Reklama

Gmina Gostyń w obszarze zagrożonym ASF. Zakazy i nakazy, których powinni przestrzegać rolnicy z wyznaczonego obszaru

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Gmina Gostyń w obszarze zagrożonym ASF. Zakazy i nakazy, których powinni przestrzegać rolnicy z wyznaczonego obszaru - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Gostyń znalazła się w obszarze zagrożonym występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Wiąże się to z wprowadzeniem zakazów i nakazów we wsiach położonych w północnej części gminy i w Gostyniu, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

15 czerwca 2022 roku wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie w tej sprawie. Z dokumentu wynika, że ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w Bieżyniu, w gm. Krzywiń (powiat kościański). W związku z tym jako obszar zapowietrzony, na którym występuje afrykański pomór świń, określono kilka miejscowości w powiecie kościańskim, w gminie Krzywiń: Bieżyń, Bielewo, Lubiń, Zbęchy-Pole, Cichowo, Łagowo.

Z kolei za obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń uznano kilka miejscowości, położonych w północno-zachodnim rejonie gm. Gostyń. Należą do nich Siemowo, Stankowo, Kosowo, Osowo, Stary Gostyń, Daleszyn, Dusina, Stężyca, Szczodrochowo, Dalabuszki, Tworzymirki, Kunowo, Ostrowo. W obszarze zagrożonym wystąpieniem ASF znalazła się też część Gostynia wzdłuż linii kolejowej, dalej nad gostyńską cukrownią do ulicy Nad Kanią.

Obszar zagrożony obejmuje też wsie w sąsiednich powiatach (m.in. śremskim, leszczyńskim, kościańskim) w następujących gminach:

 • gm. Krzywiń: Żelazno, Wieszkowo, Teklimyśl, Krzywiń, Nowy Dwór, Gierłachowo, Kopaszewo, Jerka, Łuszkowo, Rogaczewo Wielkie, Rąbiń, Zbęchy, Mościszki, Kuszkowo, Świniec. 
 • gm. Krzemieniewo, miejscowości: Bojanice, Nowy Belęcin; 
 • gm. Osieczna, miejscowość Miąskowo; 
 • gm. Śrem, miejscowości: Wyrzeka, Dalewo, Jeleńczewo, Wirginowo, Bodzyniewo, Mórka; 
 • gm. Dolsk, miejscowości: Gawrony, Mełpin, Międzychód, Drzonek, lewa strona - wzdłuż drogi wojewódzkiej 434 do miejscowości: Księginki, Pinka, Kotowo, Lubiatowo, Lubiatówko, Dolsk, Małachowo.

Zakazy, jakie obowiązują w gminie Gostyń w związku z wyznaczeniem obszaru zagrożonego wystąpieniem ASF

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody wielkopolskiego na obszarze zagrożonym, również w gminie Gostyń, zakazuje się:

 • wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
 • transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach,
 • z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii;
 • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych.

Nakazy w gminie Gostyń w związku z zagrożeniem ASF

Rolnicy z gminy Gostyń powinni spełnić następujące nakazy:

 • czyszczenie, odkażenie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych lub przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby;
 • zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk
 • i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące;
 • niezwłoczne powiadamianie powiatowego lekarza weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz mapę ognisk i przypadków ASF można znaleźć TUTAJ KLIK

Szczegóły zwiazane z występowaniem ASF oraz zasady postępowania zawarte są w czerwcowym rozporządzeniu wojewody wielkopolskiego - TUTAJ.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy