reklama

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - biało-czerwony Gostyń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - biało-czerwony Gostyń - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
23
zdjęć

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościGostyń, 2 maja. Podczas Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, punktualnie o godzinie 8.00, biało-czerwony sztandar na maszt podniesiono na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. Nieco później na deptaku można było zauważyć gostyńskich samorządowców wręczających spotkanym osobom polskie flagi.
reklama

W piątek, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto młode, gdyż zostało ustanowione dopiero w 2024 r., ale przepełnione symboliką - ideą jest zwiększenie świadomości Polaków, dotyczącej symboli narodowych. Wybór 2 maja na Dzień Flagi nie był przypadkowy. Tego dnia, w 1945 roku grupa pięciu polskich żołnierzy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki umieściła biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.

Święto na celu podkreślenie znaczenia flagi jako symbolu narodowej tożsamości i jedności. To również święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Biało-Czerwona jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych (np. obchody Święta Narodowego 3 Maja), ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

reklama

Sztandar w barwach biało-czerwonych, jest nie tylko znakiem rozpoznawczym naszego kraju, ale także nośnikiem wartości i tradycji, które łączą Polaków na całym świecie. Warto przypomnieć, że 2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

2 maja w Gostyniu

Punktualnie o godzinie 8.00, podczas uroczystej zbiórki, flagę na maszt podniesiono na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. W skład pocztu flagowego weszli: st. asp. Rafał Wojciechowski, mł. asp. Mikołaj Losy oraz ogn. Mariusz Majchrzak. W zbiórce wziął udział zastępca komendanta powiatowego PSP w Gostyniu - st. kpt. Marcin Nyczka oraz funkcjonariusze komendy.

Nieco później na gostyńskim deptaku można było zauważyć gostyńskich samorządowców: zastępcę burmistrza Macieja Czajkę oraz przewodniczącego rady miejskiej Mateusza Matysiaka. Wręczali oni flagi, tym samym zachęcając spotkanych ludzi do patriotycznego gestu - do wywieszenia Biało-Czerwonej w oknie, przy bramie, na balkonie, jako manifestacja przywiązania do Ojczyzny. Z tej okazji do rąk mieszkańców trafiło sto sztandarów.
Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, a obdarowani zapewniali, że z dumą zawieszą otrzymane flagi na swoich domach.

reklama

Dzisiejsza akcja to  symbol jedności i dumy z bycia Polakiem. Cieszy mnie ogromnie, że mogliśmy spotkać się z mieszkańcami, porozmawiać i przekazać im biało-czerwone flagi. Reakcje były bardzo serdeczne – ludzie z uśmiechem odbierali flagi, dziękowali i podkreślali, że z radością wywieszą je na swoich domach. Ta otwartość i chęć do wspólnego świętowania pokazuje, jak ważne są nasze narodowe symbole i patriotyzm wśród mieszkańców Gostynia - podsumował akcję Maciej Czajka.

Co oznaczają narodowe barwy Polaków?

Od ponad 20 lat, co roku tego dnia Polacy 2 maja z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Jednak to nie tylko moment, by wywiesić sztandar. Warto też zastanowić się co tak naprawdę oznaczają nasze biało-czerwone barwy narodowe (określone ustawowo barwy danego państwa), które towarzyszą Polakom od wieków. Nad ich historią oraz rolą w naszym życiu codziennym.

reklama

Biel symbolizuje czystość i duchowość, czerwień – odwagę, krew przelaną za ojczyznę.

Już pod koniec XVIII wieku biało-czerwone barwy zaczęły zyskiwać symboliczne znaczenie wśród Polaków. Jedną z pierwszych większych manifestacji z ich użyciem zorganizowano dokładnie 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji. W czasach zaborów flaga była znakiem oporu, podczas powstań – symbolem nadziei, a dziś przypomina nam o wspólnocie i tożsamości narodowej.

Flagi nie tylko rozdawane na deptaku

W Gostyniu, na terenie miasta, z łatwością można zauważyć biało-czerwone flagi - nie tylko powiewające na prywatnych posesjach, czy budynkach użyteczności publicznej. Znak rozpoznawczy polskiego państwa widoczny jest także przy głównych ulicach, punktach miasta (Rynek, ul. 1 Maja), a także na wjazdach do Gostynia (np. na Rondzie Zeidlera) oraz na Al. Kasyna Gostyńskiego, ul. Europejskiej, ul. Jana Pawła II oraz na Rondzie Solidarności. W stelażach flagi umocowali pracownicy ZGKiM w Gostyniu.

Dlaczego warto wywiesić flagę?

W ten sposób:

  • Wyrażasz szacunek wobec historii i pokoleń, które walczyły o wolność.
  • Pokazujesz, że identyfikujesz się z Polską, niezależnie od poglądów.
  • Dajesz przykład młodszym – dzieci uczą się patriotyzmu poprzez gesty.


Jak wywieszać flagę zgodnie z zasadami?

Trzeba pamiętać, że flaga narodowa podlega szczególnej ochronie prawnej. Kilka prostych zasad:

reklama

  • Nie może dotykać ziemi ani być brudna czy uszkodzona.
  • Nie łączy się jej z reklamami.
  • Po zmroku powinna być oświetlona, inaczej należy ją zdjąć.
  • Jeśli nie masz tradycyjnej flagi, możesz zawiesić np. biało-czerwony kotylion – liczy się intencja i pamięć.
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo