Reklama

Biskupi anulowali nominację w parafii w powiecie gostyńskim. Kto będzie proboszczem, kto wikariuszem od sierpnia?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. portalu/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Biskupi anulowali nominację w parafii w powiecie gostyńskim. Kto będzie proboszczem, kto wikariuszem od sierpnia? - Zdjęcie główne

Gostyń. Krobia. Chwałkowo. Zamieszanie podczas zmian personalnych | foto arch. portalu/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wydawałoby się, że arcybiskup ks. Stanisław Gądecki, metropolita poznański sfinalizował wręczanie nominacji i zmiany personalne na 2021 r. w parafiach powiatu gostyńskiego. A jednak nie. Niewiele nam zostało czasu do sierpnia i jest kilka zmian w poprzednich decyzjach arcybiskupa, dotyczących parafii z powiatu gostyńskiego. Anulowano nominację na proboszcza parafii w Chwałkowie. Kto będzie tam gospodarzem?

Jeszcze wczoraj (poniedziałek 12 lipca) parafia pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie (gm. Krobia) miała dwóch proboszczów. Tak przynajmniej wynikało z listy zmian personalnych na 2021 r., opublikowanej na portalu Archidiecezji Poznańskiej. 

- Nasz błąd. Nie zdjęliśmy jednej informacji z portalu. Przekazałem informatykowi i mam nadzieję, że dziś już jest wszystko w porządku - przyznał biskup w Kurii Metropolitarnej w Poznaniu. 

 

Zmiany personalne w Archidiecezji Poznańskiej. Czego dotyczy zamieszanie?

Okazało się, że parafia pw. św. Mikołaja w Krobi do pomocy otrzyma kolejnego kapłana. Ks. dr Adam Pieckenhagen, dotychczasowy wikariusz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Poznaniu został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja w Krobi. Pracę w parafii na Biskupiźnie rozpocznie 25 sierpnia. Wcześniej na naszym portalu informowaliśmy, że z pomocą ks. kanonikowi Sławomirowi Grośtemu - proboszczowi krobskiej parafii przyjdzie ks. mgr Dominik Dutkiewicz. Dlaczego w parafii pw. św Mikołaja będzie pracował drugi wikariusz, skoro jest tam jeszcze ksiądz pomocnik?

Być może wynika to z kolejnej niespodziewanej decyzji arcybiskupa. Jeszcze do niedawna nominowanym na proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie był krobski proboszcz - CZYTAJ TUTAJ. Ks. Sławomir Grośty miał być kustoszem dwóch połączonych parafii. Po kilku tygodniach sytuacja się zmieniła.

- Ksiądz kanonik Sławomir Grośty, który pierwotnie został mianowany proboszczem w parafii pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie, później otrzymał dekret anulujący - kiedy zapadła decyzja, żeby poszedł tam ks. Sławomir Ruks. Nie było tam ani przez moment 2 proboszczów - wyjaśnił biskup w Kurii Metropolitarnej w Poznaniu.

 

Zmiany personalne w Archidiecezji Poznańskiej. Ksiądz pomocnik gotowy na samodzielne stanowisko

Ks. Sławomir Ruks dotychczas (od 2020 roku) był pomocnikiem duszpasterskim w parafii pw. św. Mikołaja w Krobi. Służbę proboszcza w Chwałkowie, po mianowaniu przez arcybiskupa, ma rozpocząć 1 sierpnia. Skąd decyzja o mianowaniu na gospodarza parafii pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie? Księża biskupi Archidiecezji Poznańskiej stwierdzili, że ks. Sławomir Ruks może podjąć już samodzielnie rolę proboszcza w parafii. Wcześniej był w Psarskiem, a później ze względów zdrowotnych został skierowany do pomocy proboszcza w Krobi. Po roku odbyły się rozmowy księdza pomocnika z biskupami.

- Prosił chyba nawet o samodzielną parafię. I księża biskupi doszli do wniosku, że może taką w  Chwałkowie podjąć. A skoro parafia miała być połączona z inną, to póki można, ratujemy ją w ten sposób, że ks. Ruks będzie tam gospodarzem. Zawsze inaczej będą wierni obsłużeni, zawsze inna będzie posługa niż w przypadku parafii połączonej - poinformował biskup z Kurii Metropolitarnej w Poznaniu, podkreślając, że w przypadku parafii w Chwałkowie to już jest decyzja ostateczna.

Biskupi starają się - „ile można i jak długo można” przy zmianach personalnych działać tak, aby te mniejsze parafie jak najdłużej miały proboszczów.

- Pewnie przyjdzie taki moment, że nie będzie w Chwalkowie proboszcza, tak jak było pierwotnie planowane od 2021 roku. Natomiast wyszła taka sytuacja, że ks. Sławomir Ruks może tę rolę podjąć i dlatego zostało to zmienione - kontynuuje ks. biskup.

(źródło: parafia pw. św. Mikołaja w Krobi) Ks. Sławomir Ruks od roku jest pomocnikiem proboszcza w parafii w Krobi.
Od 1 sierpnia będzie proboszczem w parafii pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie

 

Zmiany personalne w Archidiecezji Poznańskiej. Co ze Świętą Górą?

Wciąż oficjalnie nie wiadomo, kto zostanie nowym proboszczem parafii pw. Najświętszej  Maryi Panny Świętogórskiej. Przed tygodniem na mszach świętych w bazylice na Świętej Górze z parafianami pożegnał się obecny proboszcz ks. Dariusz Dąbrowski COr. Odchodzi z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, aby założyć swoją w Grodzisku Wlkp.

- Z Gostynia do Grodziska Wielkopolskiego. Dobrze, że nie dalej. Ale jeżeli chcemy być wierni Panu Bogu, musimy być otwarci, mieć odwagę, pozostawić to co dla nad drogie... Dziękuję wam za ten czas - zwracał się ks. Dąbrowski do wiernych, uczestniczących w liturgii. 

Kto przejmie funkcje proboszcza po ks. Dąbrowskim w parafii świętogórskiej? Próbowaliśmy to ustalić w Kurii Metropolitarnej w Poznaniu.

- Informacje o zmianach personalnych umieszczane są na bieżąco na stronie archidiecezji poznańskiej. W tej chwili nie ma tam żadnej informacji na temat zmian na stanowisku proboszcza na Świętej Górze - odpisał ks. Maciej Szczepaniak rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Na ten temat, przed podjęciem decyzji przez arcybiskupa i decyzją o nominacji, nie chce się wypowiadać również ks. Marek Dudek, superior Kongregacji.

 

Zmiany personalne w Archidiecezji Poznańskiej. Dwóch wikariuszy we farze

Pozostałe zmiany dotyczą parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Jak już informowaliśmy, 1 września odchodzi wikariusz ks. mgr Amadeusz FERTIG, gdyż skierowany na studia stacjonarne z historii Kościoła na wydziale teologii KUL Jana Pawła II. Jak się okazuje, od 28 sierpnia w parafii farnej, obok proboszcza będzie służyło dwóch kapłanów:

- ks. mgr Michał SZREMSKI – dot. wikariusz parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu 

- ks. mgr Szymon CZARNASIAK – dot. wikariusz parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy