Reklama

Za chwilę gminom, nie tylko powiatu gostyńskiego zabraknie pieniędzy na podstawowe zadania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Krobia

Za chwilę gminom, nie tylko powiatu gostyńskiego zabraknie pieniędzy na podstawowe zadania - Zdjęcie główne

Utrzymanie świetlic wiejskich po podwyżkach cen energii stanowi wyzwanie, które krobskich samorządowców zmusiło do zawieszenia w przyszłym roku funkcjonowania funduszu sołeckiego. Środki finansowe, o rozdysponowaniu których mieszkańcy 22 sołectw co roku mogli decydować bezpośrednio na zebraniach wiejskich teraz „pozostaną” w gestii gminy (na zdjęciu świetlica wiejska w Kuczynie po utwardzeniem terenu wokół obiektu kostką brukową - część kosztów inwestycji pokryto właśnie środkami z funduszu sołeckiego) | foto Gmina Krobia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy jednym glosie sprzeciwu radni gminy Krobia zdecydowali o zawieszeniu funduszu sołeckiego w przyszłym 2023 roku. Wszystko z powodu znacznie pogarszającej się sytuacji finansowej samorządu spowodowanej m.in. inflacją, wzrostem wydatków: także przykładowo na ogrzewanie świetlic wiejskich, „przy jednocześnie nieadekwatnym wzroście dochodów bieżących”. – Fundusz sołecki był bardzo dobrą inicjatywą i wierzę, że za jakiś czas wróci, dlatego nie mówimy o likwidacji, lecz o zawieszeniu. Kilka tygodni wcześniej odbył się konwent sołtysów, z niektórymi sołtysami były rozmowy indywidualne, gdzie burmistrz się spotykał czy z radami sołeckimi, aby wyjaśnić sytuacje, w jakiej się znaleźliśmy – mówi odpowiedzialny za finanse samorządu Damian Walczak, skarbnik gminy Krobia.

Zgodnie z przepisami „fundusz sołecki to wyodrębnione środki w budżecie gminy na realizację przedsięwzięć, które są zadaniem własnym gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców zgodnie ze strategią rozwoju gminy”. Do końca marca każdego roku samorządowcy ustalają, czy będą wyodrębniać funduszu ze środków gminny, aby mieszkańcy poszczególnych sołectw mogli sami decydować na co wydać przyznaną pulę środków.

Na obecny 2022 rok fundusz sołecki w gminie Krobia przypadający na 22 sołectwa to 580 tys zł (dokładny podział środków pomiędzy poszczególne sołectwa znajdziesz U DOŁU STRONY).

Zgodnie z decyzja krobskich radnych w 2023 roku tych środków już nie będzie lub inaczej, ponieważ fundusz niezależnie od tego, kto nim dysponuje jest częścią środków gminnych, jego podział nie będzie leżał bezpośrednio w gestii mieszkańców. 

Większość funduszu sołeckiego pójdzie na ogrzewanie

Krobscy samorządowcy zdecydowali się, jakby nie patrzeć na „drastyczny” krok finansowy, który do niedawna był raczej nie do pomyślenia, z kilku względów. Po pierwsze ze względów oszczędnościowych, gdyż koszty utrzymania świetlic wzrosły kilkukrotnie i to jest podstawowy element przeznaczania środków budżetowych. A przepisy zakazują wykorzystywania środków bezpośrednio z funduszu na opłaty np. za gaz.

– Utrzymanie czy pokrycie kosztów opłat za energie nie jestem przedsięwzięciem, natomiast środki te można przeznaczyć tylko na przedsięwzięcie. A po drastycznym wzroście cen gazu potrzeba kilkaset tysięcy złotych rocznie, żeby świetlice ogrzać, utrzymać na przyzwoitym poziomie. Jeśli ceny gazu wzrosły 4-, 5-krotnie to już samo daje do myślenia, o ile więcej tych środków potrzebujemy w stosunku do roku poprzedniego w sytuacji, gdy dochody samorządów proporcjonalnie nie wzrosły – tłumaczy D. Walczak. 

Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku infrastruktury drogowej. Bardzo często pisaliśmy ostatnio o konieczności remontów dróg powiatowych na terenie gminy Krobia (więcej czytaj TUTAJ).

– Wiemy, jak wyglądają drogi powiatowe w naszych sołectwach. Dzisiaj jest duża potrzeba w tym kierunku, aby te drogi modernizować, gdyż drogi przez Chwałkowo, Starą Krobią, częściowo Sułkowice, Posadowo, Bukownicę czy Karzec - długo można by jeszcze wymieniać - są w tak fatalnym stanie, że może lepiej byłoby te 20 czy 30 tys. zł przeznaczyć na remont. Ale z funduszu sołeckiego zrobić tego nie możemy i mieszkańcy też nie mogą o tym zadecydować – objaśnia dalej Damian Walczak.

Za chwilę gminom zabraknie pieniędzy na podstawowe zadania

W obecnej sytuacji gminy nie stać także na dalsze zwiększanie gminnych zasobów poprzez budowę boisk, placów tanecznych, wiat czy innej infrastruktury rekreacyjnej, na co często wydatkowane są środki z funduszu sołeckiego w poszczególnych miejscowościach. Wszystko to rodzi koszty utrzymania.

– Już obecnie mamy dylemat, czy będziemy w stanie kosić pobocza czy utrzymywać tereny zielone na dotychczasowym poziomie? Czy będzie nas stać na utrzymanie parków w Krobi, w Pudliszkach, miejskich i sołeckich skwerów, koszenie z taka częstotliwością jak dotychczas stadionów, boisk? Koszty jednostkowe rosną niesamowicie, a pieniędzy w budżecie nie przybywa – podsumowuje skarbnik gminy Krobia. 

Trzeba też myśleć o kosztach opieki nad uchodźcami

I ostatnia sprawa: kryzys uchodźcy. Nikt tak naprawdę nie wie, ile potrwa i jaka cześć gminnych środków zostanie przeznaczona na pokrycie m.in. pobytu obywateli Ukrainy na naszym terenie czy zadań oświatowych związanych z konieczność posłania tychże dzieci do lokalnych żłobków, przedszkoli czy szkół. Nie tylko gmina Krobia, ale także pozostałe samorządy przygotowują się na ewentualność. że, na opiekę nad osobami uchodzącymi przed wojna pójdą również pieniądze z budżetów samorządowych.

Krobscy radni już zdecydowali, ze funduszu sołeckiego w przyszłym roku nie będzie. Jak będzie w przyszłości, czas pokaże. Każdorazowo jednak krobscy samorządowy do 31 marca roku poprzedzającego będą  musieli podjąć uchwałę, ze zawieszają fundusz na rok kolejny. Jeżeli tego nie zrobią „z automatu” fundusz sołecki na dany rok będzie przyznany sołectwom i ich mieszkańcom. 

Podział funduszu sołeckiego na 2022 rok według sołectw gminy Krobia

 • Bukownica - 16.811,25 zł
 • Ciołkowo - 22.515,06 zł
 • Chumiętki - 23.115,46 zł
 • Chwałkowo - 40.777,28 zł
 • Domachowo-  32.471,72 zł
 • Gogolewo - 36.074,13 zł
 • Grabianowo - 14.259,54 zł
 • Karzec - 18.962,68 zł
 • Kuczyna - 25.266,90 zł
 • Kuczynka - 14.659,81 zł
 • Niepart - 34.873,33 zł
 • Pijanowice - 17.911,98 zł
 • Posadowo - 22.214,86 zł
 • Potarzyca - 25.066,77 zł
 • Przyborowo - 15.810,58 zł
 • Pudliszki - 50.033,47 zł
 • Rogowo - 22.465,03 zł
 • Stara Krobia - 35.874  zł
 • Sułkowice - 40.877,34 zł
 • Wymysłowo - 19.162,82 zł
 • Ziemlin - 19.763,22 zł
 • Żychlewo - 31.821,29 zł
Razem: 580.788,51 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy