Reklama

Świetlica w Daleszynie w opłakanym stanie. Schody i parking zarastają chwastami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znać Świetlica w Daleszynie to duży jednokondygnacyjny budynek, z niemałą salą, kuchnią i zapleczem socjalnym, a także toaletami. W drugiej jego części do 2019 r. mieściła się filia biblioteki miejskiej w Gostyniu. Od kilkunastu miesięcy stoi zamknięty, dziś widać jak został zaniedbany, co można zauważyć nawet przed wejściem głównym.

Reklama

Mieszkańcy wsi do redakcji portalu gostynska.pl przesłali zdjęcia świetlicy wiejskiej w Daleszynie. Widać na nich, jak zarośnięty jest położony przy niej teren. Chodzi między innymi o ogrodzony parking, wyłożony betonową kostką. Spomiędzy kostki wyrasta trawa i zielsko. Zniszczone są schody i balustrada, prowadzące do dawnego wejścia do biblioteki. Tę część upodobały sobie mlecze, bujnie rosnące na stopniach. Określenie „świetlica jest w opłakanym stanie” w tym przypadku jest jak najbardziej trafne.

Z opiekunem świetlicy w Daleszynie jest problem

Andrzej Stróżyński, sołtys Daleszyna przypomina, że do niedawna świetlicami wiejskimi zajmowali się opiekunowie, którzy otrzymywali za to miesięczną zapłatę. 

- Moja poprzedniczka, pani Ewa, będąc sołtysem Daleszyna, jednocześnie pełniła rolę opiekunki świetlicy wiejskiej. Odkąd nie piastuje funkcji sołtysa, nie ma osoby, która chciałaby się zająć świetlicą  - powiedział Andrzej Stróżyński. 

Zaznaczył, że kilka razy prosił przedstawicieli urzędów o uporządkowanie terenu, zwłaszcza przy drodze, a ta należy do samorządu powiatowego.

- Parę tygodni temu mieszkańcy sami się zmobilizowali i posprzątali, wycinając trawę i chwasty, rosnące przy krawężnikach. Zwrócę się do dyrektora zakładu gospodarki komunalnej w Gostyniu, żeby ustalić zasady, na których będzie można się opierać. Być może znajdziemy kogoś, kto chciałby sprzątać otoczenie świetlicy regularnie, żeby w końcu był porządek - zadeklarował sołtys. 

Wiejskimi świetlicami w gminie Gostyń zarządza ZGKiM. Dyrektor Marcin Krawiec potwierdza - w Daleszynie z doglądaniem budynku i otoczenia jest kłopot, gdyż od dłuższego czasu nie ma we wsi „świetlicowego”.

- Przeważnie jest tak, że to sołtysi wskazują osobę, z którą moglibyśmy podpisać umowę dotyczącą sprawowania opieki nad takimi obiektami, jak świetlica wiejska. W Daleszynie jest z tym problem - powiedział Marcin Krawiec, dyrektor gostyńskiej „komunalki”.  

Raz w miesiącu trawa przy świetlicy w Daleszynie powinna być koszona

Utrzymaniem, odchwaszczaniem i konserwacją terenu wokół świetlicy oraz porządkowaniem schodów zewnętrznych budynku, zajmuje się ZGKiM w Gostyniu. Ustaliliśmy, że otoczenie przy daleszyńskiej świetlicy zostało wykoszone w połowie maja. Zakład komunalny w Gostyniu przyznaje, że z powodu małej liczby pracowników, dział odpowiedzialny za utrzymanie porządku ma ograniczone pole manewru.

 - Trawa powinna być koszona raz w miesiącu. Być może w tym miesiącu, w czerwcu jeszcze tam nikogo nie było  - stwierdziła Barbara Ignaszewska, zajmująca się gospodarką nieruchomościami w ZGKiM.

Mieszkańcy Daleszyna proszeni są o cierpliwość

Mieszkańcy Daleszyna powinni uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o opryski na chwasty. Te na razie wykonywane są w samym Gostyniu. 

- Wioski zostawiamy na później, gdyż nie jesteśmy w stanie być wszędzie od razu, a zajmuje się tym jedna osoba. Ale zdajemy sobie sprawę, jak wygląda sytuacja, mamy zgłoszenia z każdej wioski, wiem że są też miejsca w Gostyniu, które wymagają oprysku. Działamy - zapewnił Tomasz Nosek, który w „komunalce” jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku zieleni miejskiej (i nie tylko).

Kiedy kompleksowy remont wewnątrz świetlicy w Daleszynie?

Budynek świetlicy w Daleszynie wymaga kompleksowego remontu. Elewacja jest bardzo zniszczona, w wielu miejscach widać ubytki i ślady wilgoci, wewnętrzne pomieszczenia też nie są w dobrym stanie. Gmina pod względem remontów nie inwestowała w ostatnich latach w ten obiekt. Być może dlatego, że - jeśli chodzi o uroczystości rodzinne, zabawy czy innego rodzaju imprezy - daleszyńska świetlica nie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Gmina nie ma dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia kompleksowego remontu czy nawet renowacji. Samorząd gostyński kilka lat temu przyjął założenie, że w pierwszej kolejności zakończona zostanie renowacja świetlic w Brzeziu i Sikorzynie, a w następnych latach przyjdzie czas na pozostałe. Kolejną świetlicą - po tych w Brzeziu i Sikorzynie - przeznaczoną do remontu miał być obiekt w Daleszynie. Jednak wciąż niedokończona jest inwestycja obiektu w Brzeziu - nie odnowiono  elewacji zewnętrznej. Przy ustalaniu budżetu na 2022r. radni uznali, że „są sprawy ważniejsze” i na ten cel pieniędzy nie zarezerwowano. Zatem społeczność sołectwa Daleszyn w przyszłym roku pieniędzy na dokumentację remontową "swojej" świetlicy nie powinna się spodziewać...

Koszty utrzymania świetlic znacznie wzrosły, W tym roku nie znalazły się nawet pieniądze na dokończenie remontu w Brzeziu, Nie umiem powiedzieć, czy na ten cel będą fundusze w przyszłorocznym budżecie gminy Gostyń, gdyż decyzja należy do radnych - powiedział Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w UM w Gostyniu.

O problemach z utrzymaniem świetlic wiejskich przeczytacie także TUTAJ.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy