Apart Hotel Gostyń
- Restauracja „Szalona Krowa”
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.