Reklama

Reklama

Regionalizacja w obostrzeniach. Łagodne luzowanie. Kolejne w maju?

Opublikowano: śr, 21 kwi 2021 16:54
Autor: | Zdjęcie: fp Ministerstwo Zdrowia/fotomontaż M. Mostowy

Regionalizacja w obostrzeniach. Łagodne luzowanie. Kolejne w maju? - Zdjęcie główne

Minister zdrowia Adam Niedzielski | foto fp Ministerstwo Zdrowia/fotomontaż M. Mostowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chyba w kwestii obostrzeń Polacy spodziewali się trochę więcej. Na odważniejsze luzowanie liczyli zapewne właściciele hoteli, restauracji i innych lokali gastronomicznych. Tymczasem jeśli chodzi o covidowe restrykcje, rząd rozpoczął ich znoszenie bardzo łagodnie. Podzielił kraj na 2 regiony.

Reklama

 W 5 województwach, w tym w Wielkopolsce, obostrzenia zostały przedłużone, w pozostałych – od poniedziałku 26 kwietnia otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przejdą na nauczanie hybrydowe.

- Pewne apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali, mamy za sobą. Cały czas jednak zarówno poziom zakażeń, jak i hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - poinformował Adam Niedzielski na konferencji prasowej dziś po południu.

Część restrykcji będzie znoszona regionalnie. Obostrzenia zostaną zachowane w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. Szef resortu zdrowia zapowiedział również przywrócenie branży gastronomicznej i hotelarskiej w maju.

Zniesienie części obostrzeń w 11 województwach ma odbywać się od poniedziałku, 26 kwietnia. Znoszenie dalszych restrykcji rząd rozważa w maju. Niewykluczone, że wtedy przywrócone zostanie funkcjonowanie branży gastronomicznej i hotelarskiej

Ministerstwo Zdrowia wskazało datę podjęcia decyzji dotyczącej obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

- Dzisiejsza liczba zakażeń wynosząca 14 tys. oznacza zmniejszanie się trendu zachorowań - powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że poprawia się również sytuacja w szpitalach, gdzie mniejsze jest obłożenie łóżek.

- Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie - mówił szef resortu zdrowia.

 

Koronawirus. Regionalizacja w restrykcjach

Minister Adam Niedzielski, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zdecydował się na regionalizację obostrzeń. W 5 województwach, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35 – tzn. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim - wszystkie dotychczasowe ograniczenia zostają utrzymane.

W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35, zdecydowano o zmniejszeniu obostrzeń od 26 kwietnia. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz małopolskie.

 

Koronawirus. Poluzowanie

- W 11 województwach (...) przywracamy naukę w systemie hybrydowym dla klas 1-3 - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Podkreślił jednocześnie, że w tych regionach do działalności będą mogły wrócić również firmy z branży beauty: salony fryzjerskie i kosmetyczne.

- Te zmiany są krokiem delikatnym, który ma zdefiniować sposób funkcjonowania - powiedział Adam Niedzielski. - Ale wciąż jest to krok bardzo ostrożny - podkreślił szef resortu.

 

Wszędzie żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

- W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała - zapowiada Niedzielski.

 

Koronawirus. Lista zmian w obostrzeniach

Przypomnijmy, od 27 marca w Polsce obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Zamknięte zostały m.in. markety budowlane, salony fryzjerskie i przedszkola, wprowadzono także nowe limity w sklepach i kościołach. Potem obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia poinformował o przedłużeniu obostrzeń do 25 kwietnia, jednak z pewnymi wyjątkami. Od 19 kwietnia ponownie otwarte zostały przedszkola i żłobki, dopuszczono także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 25 osób i organizację zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży. Z kolei zamknięcie hoteli, ze względu na majówkę, zostało przedłużone aż do 3 maja włącznie. Dotychczasowe obostrzenia obowiązywały najpierw do 18 kwietnia, po czym zostały przedłużone do 25 kwietnia z pewnymi wyjątkami. Otwarte zostały wtedy m.in. żłobki i przedszkola. Kolejne decyzje w sprawie obostrzeń poznaliśmy w środę 21 kwietnia.

- od 26 kwietnia do szkół powrócą uczniowie klas I-III.
- od 26 kwietnia zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne

W dalszym ciągu w całej Polsce zachowane zostają następujące obostrzenia:

  • Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. są zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte
  • W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 m kw.
  • Uprawianie sportu na świeżym powietrzu dopuszczalne dla grup do 25 osób
  • Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
  • Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
  • Zamknięte są sklepy w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
  • Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
  • Zamknięte są siłownie i kluby fitness
  • Zamkniete są szkoły dla uczniów klas 4-8 oraz szkoły średnie

Czy czeka nas czwarta fala pandemii?

- Bierzemy pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19, która może być spowodowana pojawianiem się nowych mutacji wirusa, nieobjętych zakresem ochrony szczepiennej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- To ryzyko jest definiowane przede wszystkim w kontekście pojawiania się nowych mutacji wirusa, które mogą być nieobjęte zakresem ochrony szczepiennej - dodał.

 

Koronawirus w Polsce. Ostatnie dane

W środę odnotowano 13 tys. 926 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – przekazało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 201 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 539 osób.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.