Nowelizacja Prawa farmaceutycznego - luty 2024
Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym pigułka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu (ellaOne) dostępna jest wyłącznie na receptę. Przypomnijmy - 22 lutego 2024 roku Sejm RP uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego, co poskutkowało przywróceniem dostępności bez recepty antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia.Warto zaznaczyć, że lek dostępny był wyłącznie z przepisu lekarza od lipca 2017 r. (wcześniej była ona dostępna bez recepty). Zniesienie recepty na pigułkę było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zapisaną w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu".
Rozporządzenie ministra zdrowia, na podstawie którego farmaceuta może wypisać receptę na tzw. pigułkę "dzień po" dla osób od 15. roku życia, weszło w życie 1 maja i wiąże się z wprowadzeniem do aptek programu pilotażowego, który potrwa do 30 czerwca 2026 r. Rozporządzenie jest dla Ministerstwa Zdrowia realizacją planu B na zwiększenie dostępności do antykoncepcji awaryjnej oraz usług zdrowia reprodukcyjnego.
W znowelizowanych przepisach utrzymano dolną granicę wieku wynoszącą 15 lat, od której można będzie kupić tabletkę. Resort zdrowia uzasadniał to opinią ginekologów, że właśnie w tym okresie życia większość dziewcząt osiąga dojrzałość płciową. Poza tym jest to wiek, od którego można w Polsce legalnie uprawiać seks.
Ile aptek z Gostynia zgłosiło się do pilotażowego programu antykoncepcji awaryjnej?
Do programu pilotażowego mogły dołączyć praktycznie wszystkie apteki, które wykażą taką chęć i podpiszą stosowną umowę z NFZ. Pod koniec maja 2024 r. NFZ opublikował listę oraz mapę placówek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu. Jednak nabór jest wciąż otwarty. Prowadzą go oddziały wojewódzkie NFZ, a lista uzupełniana jest na bieżąco.Po kilku tygodniach od rozpoczęcia programu pilotażowego, w samej Wielkopolsce jest 195 aptek, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tam pacjentkom receptę na pigułkę może, ale nie musi wystawić farmaceuta.
W powiecie gostyńskim w programie pilotażowym biorą udział 2 placówki - Apteki Anna Kalisoras (jedna znajduje się w Gostyniu przy ul. Witosa, druga w Poniecu) oraz „Apteka na Górach”, przy ul. W. Łokietka w Gostyniu. Placówki te gwarantują odpowiednie warunki do przeprowadzania wywiadów oraz zachowania prawa pacjenta do godności i intymności.
- Moje stanowisko jest takie - recepty na pigułki, owszem, wydajemy, ale bardzo ostrożnie. Nie powinniśmy się z tym afiszować, nie chcemy zachęcać do korzystania z tabletki (ellaOne). Jest to duża dawka hormonów i jej nadużywanie nie jest korzystne dla organizmu - wyjaśnia Justyna Kalisoras, właścicielka apteki przy ul. Witosa w Gostyniu. - Przed rządami PiS tabletki były dostępne w sprzedaży bez recepty. Potem zrobili ludziom wodę z mózgu i zlikwidowali. Przepisy wcześniej były takie, że można to było sprzedawać bez recepty i bez takich obostrzeń. Teraz jest pół na pół. Pacjentka może pigułkę dostać bez recepty od lekarza, ale na podstawie szczegółowej ankiety, po wystawieniu w aptece recepty farmaceutycznej - uzupełnia.
Tabletka "dzień po" - jakie są zasady programu antykoncepcji awaryjnej?
Pacjentka, która potrzebuje recepty na antykoncepcję awaryjną, teraz może ją otrzymać nie tylko od lekarza, może ją też wystawić farmaceuta. Wystarczy zgłosić się do apteki, która - podpisując umowę z NFZ - bierze udział w programie pilotażowym. Program jest dostępny dla pacjentek, które ukończyły 15. rok życia, z potwierdzonym wiekiem za pomocą dokumentu ze zdjęciem.Pacjentka może skorzystać z programu maksymalnie 1 raz na 30 dni. Pigułka kosztuje ok. 70-135 zł i ten wydatek pozostaje po stronie pacjentki.
Jak skorzystać z programu?
Jeśli pacjentka zgłosi się do apteki i poprosi o antykoncepcję awaryjną:
- zostanie przyjęta w osobnym pomieszczeniu
- odbędzie rozmowę - wywiad z farmaceutą, który ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości pacjentki. Celem wywiadu jest też ustalenie przyczyny konieczności wydania antykoncepcji awaryjnej. Farmaceuta musi omówić zasady wykonywania oraz interpretacji wyników testów ciążowych.
- jeśli po wywiadzie farmaceuta stwierdzi, że zasadne jest wydanie leku, pacjentka otrzyma receptę wystawioną przez farmaceutę i będzie mogła wykupić lek
- Zainteresowane osoby muszą wypełnić ankietę, powinniśmy mieć podstawę, żeby wydać lek. Jeśli jest to osoba niepełnoletnia, powinna przyjść z pełnoletnim opiekunem prawnym. Nie wydamy tego mężczyźnie, tylko musi przyjść kobieta - wyjaśnia Justyna Kalisoras.
Mówi, że zainteresowanie lekiem jest, jednak nie podaje dokładnej liczby osób, które skorzystały z programu pilotażowego - do 10 osób w ciągu miesiąca.
Ministerstwo zdrowia, mówiąc o poprawie dostępności do tzw. tabletki "dzień po", w szczególności zwraca uwagę na pacjentki między 15. a 18. rokiem życia.
- Nie liczyłam, że będzie szał wśród dziewczyn w tym przekroju wiekowym. Dotychczas zainteresowane były pacjentki w wieku 45 +, którym się przydarzyło, coś poszło nie tak w łóżku. W czasie weekendu nie miały praktycznie wyjścia. Nie mieliśmy wielu młodszych pacjentek. Pigułka nie jest dla każdego, ale też należy przełamać wstyd, trzeba powiedzieć w aptece, o co chodzi. Dziewczyna nie wyśle chłopaka. Nie wydalibyśmy nawet recepty osobie wysłanej w zastępstwie - informuje nasza rozmówczyni.
Do przeprowadzenia programu pilotażowego uprawnieni są farmaceuci, którzy posiadają minimalnie 1 rok doświadczenia w pracy zawodowej, nie należą do nich technicy farmaceutyczni.
- To jest kwestia indywidualnego spojrzenia na temat, kwestia poglądów. Mam zatrudnionych magistrów, którzy nie życzą sobie udziału w programie pilotażowym oraz podpisywania recept na pigułkę i mają do tego prawo - mówi Justyna Kalisoras.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.