reklama

Gmina Borek Wielkopolski

Opublikowano:
Autor:

Gmina Borek Wielkopolski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Historia miasta:


Borek Wielkopolski

Położenie miasta:
51o 91" N 17o 24" E
Województwo:
Wielkopolskie
Powiat:
Gostyński
Prawa miejskie:
1392 r.
Burmistrz:
Marian Jańczak
Strona urzędu:
www.borekwlkp.home.pl
Powierzchnia:
12,758 ha
Ilość sołectw:
22
Liczba mieszkańców miasta:
2529
Liczba mieszkańców miasta i gminy:
8819
Adres i kod pocztowy:
Urząd Miejski Borek
63-810 Borek
ul. Rynek 1
Telefon
(0-65) 571-61-20, 571-61-88
Miasta partnerskie:
-


    Miasto Borek otrzymało prawa miejskie w 1392 roku. Wcześniej wieś nosiła nazwę Borowo, prawdopodobnie nazwa wywodzi się od położenia - osadę otaczały bory. Pierwsze pisane wzmianki o Borku oraz o Jeżewie można odnaleźć już w XII wieku. W 1392 roku Zdzież otrzymał prawa miejskie. Po pożarze w 1423 roku lokowany na nowym miejscu uzyskał nazwę Zdzież - Borek. Założycielem miasta Borek na prawie magdeburskim byli Polacy.
     W 1726 roku miasto nabył Kazimierz Sapieha. Borek utrzymywał się przy dziedziczeniu kolejnych Sapiehów herbu "Gozdawa". Następnym dziedzicem Borku był ród Nieświastowskich. 16 kwietnia 1833 roku właścicielem Borku wraz z dominium był Karol Graeve ostatni prywatny właściciel miasta Borek.
    W 1655 roku - krytycznym dla Polski okresie, kościół borecki na Zdzieżu oddał wszystkie swoje kosztowności na usługi Ojczyzny, która potrzebowała nadzwyczajnych funduszy na prowadzenie wojny z nieprzyjaciółmi. Zamożność Borku skończyła się w drugiej połowie XVII wieku, a po nim nastąpiło ubóstwo.
    Dopiero za Stanisława Augusta z dźwigającą się z upadku oświatą krajową zawitał przemysł do miast i miasteczek (także do Borku) a z nim dobrobyt ich mieszkańców.
    Do przodujących majątków tutejszego rejonu należały: Jeżewo - Edwarda Raczyńskiego, z gorzelnią pobudowaną w 1837 roku oraz Cielmice - Celestyna Świtkowskiego - znany ośrodek hodowli bydła.
    W dniu 8 września 1939 roku do Borku wkroczyli Niemcy. Po wyzwoleniu miasta przez I Front Ukraiński od razu przystąpiono do tworzenia władzy miejscowej i budowania życia społeczno - gospodarczego. Przez lata wojny mieszkańcy Borku byli gnębieni przez nieprzyjaciela, na co dowodem jest utworzony przez Niemców w Bruczkowie ośrodek germanizacyjny. Dzieci, które tam trafiały. nie miały kontaktu z rodzicami, wolno im było mówić tylko w języku niemieckim. Ich los w wielu przypadkach jest nieznany, prawdopodobnie je wywieziono i rozstrzelano. W czasie wojny w posesji przy rynku, w budynku gospodarczym, hitlerowcy urządzili obóz dla Żydów przywiezionych z nieznanych stron Polski.
    Dzień 25 stycznia 1945 roku upamiętnił się w umysłach mieszkańców jako dzień wyzwolenia miasta spod jarzma hitlerowskiego faszyzmu.

źródło: www.borekwlkp.home.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Gostynia, gminy i powiatu gostyńskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Gostyniu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ