reklama

Wielkie porządki w gminie Gostyń. Sprzątanie Świata 2023

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PM nr 1 w Gostyniu

Wielkie porządki w gminie Gostyń. Sprzątanie Świata 2023 - Zdjęcie główne

foto PM nr 1 w Gostyniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodczas minionego weekendu (15-17 września 2023) chętni mieszkańcy gostyńskiej gminy – duzi i mali – wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczne "porządki", do których zachęcał burmistrz Gostynia, odbyły się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Wspólnie w naszym mieście i terenach dookoła zebrano prawie ćwierć tony odpadów.
reklama

Sprzątanie Świata 2023 w Gostyniu - ile wydano rękawic i worków na śmieci?

Za nami czwarta - i ostatnia w tym roku - odsłona Sprzątania Świata 2023 (po edycji wolontariackiej, rodzinnej, wodnej). Tym razem skierowana była przede wszystkim do placówek oświatowych. Podobnie jak w poprzednich latach, ogólnopolski finał akcji zorganizowano podczas trzeciego weekendu września, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata. W całej Polsce podczas 30. edycji wielkich porządków wybrzmiało hasło „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

Od samego początku do tej akcji włączają się szkoły i inne placówki oświatowe. Gmina Gostyń uznała, że tym razem warto to zrobić na szerszą skalę i działaniami kierowano z Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Koordynatorem z ramienia magistratu był referat ochrony środowiska, który w ramach przygotowań na potrzeby akcji wydał uczestnikom ok. 1600 sztuk rękawic ochronnych oraz ok. 360 worków na odpady.

- Inicjatywy takie pomagają uświadomić wielu z nas, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko, w którym żyjemy - mówi Mariola Ossentowska, która jest kierownikiem referatu ochrony środowiska w gostyńskim magistracie.

Dorośli bałaganili, dzieci sprzątały? 30. edycja Sprzątania Świata w Gostyniu

Nasze lokalne "porządki" rozpoczęły się w piątek, 15 września - wtedy w ciągu kilku godzin udało się zebrać znaczne ilości odpadów pochodzących z terenów wokół szkół, placów zabaw, przedszkoli, boisk, brzegów lasów czy ścieżek rowerowych. W akcji udział wzięły: 3 przedszkola miejskie, 8 szkół podstawowych oraz zainteresowani mieszkańcy Gostynia i okolic. Uczestnicy uprzątnęli spory teren.

Mali mieszkańcy, bardzo zaangażowani w akcję, porządkowali ogrody przedszkolne i ulice znajdujące się w okolicach przedszkola oraz tereny przyległe (pobocza dróg oraz miejskie skwery). Starsze dzieci uprzątnęły park miejski przy ul. Strzeleckiej, okolice wokół szkół, do których uczęszczają, os. Tysiąclecia, plac zabaw, tereny położone przy ul. Kościelnej i Helsztyńskiego, a także drogi wzdłuż ścieżek rowerowych, tereny wiejskie oraz leśne przy ul. Starogostyńskiej.

Łącznie w 30. ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata zebrano w gminie Gostyń ponad 240 kg odpadów, głównie opakowań papierowych, wielomateriałowych, opakowań z tworzyw sztucznych, odpadów z metalu, aluminium i szkła. Znaleziono również zużyte opony. To sporo i można się cieszyć. Ale z drugiej strony taka duża ilosć odpadów nie może być powodem do dumy, gdyż oznacza, że wciąż nie umiemy dbać o porządek.

Za bezpłatny odbiór i transport zebranych odpadów do PSZOK-u w Goli odpowiedzialne były: Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu, Zakład Gospodarki Odpadami ZGO-NOVA oraz Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Wszystkie odpady zostały odebrane 18 września i przetransportowane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Goli.

Gostyński "wynik" sprzątania zostanie odnotowany przez fundację Nasza Ziemia

Lokalne działania w ramach akcji Sprzątanie Świata 2023 zostały zgłoszone Fundacji Nasza Ziemia. Efekt, jaki w porządkach lokalnych osiągnęła gmina Gostyń zostanie włączony w ogólnopolski bilans aktywności społecznościowej na rzecz ochrony środowiska. Urzędnicy zapowiadają, że przygotowują już logistykę działań porządkowych na przyszłoroczną akcję, w nieco zmnienionej formule - z wyznaczonym punktem zbiorczym, terenem do sprzatania, odprawą itp.

Trzeba przypomnieć, że to właśnie Mira Stanisławska-Meysztowicz – prezes Fundacji Nasza Ziemia zainicjowała w Polsce akcję Sprzątanie Świata. Było to w 1994 roku. Od tamtej pory, co roku „śmieciowy problem” jest poruszany w środkach masowego przekazu. Prowadzone są też akcje, które mają na celu mobilizację ludzi do sprzątania swojego otoczenia. Jest to także okazja do zakrojonej na szeroką skalę, prowadzonej w całym kraju, edukacji ekologicznej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama