Reklama

Dwie ważne drogi wyłączone z ruchu przez kilka miesięcy. Budują wiadukt i most na obwodnicy DW 434 dla Gostynia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zamknięcie dwóch ruchliwych dróg, w tym fragmentu krajowej „dwunastki”, objazdy, potężne utrudnienia w ruchu - na takie zmiany, które pojawią się wkrótce, powinni przygotować się kierowcy. Postęp robót na placu budowy obwodnicy DW 434 dla Gostynia jest bardzo widoczny - trwa budowa wiaduktu.

- Inwestycja postępuje zgodnie z harmonogramem, warunki pogodowe sprzyjają prowadzeniu prac - informuje Malwina Korzeniewska-Michalak, specjalista ds. kontaktów z mediami Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, zapytana o postępy prac związanych z budową obwodnicy trasy wojewódzkiej dla Gostynia.

Kierowcy powinni przygotować się na zamknięcie dwóch ruchliwych dróg i związane z tym potężne utrudnienia. 

Budowa obwodnicy DW 434 dla Gostynia. Idą z rozmachem

Nietrudno zauważyć, że na placu budowy obwodnicy DW 434 dla Gostynia wciąż coś się dzieje.

- Rozmach robi wrażenie! - chwali się inwestor, czyli Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Z biura prasowego WZDW w Poznaniu otrzymaliśmy informację, że aktualnie zakres prac drogowych zrealizowany jest mniej więcej w 60%.

Obwodnica Gostynia. Kolizje usunięte, roboty ziemne daleko posunięte

Od kilku tygodni trwa budowa wiaduktu nad krajową "dwunastką" na wylocie z Gostynia w kierunku Piasków. Betonowanie podpory obiektu z jednej i drugiej strony szosy krajowej zakonczońo. Wykonawca obwodnicy - spółka Strabag - przystąpił także do budowy mostu na Rowie Bodzewskim i kolejnego wiaduktu. 

- Rozpoczęto prace ziemne przy budowie wiaduktu nad linią kolejową - mówi Malwina Korzeniewska-Michalak, specjalista ds. kontaktów z mediami WZDW.

Pierwszy etap prac - czyli odhumusowanie pasa drogowego pod budowę nowej szosy, polegające na zebraniu i zabezpieczeniu urodzajnej warstwy gleby - został wykonany w 92%. Wszelkie roboty ziemne (wykopy i nasypy) Strabag zrealizował w 72%.

Tymczasem na tych odcinkach, na których zostały zakończone roboty ziemne, rozpoczęto już budowę konstrukcji nawierzchni drogowej. Tu stan zawansowania prac wynosi 40%.

Podczas budowy dróg (z mostami, wiaduktami) często pojawiają się kolizje z siecią energetyczną, wodociągową, kanalizacji sanitarnej, które stanowią poważne ograniczenie dla realizacji projektów. Tak jest również w przypadku wykonywania tej ogromnej inwestycji. Większość sieci wod.-kan. czy elektroenergetycznych została zmodyfikowana. 

- Zakończono przebudowę kolizji sieci energetycznych, gazowych, teletechnicznych oraz większości kolizji sieci wodno-kanalizacyjnych - dopowiada Malwina Korzeniewska-Michalak.

Budowa obwodnicy DW 434 dla Gostynia. Gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu?

Budowa obwodnicy spowoduje potężne zmiany w organizacji ruchu. Związane są głównie z budową wiaduktu oraz mostu, a także ronda na drodze powiatowej Gostyń - Grabonóg. Konieczne jest wyłączenie z ruchu fragmentów dwóch ruchliwych dróg, i to na kilka miesięcy. Reorganizacja ma zostać wprowadzona pod koniec października i potrwa do kwietnia 2023 roku. Kierowcom i pozostałym użytkownikom tych ważnych dróg nie pozostaje nic innego, jak... zacisnąć zęby i uzbroić się w cierpliwość. 

 

Pierwsza lokalizacja (mapa powyżej), na której mają nastąpić zmiany w organizacji ruchu, to rejon skrzyżowania drogi krajowej nr 12 z budowaną obwodnicą DW434. Jak udało nam się ustalić, zmiana będzie polegać na przekierowaniu ruchu pojazdów na wybudowane łącznice Węzła Piaski (drogi łączące ronda na DK 12, wchodzące w skład Węzła Piaski). 

- Ruch będzie odbywał się dwukierunkowo. Pojazdy będą poruszać się po śladzie łącznic, korzystając jednocześnie na wpięciach z wybudowanych rond na krajowej drodze nr 12. Z chwilą uruchomienia objazdu, zostanie zamknięty fragment krajowej drogi nr 12. Jest to konieczne na potrzeby dalszych prac związanych z przebudową odcinka drogi nr 12 i budową ustroju nośnego obiektu mostowego - podaje specjalista ds. kontaktów z mediami w WZDW.

 

 

Kolejne utrudnienia w ruchu pojazdów dotyczą drogi powiatowej w kierunku Grabonogu, której fragment na kilka miesięcy także zostanie zamknięty. By sprawnie zorganizować objazd, konieczne jest zbudowanie tzw. tymczasowej przewiązki (budowa widoczna na zdjęciu powyżej).

Organizacja ruchu związana jest z zamknięciem fragmentu drogi powiatowej nr 4907P na skrzyżowaniu z budowaną obwodnicą. Objazd do Gostynia, od miejscowości Grabonóg zostanie skierowany na nowy ślad nowej drogi gminnej nr DG740547P (k. Piaski, do firmy Mondi). Następnie, przejazdem przez tymczasową przewiązkę, ruch zostanie włączony do starego śladu drogi gminnej nr DG740547P (k. Gostyń) - wyjaśnia Malwina Korzeniewska-Michalak. 

Ruch od strony Grabonogu do strefy gospodarczej Piasków, znajdującej się po wschodniej stronie budowanej obwodnicy również będzie odbywał się po nowym śladzie drogi gminnej. 

Natomiast, kierowcy jadący od strony Gostynia w kierunku Grabonogu i strefy gospodarczej gminy Piaski, na skrzyżowaniu drogi DP4907P [szosa z Gostynia w kierunku Grabonogu] z drogą powiatową DP4938P [droga w kierunku Krajewic], zostaną skierowani w lewo na tymczasowy objazd (patrz mapa powyżej).

 Zmiana w organizacji ruchu jest niezbędna dla rozpoczęcia kolejnego etapu prac budowlanych związanych z budową ronda na skrzyżowaniu drogi powiatowej z budowaną obwodnicą DW434 - usprawiedliwia utrudnienia w ruchu Malwina Korzeniewska-Michalak, specjalista ds. kontaktów z mediami w WZDW.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy