Reklama

Nie płacimy, więc odłączą prąd! Mieszkańcy powiatu gostyńskiego zasypywani SMS-ami...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski/Adobe Stock

Nie płacimy, więc odłączą prąd! Mieszkańcy powiatu gostyńskiego zasypywani SMS-ami... - Zdjęcie główne

Uwaga na fałszywe wiadomości - SMS lub e-mail od PGE. NIe planują odłączenia energii elektrycznej, to oszustwo! | foto fotomontaż Z. Pacanowski/Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znać Informacja z planowanym odłączeniu energii w przypadku nieuregulowania rzekomych należności, groźba spotkania z windykatorem - to wiadomości, które kierowane są do klientów Polskiej Grupy Energetycznej. Trafiają również do mieszkańców powiatu gostyńskiego.

- Na dzień (tu podana konkretna data - przyp. red.) zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności (...) - tej treści SMS-y, których rzekomym nadawcą jest PGE (Polska Grupa Energetyczna) coraz częściej otrzymują mieszkańcy powiatu gostyńskiego.

Wy też dostaliście SMS? Nie klikajcie!

W wiadomościach SMS podany jest link - adres strony, po kliknięciu którego można uregulowac rzekomą zaległość. Ponieważ PGE Obrót, podobnie jak każda firma zajmująca się sprzedażą i obsługą klienta, wysyła informacje z przypomnieniami dotyczącymi płatności, wiele osób po prostu klika. W ten sposób daje się nabrać! Część adresatów jest zaskoczonych, bo przecież nie są klientami spółki. I głównie od nich redakcja gostynska.pl otrzymuje coraz więcej sygnałów o podejrzanych wiadomościach.

Fałszywe SMS-y czy e-mail z informacją o braku uregulowania należności czy niedopłatach do faktur kierowane są zarówno do klientów (proceder trwa od paru lat), jak i do osób, które nie są obsługiwane przez spółkę PGE. Takie działania cyberprzestępców - oszustów, podszywających się pod markę, mają na celu wyłudzenie płatności lub danych. 

PGE apeluje o ostrożność i wzywa klientów z powiatu gostyńskiego do weryfikowania informacji

Na platformie internetowej największego sprzedawcy energii rzuca się w oczy komunikat z ostrzeżeniem, że oszuści próbują wyłudzić pieniądze. Spółka apeluje do swoich klientów o szczególną ostrożność i przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wzywa również, aby zawsze weryfikować informacje otrzymywane drogą elektroniczną. Fałszywe powiadomienia SMS zawierają także komunikaty o możliwości opłacenia należności bezpośrednio poprzez link, szybki przelew lub BLIK. Spółka PGE apeluje do swoich klientów o szczególną ostrożność pod tym względem. Nie zaprzecza, że wysyła informacje z przypomnieniami dotyczącymi płatności. Ale takie wiadomości można w łatwy sposób zweryfikować.

- Pomagają w tym wygodne, zdalne narzędzia. Zarówno elektroniczne Biuro Obsługi Klienta, jak i usługa PGE eFaktura pozwalają w każdej chwili sprawdzić podstawowe dane, takie jak np. saldo czy numer konta do opłaty faktury - napisano w komunikacie PGE Obrót.

Strony zawierające fałszywe linki są blokowane

Z punktu widzenia bezpieczeństwa danych najważniejsze, aby pod żadnym pozorem nie otwierać aktywnych linków zawartych w fałszywych komunikatach SMS. Spółka PGE Obrót zapewnia, że wszystkie przypadki fałszywych wiadomości są przez PGE na bieżąco monitorowane i zgłaszane do organów ścigania. Z kolei strony, które zawierają fałszywy link, są blokowane.

Jak odróżnić fałszywego SMS-a od prawdziwego?

- W SMS-ach od PGE Obrót, które przypominają o zaległych płatnościach, zawsze podany jest numer, nie ma tam natomiast linku kierującego do systemów płatności internetowych - czytamy w komunikacie.

PGE apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i niewpłacanie pieniędzy na podane w fałszywej korespondencji numery konta. Wzywa, by nie korzystać z linków przekierowujących do platformy płatniczej. Spółka podkreśla, że w korespondencji wysyłanej przez PGE np. o zaległych płatnościach oraz zamiarze wstrzymania dostaw energii elektrycznej, zawsze podany jest nr klienta, nr faktury/dokumentu wraz z terminem płatności i kwotą do zapłaty.

PGE Obrót apeluje do klientów o rozwagę, a także o przekazywanie ostrzeżenia rodzinie oraz znajomym.

- Prosimy, aby zachowali szczególną ostrożność, ignorowali takie wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikali w aktywne linki w nich zawarte. PGE zgłasza przypadki wyłudzeń i oszustw do organów ścigania - informuje PGE Obrót, spółka zajmująca się w Grupie PGE sprzedażą energii do odbiorców końcowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy