To były emocjonujące zawody sportowe, z dobrą energią zawodników. Puchar Polski Liga Zachodu Nordic Walking w tym roku odbył się w Gostyniu. Współorganizatorem był OSiR, zawodnicy startowali na stadionie miejskim, tam też kończyli marsze i biegi. W ciągu całego dnia dla zawodowych i doświadczonych „kijkarzy”, ale też dla początkujących czy amatorów dostępni byli profesjonalni sędziowie Nordic Walking Poland, którzy przyglądali się głównie technice, jaką w marszu stosowali zawodnicy, udzielali wskazówek i wystawiali oceny – bezbłędni „kijkarze” otrzymywali zielone kartki.
W sumie do rywalizacji w nordic walking w trzech kategoriach (w zależności od długości trasy: 20 ki, 10 km i 5 km), a także w biegu przełajowym zapisało się blisko 400 zawodników, którzy 24 maja przybyli do Gostynia.
- Mamy II etap Polskiej Ligi Nordic Walking. Odbywają się tutaj zwody rangi Pucharu Polski. Startuje aktualnie około 400 zawodniczek i zawodników, ale wciąż dojeżdżają kibice, całe drużyny. Dzieje się duża, ogólnopolska impreza. Najbardziej oblegana jest trasa na 5 kilometrów. Wydaje się, że to trasa rekreacyjna, sporo osób idzie szybko, w swoim tempie, ale mamy czołówkę i u tych zawodników o rekreacji nie można mówić. To są zawodnicy bardzo zbliżeni do poziomu profesjonalnego – stwierdziła Helena Szulc, Nordic Walking Poland.
Tak poważna impreza Nordic Walking Liga Zachodu w Gostyniu przygotowana została po raz drugi. W 2024 roku odbyły się zmagania rangi regionalnej, ale – jak zapewniają organizatorzy - wszystko sprawdziło się świetnie: obiekt, miejsce – stadion miejski i otoczenie. W tym roku zmagania rozszerzono już na Puchar Polski czyli jedną z największych imprez w cyklu Nordic Walking Poland.
- Kiedy na etapie ustalania budżetu gminy na 2025 r., a przy okazji ośrodka sportu i rekreacji, pojawił się pomysł żeby imprezę powtórzyć i podwyższyć jej rangę do Pucharu Polski, nie wahaliśmy się. Była też zgoda naszych władz, abyśmy współorganizowali ją i udostępnili miejsce. Lokalizacja cieszy się powodzeniem wśród zawodników, trasa jest malownicza, bezpieczna. Rozpoczynamy na stadionie, mamy niedługi odcinek asfaltowy i zawodnicy wchodzą na szlaki leśne. Dzięki inwestycjom, dzięki temu, że infrastruktura OSiR-u bardzo zmieniła się przez lata, możemy sobie pozwolić na organizowanie tego typu imprez w Gostyniu – mówił Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu.
To gospodarze przygotowywali trasę, zabiegali o zgody w instytucjach, wyznaczali ją przygotowując jednocześnie projektu organizacji ruchu. Szlaki wyznaczone do marszu i biegania przed samymi zawodami, przez intensywne opady nieco zarosła i trochę podmokła, ale udało się ją oczyścić.
- Tutaj duże podziękowania i ukłony do moich pracowników – uzupełnił dyrektor Kordus. – Zawodnicy sa na trasie i czekamy na nich na mecie – dodał.
Było sporo zespołów z całej Polski, a także zawodnicy z Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Belgii. Na frekwencję kibiców, motywujących do rywalizacji, ale też do podęcia wyzwania, w sobotę organizatorzy wydarzenia też nie mogli narzekać.
Gostyń pokazał się jako miasto, gdzie sport odgrywa kluczową rolę, czego dowodem są osiągnięcia lokalnych sportowców. To w tym mieście zaczynali swoją karierę m.in. piłkarz Andrzej Juskowiak, kierowca wyścigowy Kuba Giermaziak, czy olimpijczyk Adam Nowicki - biegacz długodystansowy, olimpijczyk z Tokio 2020. Działają amatorskie grupy biegaczy, a jedyną grupą skupiającą amatorów nordic walking jest grupa Aktywne Nordic Walking, współorganizator imprezy wspierający akcję charytatywną.
Przy współpracy z członkiniami KGW w Starym Gostyniu, które na sportowej imprezie częstowały domowymi wypiekami, organizacje te zebrały 3 300 zł na leczenie Julki, ktora od lat walczy z SMA.
Wyniki zawodów
Warto wspomnieć, że wśród uczestników byli pasjonaci nordic walking i biegania z powiatu gostyńskiego, niektórzy mogą być dumni z wyników. Pierwsze miejsce na podium w biegu przełajowym na 5 km zdobył Piotr Dąbrowski z Gostynia (z czasem 00:25:20), a drugie miejsce w nordic walking w swojej kategorii wiekowej zajął Błażej Bakiera z Piasków.
5 km – Mężczyźni
Marcin Rosak – Klub Sportowy Victoria Potęgowo – 00:28:51
Jacek Witucki – K.S. Victoria Potęgowo – 00:30:20
Jarosław Kabata – Nordic SPORT 2021 – 00:31:47
5 km – Kobiety
Magdalena Dąbrowska – 00:32:00
Izabela Haczyńska – 00:33:13
Olga Kuratnik – 00:33:55
10 km – Mężczyźni
Jacek Witucki – K.S. Victoria Potęgowo – 01:01:32
Tomasz Marczak – K.S. Victoria Potęgowo – 01:03:08
Mariusz Słotwiński – NORDIC SPORT 2021 – 01:03:35
10 km – Kobiety
Barbara Filipowicz – K.S. Victoria Potęgowo – 01:08:00
Ewa Ślęzak – Nordic Walking Kiekrz Poland – 01:09:07
Agnieszka Benke-Lasota – Nordic Walking Lubasz – 01:09:30
20 km – Mężczyźni
Marcin Zemła – K.S. Victoria Potęgowo – 02:16:10
Martin Bibko – NORDIC SPORT 2021 – 02:20:27
Marcin Korbel – LZS Justynów – 02:26:57
20 km – Kobiety
Anna Czekalak – @AleGazele NW – 02:32:09
Agnieszka Pinis – Nordic Team Częstochowa – 02:32:29
Magdalena Tabaka – 02:33:56
Zawodniczki z niepełnosprawnością:
Lidia Serówka – KS Nordic Walking PIŁA – 00:38:3
Justyna Kalisiak – Pokijkowani - Nordic Walking Piotrków Trybunalski– 00:39:14
Izabela Szulczyńska – @PLESZEWSKI KLUB AMAZONKI – 00:41:44
Zawodnicy z niepełnosprawnością:
Zygmunt Duszeńko – 00:36:25
Karol Abel – CARLOS KALISZ – 00:37:25
ZIELONE KARTKI – za najlepszą technikę Nordic Walking nagrodę zdobyły: Agnieszka Pinis, Renata Gawor, Dorota Sroczyńska, Agata Czkalska, Aleksandra Kubiak, Katarzyna Majewska
Szczegółowe wyniki TUTAJ: https://poland.nordicwalkingworldleague.com/pl/ranking,2025/results
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.