Temat został rozwinięty na konferencji prasowej dla przedstawicieli lokalnych mediów, która odbyła się następnego dnia. Sprawami ochrony zabytków w gminie zajmuje się zastępca burmistrza, Grzegorz Skorupski. Gostyński samorząd planuje wdrożyć Wieloletni Plan Wsparcia Zabytków, który zmieni dotychczasowe zasady przyznawania dotacji z budżetu gminy.
Wieloletni Plan Wsparcia Zabytków w gminie Gostyń - co to będzie?
Kompleksowy harmonogram dotowania działań związanych z utrzymaniem zabytków obowiązywałby przez kilka lat. Skąd pomysł na jego przygotowanie?
- Zauważyliśmy, że zdarzały się lata, kiedy nie wpłynął żaden wniosek o dofinansowanie remontu zabytku, ale bywało też tak, że musieliśmy wybierać z kilku wniosków, dzieliliśmy przeznaczoną pulę pieniędzy, a wnioskodawca nie otrzymywał tyle, ile potrzebował. Z kolei w innym roku zaplanowane pieniądze nie były wykorzystane - wyjaśnia Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.
Przy współtworzeniu Wieloletniego Planu Wsparcia Zabytków gmina zamierza zwrócić się do instytucji, organizacji lub osób, które opiekują się zabytkami i są zainteresowane dotacją na remont czy konserwację. Harmonogram dotacji byłby weryfikowany przez gminę.
- Zdarza się, że są zabytki tej samej klasy, ale jeden z nich wymaga natychmiastowej interwencji, wówczas możemy pomóc, a inna zabytkowa nieruchomość może na remont poczekać. Przy weryfikacji zamierzamy korzystać z opinii konserwatora zabytków, z dokumentów jakie posiadają właściciele czy opiekunowie zabytków, z oświadczeń architektów – wyjaśnia Grzegorz Skorupski.
Według nowych zasad, które miałyby obowiązywać od 2026 r. procedura zabiegania o fundusze z gminy „nie będzie polegała tylko na składaniu i przyjmowaniu wniosków, a następnie pozytywnym rozpatrzeniu”.
- Będziemy dofinansowywać realizację prac konserwatorskich czy remontowych, mając na względzie to, jaką rolę obiekt odgrywa jako zabytek i w jakim jest stanie pod względem zniszczeń. Sprawdzimy, który obiekt wymaga remontu natychmiast, a który może poczekać, a także - który remont jest bardziej czy mniej kosztowny i jakiego wkładu finansowego potrzebuje - mówi Grzegorz Skorupski.
Jeszcze w 2025 r. dotacje przyznawane na starych zasadach
W projekcie budżetu gminy Gostyń na 2025 r. do planu wydatków wprowadzono pieniądze na ochronę zabytków, które zostaną przekazane na dotychczas obowiązujących zasadach. Miałoby to być ostatnie takie „rozdanie” przed wprowadzeniem rewolucji. Z wnioskiem o dofinansowanie wystąpiły:
- parafia rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Kunowie na prace konserwatorskie przy plebanii – o 70 tys. zł
- Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri ze Świętej Góry – wniosek o 50 tys. zł
- parafia pw. św. Marcina w Starym Gostyniu – o 110 tys. zł (do budżetu wprowadzono 70 tys. zł)
Taras widokowy na wieży gostyńskiej fary, muzeum wewnątrz
Poza tym gmina Gostyń planuje inwestycję, związaną z zagospodarowaniem wieży zabytkowego kościoła farnego pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. W porozumieniu z proboszczem i kurią metropolitarną, chciałaby przejąć najwyższą część zabytkowego obiektu.
- Naszym marzeniem jest udostępnienie wieży mieszkańcom do zwiedzania. Chcielibyśmy zamontować tam windę, na górze miałby być punkt widokowy. Zamierzamy tam stworzyć filię muzeum gostyńskiego. Tu widzimy rolę samorządu gminnego, gdyż parafia nie jest w stanie tego zrobić - informowali włodarze gminy Gostyń.
Zaznaczyli, że przejęcie części budynku zabytkowego kościoła nie będzie wiązało się z remontem wieży z zewnątrz, który w 2023 roku rozpoczął proboszcz parafii, ks. Grzegorz Robaczyk. Gmina Gostyń bierze pod uwagę przebudowę wnętrza wieży.
- Planowaliśmy, że to stanie się w 2025 roku. Obecny proboszcz jest przychylny naszym planom, podobnie, jak kuria metropolitarna. Mamy kłopoty formalne, musimy dojść do porozumienia z konserwatorem zabytków - przyznają gostyńscy włodarze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.