Reklama

Dzień Ziemi. Coroczna akcja sprzątania w powiecie gostyńskim

Opublikowano: 22 kwietnia 2021 15:07
Autor: | Zdjęcie: CKiB w Piaskach

Dzień Ziemi. Coroczna akcja sprzątania w powiecie gostyńskim - Zdjęcie główne

Uczymy kultury... | foto CKiB w Piaskach

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, jest on największym na świecie świętem ekologicznym obchodzonym od 1970 r. W Polsce oficjalnie obchodzonym od 1990 r. Motywem przewodnim corocznych akcji jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Reklama

Z tej okazji wiele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych czy kulturalnych organizuje sprzątanie lasów, parków czy nawet przydrożnych rowów. Niestety, zasięg i możliwości tegorocznych akcji jest mocno ograniczony przez panującą w całym kraju pandemię. 

Dzień Ziemi 2021. Jak to wygląda w powiecie gostyńskim? 

W powiecie gostyńskim szkoły nadal pracują zdalnie, więc niestety nie można w te proekologiczne działania (przede wszystkim sprzątanie terenów zielonych) włączyć tak chętnej i aktywnej młodzieży szkolnej.  Do przedszkoli dzieci dopiero co wróciły, a i tak w tym wieku da się co najwyżej rozwijać zmysł eko- wrażliwości poprzez zabawę i wpajanie dobrych wzorców. Na sprzątanie przyjdzie jeszcze czas. Na razie niech się uczą, że nie wolno śmiecić.  

Dzień Ziemi 2021. Jest na to sposób

Na szczęście niektóre gminy znalazły na to sposób.

- Każdego roku we wrześniu nasze gminne placówki oświatowe brały udział w koordynowanym przez gminę „Sprzątaniu Świata” - informuje Anna Fahner, podinspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Pogorzeli. - W ubiegłym roku ze względu na panującą pandemię ta zbiórka się nie odbyła lub miała charakter wyłącznie edukacyjny. Wielka szkoda, bo patrząc na trasy, które już każda placówka miała przydzielone widać jak wielką robotę te dzieciaki robiły – dodaje urzędniczka.

Ani lockdown, ani inne światowe nieszczęścia nie przeszkodziły za to corocznej  akcji „Zbieramy zużyte baterie”. Dzieci z Przedszkola Samorządowego „Raj Psotników w Pogorzeli” oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli łącznie zebrały imponującą ilość, bo aż 3773 kg zużytych baterii. Odebrał je Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Eleketronicznego z Tarnowa.

- Bardzo dziękuję dzieciom, rodzicom oraz opiekunom, którzy czuwali nad zbiórką, za pomoc i zaangażowanie. Kochani akcja trwa dalej, a więc zbieramy i oczyszczamy ziemię ze zużytych baterii – apeluje Anna Fahner.

Dzień Ziemi 2021. Przykład idzie z góry...

Dorośli również przyłączyli się do akcji sprzątania powiatu gostynskiego. W zeszłą sobotę zorganizowano przez Facebooka akcję sprzątania gostyńskich lasów - W związku (...) z obserwacją ogromnej ilości śmieci w pobliskim lesie serdecznie zapraszam do wspólnego posprzątania tego bałaganu przy leśnych ścieżkach, polankach i parkingach. Spotykamy się na leśnym parkingu przy drodze Gola - Stary Gostyń (stara żwirownia) - napisała koordynatorka ekologicznych działań, Jolanta Przybył. 

... I od kultury

Wśród dzisiejszych działań w ramach „Dnia Ziemi” na wyróżnienie zasługuje spontaniczna i sympatycznie opisana akcja pracowników Centrum Kultury i Bilbioteki w Piaskach.  Publikując na swoim fanpage'u zbiorowe zdjęcie napisali, że: 

"(...) załoga kultury dba o środowiako cały rok, ale dziś świętowanie odbyło w sposób szczególny".

Pracownicy piaskowskiego ośrodka kultury przeszli kilka kilometrów zbierając odpady w pobliskich lasach i rowach.

-  Trasa Piaski -  Grabonóg  i Grabonóg - Strzelce Wielkie, 3 godziny, 6 km, 25 worków...  - wylicza  Sebastian Nowak, dyrektor CKIB w Piaskach.

Dzień Ziemi 2021. Kolejna akcja w sobotę

Jeśli ktoś chciałby czynnie przyłączyć się do sprzątania terenów zielonych, ma jeszcze okazję. W nabliższą sobotę, 24 kwietnia została zaplanowana kolejna akcja. Tym razem miejscowa organizacja młodzieżowa zachęca do wspólnych porządków w okolicznym lesie. Na swoim fanpage'u gostyńska Młodzież Wszechpolska zwięźle informuje:

- O godz. 10:30 zbieramy się na parkingu przy gostyńskim basenie. Prosimy o zabranie własnych rękawiczek oraz worków na śmieci.

Pamiętajmy, że dbając o środowisko dzisiaj, dajemy szansę na czystą naturę dla naszych dzieci i wnuków. Sprzątajmy, segregujmy odpady, oszczędzajmy zasoby Ziemi... I przede wszystkim, nie zaśmiecajmy jej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Pandemia ;)

    Inicjatywa super ale zdjęcie upublicznione bez maseczek???

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Riki

    A gdzie maseczki?