Reklama

Kierowcy ciężarówek są aż tak bezczelni? O co chodzi z pojazdami w strefie przemysłowej Czachorowo?

Opublikowano: czw, 24 mar 2022 21:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać W opinii pracowników niektórych firm, jakie funkcjonują w strefie przemysłowej Czachorowo k. Gostynia, jest tam duży problem z parkowaniem i dojeżdżaniem samochodów ciężarowych. - (...) Nastąpiła eskalacja problemu. Strefa przemysłowa „się rozrosła”, ale niestety, jest kompletnie nieprzygotowana do takiego natężenia ruchu - zauważają dojeżdżający do zakładów pracy.

Strefa przemysłowa Czachorowo. Łamanie przepisów obserwują, ale czy zgłaszają na policję?

Autorzy petycji są świadomi, że w tej sprawie były już pisane skargi do odpowiednich instytucji, ale sytuacja się nie zmieniła - a wręcz przeciwnie - pogorszyła. W petycji, jaka dotarła do redakcji gostynska.pl zwracają uwagę na parkowanie ciężarówek i pozostawianie naczep w miejscach, w których duże auta stawać nie powinny. Proces stał się nagminny, a przez to pracownicy mają problem z wjazdem na teren zakładu czy pozostawieniem samochodu na parkingu.

- Kierowcy ciężarówek zachowują się już tak bezczelnie, że po załadunkach zostawiają naczepy lub całe zestawy na parkingach dla samochodów osobowych, od rana do wieczora. Często blokują wyjazdy dla nas. Takie zestawy powinny być po prostu odholowane, bo mandaty tutaj nic nie dadzą - czytamy w liście do redakcji.

Ciężarówki w strefie przemysłowej na parkingu prywatnym

Pracownicy wskazują, że parkingi dla TIR-ów znajdują się na końcu drogi, jaka została wybudowana przez samorząd gminny, a także kawałek dalej od strefy -  na zapleczu ul. Wrocławskiej, przy stacji paliw Markowski i budynku wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

- Dla nich dojazd to nie jest problem. A i tak do poszczególnych zakładów są wywoływani przez CB radio - argumentują autorzy petycji.  

Jednak parking na końcu drogi z trylinkową nawierzchnią znajduje się na terenie prywatnym i ma służyć ciężarówkom dwóch firm: Convert i Netbox.

Gmina Gostyń zapewnia, że działanie i odpowiednie funkcjonowanie strefy gospodarczej jest dla samorządu priorytetem.

- Od lat wykonywane są inwestycje mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowników dróg. Należy wspomnieć, że dla upłynnienia ruchu na powyższej drodze w 2017 roku wybudowano nowe parkingi oraz zatoki postojowe dla TIR-ów. Przygotowaliśmy również projekt stałej organizacji ruchu, który określił miejsce i sposób parkowania i postoju pojazdów, zgodnie z którym, samochody ciężarowe winny się zatrzymywać jedynie w miejscach do tego przeznaczonych - wyjaśnia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Drobne naprawy i działania dla bezpieczeństwa wskazane

Pracownicy jednego z zakładów pracy zauważyli, że najwyższy czas na wykonanie drobnych napraw, a także ustawienie lub namalowanie znaków drogowych - dla bezpieczeństwa w ruchu. Na głównej drodze, przebiegającej przez Poraj - Czachorowo przydałaby się wymiana niektórych płytek, które po prostu wykruszyły się, przez co powstały „bardzo duże dziury”. 

- Po drugie przydałoby się wymalowanie pasów w pobliżu przystanków autobusowych i progów zwalniających, a także ustawienie znaków o zakazie parkowania samochodów ciężarowych na całym odcinku strefy - aż do parkingu wyznaczonego do ich parkowania - sugerują autorzy petycji.

Strefa przemysłowa Czachorowo. Wygodnie tam parkować ciężarówki?

W strefie przemysłowej ciężarówki parkują w tzw. zatoczkach. Czy mają prawo? Istniejąca w strefie przemysłowej droga powstawała przez lata - za każdym razem pewien odcinek był wykonywany przez inną firmę.

- Zatoczki były robione dlatego, że za każdym razem, kiedy następował koniec inwestycji, gdyż grunty nie były wykupione, nawierzchnia nowo budowanej drogi się kończyła. Szosa pozostawała bez przejazdu, a TIR-y żeby mogły sobie nakręcić i wrócić, potrzebowały miejsca - tzw. zawrotki. Taka powstawała systematycznie, jak tylko kawałek drogi był dokładany - mówi Mariusz Konieczny.

Najprawdopodobniej teraz kierowcom ciężarówek jest wygodnie w zatoczkach parkować. 

Co ze zniszczoną i porozbijaną trylinką?

W gostyńskim urzędzie miejskim poinformowano nas, że zdewastowana nawierzchnia drogi w strefie przemysłowej jest jedną z tych, które od jakiegoś czasu znajdują się na liście z przeznaczeniem do remontu. Zadanie zostało wprowadzone do planu inwestycyjnego gminy. Poza tym naczelnik Konieczny zapewnia, że samorząd  stale czyni starania w celu pozyskiwania środków na rozbudowę infrastruktury drogowej na strefie przemysłowej.

- W bieżącym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z programu Polski Ład na budowę drogi łączącej strefę gospodarczą w Czachorowie z drogą wojewódzką 434 w Sikorzynie. Zadanie będzie obejmowało także budowę miejsc postojowych wzdłuż projektowanej drogi. Rozważamy również możliwość wykonania remontu fragmentu istniejącej nawierzchni na najbardziej zniszczonym odcinku - informuje Mariusz Konieczny.

W związku ze zniszczoną nawierzchnią z trylinki kilka tygodniu temu strefę przemysłową odwiedzili gostyńscy radni na wyjazdowym posiedzeniu komisji stałych. Samorządowcy uznali, że gruntowny remont najbardziej zniszczonego odcinka drogi na razie nie zostanie wykonany.

- Kiedy radni zobaczyli „na żywo” w jakim stanie jest droga, uznali, że nie ma takiej potrzeby. Nie będziemy wymieniać całej nawierzchni, naprawimy tylko ubytki - wyjaśnia Krzysztof Wojtkowiak, szef komisji rozwoju gospodarczego rady miejskiej.

Policja zgłoszeń nie miała. Ma za to pomysł

Nie ulega wątpliwości, że samochody ciężarowe winny się zatrzymywać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Szczególnie zobowiązane są do tego pojazdy ciężarowe o masie całkowitej przekraczającej 16 ton lub długość 12 m. Kierowcy takich TIR-ów nie mogą zaparkować, gdzie im się podoba np. na parkingu dla samochodów osobowych. Miejsce wyznaczone do pozostawiania ciężarówek znajduje się - co potwierdza gostyńska policja - przy ul. Wrocławskiej, przy stacji paliw i wydziale komunikacji. Trzeba mieć na względzie, że parkowanie w miejscu niedozwolonym jest rozpatrywane jako wykroczenie zagrożone mandatem karnym od 20 do 300 zł. 

Natomiast funkcjonariusze KPP w Gostyniu nie mieli żadnych zgłoszeń dotyczących niewłaściwego, niezgodnego z przepisami parkowania samochodów ciężarowych w strefie w Czachorowie.

- Jeśli chodzi o interwencje - w 2021 roku i przez kilka miesięcy bieżącego roku mieliśmy tam tylko zgłoszenia dotyczące kolizji. Było ich 6 - typowych, parkingowych, w których kierowca przytarł samochód innemu prowadzącemu. W niektórych z nich brały udział samochody ciężarowe - wyjaśnia asp. sztab. Monika Curyk, rzecznik prasowy KPP w Gostyniu. 

Z kolei, do zapewnienia miejsc postojowych dla pracowników zobowiązany jest pracodawca. I tutaj policja ma pomysł, jak rozwiązać problem z pozostawianiem ciężarówek w nieodpowiednim miejscu.

- To raczej propozycja. Być może należałoby to załatwić w ten sposób - przy każdej dużej firmie, która funkcjonuje w Czachorowie pracuje jakiś stróż czy też ochroniarz. Być może gdyby ta osoba powinna informować wyjeżdżających ciężarówkami kierowców, gdzie znajduje się parking wyznaczony, na którym mają obowiązek parkować. Być może to zajmowanie niewłaściwych miejsc wynika z niewiedzy kierowców? - zastanawia się asp. sztab. Monika Curyk.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy