Reklama

Dwie parafie, jeden proboszcz. Kto przejmie parafię w Chwałkowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Dwie parafie, jeden proboszcz. Kto przejmie parafię w Chwałkowie? - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Krobia. Po Bożym Ciele zmiany w środowisku kościelnym. Arcybiskup Stanisław Gądecki podjął decyzję. Wiadomo, kto zostanie proboszczem parafii w Chwałkowie. To duchowny dobrze już znany w gminie Krobia.

Nastąpiły kolejne zmiany personalne w parafiach pod jurysdykcją Archidiecezji Poznańskiej. Wiemy, kto zostanie proboszczem parafii w Chwałkowie (gm. Krobia). Niektórzy mieszkańcy mogą być zaskoczeni decyzją arybiskupa.

Arcybiskup Metropolita Poznański od pewnego czasu sukcesywnie wręcza duszpasterzom dekrety nominacyjne, które mają wejść w życie w miesiącach wakacyjnych 2021 roku. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że obecny proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie - ks. mgr Artur Biegański decyzją arcybiskupa archidiecezji poznańskiej został mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym.

Dotychczas nie było wiadomo, kto przejmie pałeczkę po gospodarzu chwałkowskiej parafii.

Teraz okazało się, że parafia pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie i parafia pw. św. Mikołaja w Krobi będą zarządzane przez jednego duchownego. Decyzją arcybiskupa na miejsce ks. mgra Artura Biegańskiego proboszczem mianowany został  ks. kan. mgr Sławomir Gróśty, który od kilku lat pracuje jako gospodarz krobskiej parafii. Wcześniej był proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Brodach, a pracę w Krobi rozpoczął 1 lipca 2017 r. 

 

Skąd decyzja arcybiskupa, aby jeden proboszcz zajmował się dwoma parafiami? Aktualnie w Archidiecezji Poznańskiej funkcjonuje 414 parafii, jest coraz mniej powołań - arcybiskup Stanisław Gądecki spodziewa się, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do znacznego ubytku duszpasterzy, co odczuje wiele wspólnot parafialnych.

- Obecnie istnieje pilna potrzeba tworzenia kilku nowych parafii, przede wszystkim na dalekich przedmieściach Poznania. To rzecz nieodzowna dla troski o wiarę coraz liczniej osiedlających się tam wiernych, bardzo często młodych rodzin. Jednocześnie zaś – z powodu braku księży – powstaje potrzeba łączenia mniejszych parafii tak, by jeden kapłan został proboszczem dwóch lub kilku dawnych, maleńkich parafii - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański w liście do wiernych, odczytanym w Niedzielę Dobrego Pasterza.

.

To nie koniec zmian. Po decyzji arcybiskupa do pomocy w krobskiej parafii jako wikariusz został skierowany ks. mgr Dominik Dutkiewicz. Dotychczas był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy we Włoszakowicach. Pracę w parafii pw. św. Mikołaja w Krobi kapłan ma rozpocząć 25 sierpnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy