reklama
reklama

Drzwi otwarte w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu. Ile zarabia młody policjant? W jakim ogniwie można pracować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Drzwi otwarte w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu. Ile zarabia młody policjant? W jakim ogniwie można pracować? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
35
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu otworzyła swoje drzwi dla młodzieży. Jednostkę policji odwiedzili uczniowie klas maturalnych szkół ponadpodstawowych z powiatu gostyńskiego, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Głównym punktem była prelekcja „Wstąp do policji”, podczas której młodzież mogła dowiedzieć się, jak szerokie możliwości daje praca w tej służbie.
reklama

„Drzwi otwarte” w gostyńskiej jednostce policji zorganizowano nie tylko dla uczniów szkół średnich czy dla klas maturalnych. Do komendy powiatowej mógł zajrzeć każdy, kto myśli o służbie w policji i chciałby uzyskać informacje na temat zasad rekrutacji czy charakteru pracy w tej formacji. Gości, którzy 14 grudnia 2023 r. skorzystali z okazji i odwiedzili siedzibę gostyńskich policjantów, do sali konferencyjnej przez korytarze wprowadzali uczniowie klasy policyjnej ZSR w Grabonogu, oni również robili zdjęcia.

Młodzież zapoznała sie ze specyfikacją zawodu policjanta

W spotkaniu z odwiedzającymi, którzy znajdują się w przededniu dokonywania wyboru zawodu, wzięli udział funkcjonariusze: asp. sztabowy Jakub Tomczak - naczelnik wydziału ruchu drogowego, ekspert ds. kadr i rekrutacji - kom. Daniel Drygas, zastępca naczelnika wydziału prewencji - podkom. Michał Kubiak oraz asp. sztab. Rafał Molicki - technik kryminalistyki. Dzięki nim młodzież mogła zapoznać się ze specyfiką zawodu policjanta.

Wykład opisujący charakter pracy w tym zawodzie rozpoczęła podkom. Monika Curyk, oficer prasowa KPP w Gostyniu, przypominając, że policja to umundurowana i uzbrojona formacja, służąca zapewnieniu bezpieczeństwa państwa, obywateli oraz mienia.

- Jesteśmy grupą posiadającą uprawnienia do przeszukania, zatrzymywania osób, kontrolowania pojazdów, posiadamy środki przymusu bezpośredniego, takie jak kajdanki, gaz czy broń palna – mówiła oficer prasowa.

Zarobki w policji

Zainteresowani uzyskali też szczegółowe informacje dotyczące wymagań stawianych kandydatom do służby od samego procesu rekrutacji. Podkom. Monika Curyk zachęcała młodzież do pracy w policji, zapewniając że jest to formacja, która daje ogromne możliwości i uprawnienia, których nie ma tak naprawdę żaden inny zawód. Opowiadając o warunkach, które należy spełnić, by wstąpić do formacji, zdradziła, ile zarabia młody policjant.
 

- Z wykształceniem średnim, tak naprawdę bez żadnego przygotowania mamy „na rękę” 4 900 zł dla osoby, która nie ukończyła 26 lat, dla starszych - 4 600 zł. Myślę, że jest to dość sporo – powiedziała prowadząca. 

Dla każdego coś ciekawego

Młodzi ludzie, słuchający wykładu dowiedzieli się, co można robić w policji. Podkom. Monika Curyk przedstawiła uczniom klas maturalnych, jak ciekawą i szeroką ofertę daje policja. Okazało się, że w tych służbach coś dla siebie znajdą fani motocykli.

 - W wydziale ruchu drogowego można pełnić służbę 8-godzinną, jeżdżąc na motocyklach, czyli łączyć swoje hobby z pracą i jeszcze dostawać za to pieniądze. W ten sposób można patrolować ulice określonego powiatu. Ale także, jeśli ktoś jest fanem rowerów, to również w policji są patrole rowerowe, ale tylko w okresie wiosenno-letnim, ewentualnie początek jesieni – mówiła podkom. Monika Curyk.

Ogniwo konne - to policjanci, którzy przez 8 godzin pełnią służbę na koniach.

- Jest to bardzo reprezentacyjna służba. Policjantów na koniach można zobaczyć na żywo na meczach piłki nożnej w Poznaniu. Te zwierzęta są również środkiem przymusu bezpośredniego - jak kajdanki czy gaz. Są wykorzystywane do tego, żeby rozszedł się tłum, kiedy na przykład w przypadku meczy dochodzi do zakłócenia porządku publicznego. Konie w policji to wyselekcjonowane zwierzęta, które nie boją się huku dymu, tłumu. To satysfakcjonująca służba dla tych osób, które lubią jeździć konno, lubią konie, a jeszcze mogą to połączyć z pracą – przedstawiała podkom. Monika Curyk. 

Ciekawostką dla młodzieży był fakt, że chętni do pracy w policji wcale nie muszą umieć jeździć konno wstępując do ogniwa konnego, ponieważ policja daje możliwość rocznego przygotowania do służby o tym charakterze. 

- Przez rok zdobywamy możliwości, aby posługiwać się koniem jako środkiem przymusu bezpośredniego, ale też kształcić lub udoskonalać umiejętności jeździeckie. Jeśli ktoś lubi zwierzęta, może też pełnić służbę z psami - przewodnik psa służbowego. Służba pełniona przez 8 godzin z partnerem na 4 łapach - z psem patrolowo-tropiącym, albo są psy, wytresowane do wykrywania narkotyków – mówiła podkom. Monika Curyk.

Jest również możliwość pracy w komisariacie wodnym - to służba pełniona na wodzie bądź na terenach przywodnych. Radiowozami są skutery wodne lub quady. 

- Pełniona jest sezonowo – trzeba dobrze pływać, są potrzebni nurkowie, którzy mają takie kwalifikacje. Wysyłamy takie osoby na doskonalenie w tym zakresie – opowiadała podkom. Monika Curyk.

Wyszkolenie strzeleckie – w każdej jednostce policji musi być instruktor strzelectwa, który prowadzi egzaminy i doskonali policjantów w zakresie strzelania, ale także w szkołach policji, których w Polsce funkcjonuje 6, są potrzebni instruktorzy strzelectwa, którzy prowadzą zajęcia z tego zakresu. Są też policjanci, którzy prowadzą patrole na stokach narciarskich.

Istnieje też możliwość pracy w służbach, które zwalczają terroryzm na terenie Polski. 

- Tutaj trzeba być odpowiednio przygotowanym fizycznie, ale też trzeba mieć mocną psychikę, co jest sprawdzane podczas testów sprawności fizycznej oraz specjalnych testów psychologicznych – mówił ekspert ds. kadr i rekrutacji - kom. Daniel Drygas.

Można być policjantem z tatuażem, ale...

Młodzi ludzie dowiedzieli się, czy policjant może mieć tatuaże? Do stycznia 2023 r. ciało ozdobione tatuażem było w Polsce przeszkodą do pracy w służbie, w tym roku to się zmieniło.

- Policjant może mieć tatuaże, natomiast nie może ich mieć na dłoniach, na szyi i twarzy. Reszta ciała może być wytatuowana pod warunkiem, że te tatuaże nie godzą w dobro munduru – mówiła podkom. Monika Curyk.

Jak przebiaga rekrutacja

Uczniowie klas maturalnych z powiatu gostyńskiego dowiedzieli się, jak przebiega rekrutacja. Przedstawiono zasady oraz wymagania, jakie powinni spełnić, gdyby chcieli wstąpić do formacji.

Wstępnym etapem rekrutacji jest test psychologiczny, który składa się z około 300-400 pytań, a trwa około 5-6 godzin. Ma na celu sprawdzenie intelektu kandydatów do pracy w policji, ale także osobowości oraz predyspozycji do służby.

- Po tym teście następuje rozmowa kwalifikacyjna przy komisji, która ocenia nasze wypowiedzi oraz je punktuje. Ta komisja ma na celu przede wszystkim sprawdzić umiejętności komunikowania się z innymi osobami, chęć oraz motywację pracy w służbach policji, a także umiejętność autoprezentacji. Ostatnim etapem rekrutacji jest komisja lekarska składająca się z 10 orzeczników – informowała podkom. Monika Curyk.

Po ślubowaniu świeżo upieczeni policjanci wyjeżdżają na kurs do jednej ze szkół policji, który trwa 7 miesięcy. Tam nabywają umiejętności posługiwania się bronią, kajdankami, zdobywania wiedzy z zakresu prawa, prewencji, łączności. Po powrocie do jednostki wyjeżdżają na adaptację zawodową, trwającą 3 miesiące, by zdobyć umiejętności praktyczne. 

Co w innych wydziałach KPP w Gostyniu słychać?

Podczas spotkania głos zabrali też pozostali funkcjonariusze i odpowiadali na pytania uczestników „Dni otwartych”. Zainteresowani mieli okazję porozmawiać o charakterze i rodzaju realizowanych przez nich zadań, a także o możliwościach i perspektywach jakie daje praca w mundurze. Uczestnicy zapoznali się specyfiką służby w policji ze szczególnym uwzględnieniem charakteru zadań służbowych realizowanych przez funkcjonariuszy wydziału prewencji, wydziału ruchu drogowego oraz technika kryminalistyki miało to na celu zainteresowanie zaproszonych gości zawodem policjanta.
 

Asp. sztab. Rafał Molicki - technik kryminalistyki, który przede wszystkim bierze udział w oględzinach miejsc zdarzeń - otworzył 15-kilogramową walizkę i pokazał niezbędne narzędzia i sprzęt, jakim posługują się technicy kryminalistyki przy zabezpieczaniu wszelkiego rodzaju śladów na miejscu zdarzenia.

- Dociekliwość, cierpliwość. Brałem udział w oględzinach miejsca zabójstwa, które trwały 19 godzin. Zostały zabezpieczone 54 ślady. Bez przerwy na nogach i w skupieniu. Było co robić. Było to zdarzenie, w którym zginął mężczyzna podczas napadu. Dostał strzał prosto w twarz z broni gładkolufowej. Widoki też dla technika ciekawe – to cechy, które musi posiadać technik kryminalistyki – mówił asp. sztab. Rafał Molicki. 

Zastępca naczelnika wydziału prewencji, Michał Kubiak opowiedział o zadaniach policjantów z wydziału prewencji, w skład którego wchodzi chociażby ogniwo patrolowo-interwencyjne. O urządzeniach pomocnych funkcjonariuszom wydziału ruchu drogowego opowiadał jego naczelnik, asp. sztabowy Jakub Tomczak. Prezentował również sprzęt – alkomat, decybelomierz, urządzenie do pomiaru prędkości pojazdów. Pokazał też urządzenie do badania zawartości nakotyków w organizmie, które policjanci "drogówki" mają przy sobie podczas kontroli.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama