reklama
reklama

Mamy to! - mówią seniorzy w Gostyniu. Mamy „Gminę przyjazną seniorom” oraz ogólnopolską kartę seniora

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Mamy to! - mówią seniorzy w Gostyniu. Mamy „Gminę przyjazną seniorom” oraz ogólnopolską kartę seniora - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
52
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Co kryje się pod nazwą „Gmina przyjazna seniorom”? Jakie zalety i możliwości daje ogólnopolska karta seniora? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań seniorzy otrzymali podczas uroczystej inauguracji programu, do którego przystąpiła gmina Gostyń.  Spotkanie, na którym symbolicznie wręczono karty seniora, odbyło się 3 kwietnia 2024 r. w sali Kina „Pod Kopułą”. 
reklama

Ruszył program „Gmina przyjazna seniorom”, są ogólnopolskie karty seniora

Głównym organizatorem uroczystości była Gminna Rada Seniorów w Gostyniu, przy współpracy z Dziennym Domem Senior+ oraz GOK Hutnik. Wśród zaproszonych gości, samorządowców i przedstawicieli organizacji senioralnych, był także dr Marek Pilch - uchodzący za ambasadora sportu oraz zdrowego i aktywnego stylu życia, przedstawiciel Stowarzyszenia Manko z Krakowa. Organizacja ta zainicjowała i od ponad 10 lat realizuje program „Gmina przyjazna seniorom”. Po podpisaniu stosownego porozumienia, do grupy blisko 250 gmin z całej Polski, które realizują program „Gmina przyjazna seniorom”, dołączył także Gostyń.

- O korzyściach, możliwościach i zaletach tego programu, Gminna Rada Seniorów dyskutowała już w 2023 roku. Natomiast w lutym bieżącego roku, po akceptacji władz samorządowych, rada seniorów podjęła decyzję o wprowadzeniu programu w gminie Gostyń. Za tym, również zgodnie, zagłosowali radni gminy. Dzisiaj, jako reprezentant Gminnej Rady Seniorów, mogę państwa powitać na uroczystej inauguracji programu w gminie Gostyń i zaprosić do wysłuchania i zapoznania się, co kryje się pod nazwą „Gmina przyjazna seniorom” - powiedziała Agnieszka Wojtkowiak, kierownik DD Senior+ w Gostyniu. 

Więcej przeczytasz w artykule poniżej

Można już śmiało powiedzieć, że w Gostyniu ruszył program "Gmina przyjazna seniorom" (GPS). Uroczystość, która odbyła się w gostyńskim kinie, była jego inauguracją i przypieczętowaniem współpracy ze Stowarzyszeniem Manko z Krakowa.

Gmina Gostyń spełnia oczekiwania seniorów

Najstarsi mieszkańcy gostyńskiej gminy nie mają powodów do narzekania, gdyż dotychczas nie byli traktowani po macoszemu, a raczej odwrotnie - samorząd od lat wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom, oferując szeroki zakres inicjatyw i możliwości realizacji własnych pomysłów.

Gmina Gostyń jest przyjazna seniorom, ponieważ od prawie 10 lat prowadzi aktywną politykę senioralną. W kwietniu 2015 roku została powołana Gminna Rada Seniorów. To organ doradczy i konsultacyjny burmistrza, którego głównym zadaniem jest zaspokajanie potrzeb najstarszych mieszkańców gminy. W 2017 r. wprowadzono programy "Bransoletka życia" oraz "Gostyńska karta seniora", w ramach której ponad 30 gostyńskich partnerów udziela zniżek dla mieszkańców powyżej 65 roku życia - zdecydowanie stwierdziła Agnieszka Wojtkowiak.

Kierowniczka DD Senior+ , który jest koordynatorem Programu GPS, przypomniała gościom, że w 2018 r. Gostyń dołączył do Programu Wieloletniego Senior + i właśnie dzięki temu od ponad 5 lat w mieście funkcjonuje Dzienny Dom Senior+ .

- Działa też kilka organizacji senioralnych, które w swojej ofercie mają szeroki zakres inicjatyw aktywizujących. Organizacje współpracują ze sobą, by objąć swoimi działaniami jak najwięcej odbiorców. A gostyńskie instytucje kulturalne i sportowe wychodzą im naprzeciw z ofertą, by stworzyć jak najlepsze warunki do aktywności. Jest w czym wybierać, ale program „Gmina przyjazna seniorom - ogólnopolska karta seniora” daje nam jeszcze większe możliwości - także poza granicami gminy, na terenie całej Polski - uzupełniła Agnieszka Wojtkowiak.

Jak burmistrz Gostynia widzi współpracę z seniorami?

W superlatywach o współpracy samorządu gminnego z przedstawicielami seniorów wypowiadał się burmistrz Jerzy Kulak. Przyznał, że jest dumny z tego, co udało się w Gostyniu dotychczas osiągnąć.
 

- Są to rzeczy przełomowe, historyczne i wierzę gorąco, nawet jestem pewien, że rozwój Gostynia, rozwój gminy jest również efektem naszej współpracy. Środowisko gostyńskich seniorów, emerytów, środowisko osób zaangażowanych w działanie wielu instytucji pozarządowych dla  nas, jako samorządowców, jest ogromnym wsparciem. Państwo macie doświadczenie życiowe, czyli to, czego nam brakuje. Można by powiedzieć, że my mamy energię, pomysły, pewne możliwości. Nie ukrywajmy,  administracja publiczna ma duże możliwości, ale bez wiedzy państwa nie udałoby się osiągnąć tak spektakularnych efektów – zwracał się burmistrz do seniorów.

Jerzy Kulak przypomniał, że dzięki obwodnicom (jedna została oddana do użytku kilka miesięcy temu, druga jest budowana) samorząd rozwiązał już największe bolączki komunikacyjne i w najbliższym czasie ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z centrum miasta. Podkreślił, że do Gostynia powrócą koleje pasażerskie - będzie można dojechać koleją do Leszna, a z przesiadką do Poznania.

Kilkanaście lat temu nie wydawało się to w ogóle możliwe. A dzisiaj zostały podpisane kontrakty i jesteśmy pewni, że za kilka lat do Gostynia wróci kolej pasażerska. Jest to rzecz przełomowa, wyjątkowa dla miasta. Co więcej, jako samorząd zamierzamy również nasze działania skierować ku temu, żeby takie obiekty, jak na przykład dworzec kolejowy dostały drugie życie. Nadamy temu budynkowi nowe funkcje, ale to jest niezwykle ważne, że rozwój miasta posunął się tak bardzo do przodu – kontynuował Jerzy Kulak. 

Wspomniał też o zielonych miejscach rekreacji i odpoczynku, jakie mają powstać w mieście.

Mówię o tym nieprzypadkowo, bo duża część terenów zielonych, które mamy zamiar stworzyć, jest skierowana właśnie do naszych starszych mieszkańców – oświadczył włodarz gostyńskiej gminy.

Podczas uroczystej inauguracji programu "Gmina przyjazna seniorom" wręczono certyfikaty pierwszym firmom i instytucjom wspierającym najstarszych mieszkańców. Tym samym stały się one partnerami programu. Należą do nich: OSiR w Gostyniu, Restauracja Werni - Sala bankietowa - Obiady - Catering, a także Zakład Zielarski "Kawon", Salon Optyczny OptiBro oraz Kawiarnia Kawka.

- Zakład Zielarski Kawon Gostyń od ponad 15 lat współpracuje z grupami senioralnymi. Od kilku lat jesteśmy "udziałowcem" Gotyńskiej Karty Seniora. W naszym zakładzie, w firmowym sklepie możecie państwo dokonać zakupów z 10% zniżką na kartę seniora - powiedział przedstawiciel spółki Kawon.

 

Partnerem Ogólnopolskiej Karty Seniora może zostać każdy podmiot, który przygotuje specjalną ofertę dla gminnych seniorów.

Gdzie w Gostyniu można odebrać kartę seniora?

Symbolicznie przedstawicielom organizacji senioralnych wręczono również kilka Ogólnopolskich Kart Seniora. W sumie przygotowano ich pół tysiąca. Karta upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym między innymi sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, punktach gastronomicznych, instytucjach zdrowia i kultury.

Najstarsi mieszkańcy gminy mogą odbierać karty w Dziennym Domu Senior+ w Gostyniu, przy ulicy Polnej 72a, od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00. Przedstawiona została również krótka prezentacja pod hasłem „Aktywność fizyczna po 60-tce”. Całą uroczystość umilił występ zespołu „Mały Dzwon”.

 

Co o programie „Gmina przyjazna seniorom” sądzą partnerzy i inicjatrzy wprowadzenia ogólnopolskiej karty?

OSiR w Gostyniu jest jednym z pierwszych partnerów programu "Gmina przyjazna seniorom". O ofercie dla najstarszych mieszkańców mówi Zigniew Kordus:

- To był kolejny etap, żeby poszerzyć naszą działalność na rzecz najstarszych mieszkańców gminy Gostyń. Od kilku lat funkcjonujemy w obszarze Gostyńskiej Karty Seniora. Stwierdziliśmy, że jeśli z naszych usług korzystają seniorzy gostyńscy, to mogą też z naszych usług ze zniżką skorzystać osoby, które będą odwiedzać Gostyń. Mamy specjalne bilety ulgowe dla seniorów na pływalnię, kręgielnię i obiekty, którymi administrujemy. Myślę że ruch, aktywny tryb życia, rekreacja, sport są dobre w każdym wieku. Edukujemy dzieci, żeby uprawiały sport i liczymy na to, że kiedy osiągną już wiek senioralny, będą pod tym względem uświadamiały swoje wnuki. 

Andrzej Czabajski, przewodniczący Gostyńskiej Rady Seniorów bardzo dobrze ocenia wprowadzenie kilka lat temu Gostyńskiej Karty Seniora, jednak nie ukrywa, że miała ona ograniczony zakres. 

- Reagując na głosy seniorów, którzy na przykład korzystali z sanatoriów i obserwowali, że są realizowane zniżki na ogólnopolską kartę seniora, znaleźliśmy partnera, który pomógłby wprowadzić ją w naszej gminie. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Manko, wydającym specjalne pismo dla seniorów, chcielibyśmy sprowadzać do Gostynia różnych specjalistów od zagrożeń, na które są narażeni najstarsi mieszkańcy. To jest możliwe dzięki współpracy z redakcją gazety Głos Seniora. Liczę na to, że współpraca będzie się rozwijała. W ramach programu "Gmina przyjazna seniorom" jest też przewidywany udział seniorów w zlocie, organizowanym w Krakowie. Będziemy starać się o udział w tym wydarzeniu, jako reprezentacja z Gostynia. Będziemy uaktywniać też męską cześć gostyńskich seniorów - mówi Andrzej Czabajski.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama