W lipcu 2021 roku ogłoszono kolejną edycję Nagrody Samorządowej im. Norberta Barlickiego. Wyróżnienie jest przyznawane osobom fizycznym i prawnym związanym z samorządem terytorialnym za działania na rzecz wspólnot samorządowych w Polsce. Nagrody wręczane są tym, którzy w swojej pracy realizują ideę postępu i równości, odwołując się do najlepszych tradycji promowanych przez przedwojennego polityka Norberta Barlickiego, zamordowanego w 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Laureatów za rok 2021 wyłoniła, jak dotychczas, Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Gala wręczenia Nagrody Samorządowej, którą przygotowuje Stowarzyszenie Rzeczpospolita Obywatelska, odbyła się 24 września w Krakowie. Burmistrz Kulak miał zaszczyt odebrać nagrodę z rąk prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego - cieszyliśmy się razem z burmistrzem, nasz portal pisał o tym „na gorąco” - TUTAJ.
Za co gmina Gostyń otrzymała wyróżnienie? Szczegóły zdradził włodarz gminy Gostyń. Głównie za odważne i odpowiedzialne podejście do finansów samorządu gminnego.
- Kapituła konkursowa doceniła szereg decyzji dotyczących finansów samorządu tzn. zaplanowaną, wieloletnią pracę na rzecz oddłużenia gminy, która pozwala bezpiecznie i z optymizmem patrzeć w przyszłość. W 2010 roku, gdy Jerzy Kulak obejmował urząd burmistrza, zadłużenie gminy wynosiło ponad 25% dochodów, w tym roku wynosi tylko 6%, a planowane jest w kolejnych latach całkowite zredukowanie zadłużenia - wyjaśniła przyznanie nagrody gminie Gostyń kapituła nagrody.
Docenione zostały również działania lokalnego samorządu w zakresie ekologii. Gostyń, jako jeden z nielicznych samorządów w Wielkopolsce już kilka lat temu uruchomił własny program dopłat do wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła. Co ważne, zgodnie z zapowiedziami burmistrza Kulaka program ten nie ma limitów finansowych, a wsparcie samorządu trafi do każdego chętnego mieszkańca. Dzięki temu wymieniono już kilkaset „kopciuchów’, poprawiając znacząco jakość powietrza w sezonie grzewczym. Samorząd gminy Gostyń, jak zauważa burmistrz Kulak, dużą wagę przykłada do rewitalizacji terenów zielonych, a w ciągu ostatnich lat dokonano wielu nasadzeń drzew, w tym drzew miododajnych. Gostyń zachęca też mieszkańców do picia gostyńskiej „kranówki” (ograniczenie odpadów PET), ale także realizuje innowacyjne projekty, jak wykorzystanie farb antysmogowych do wykonania murali w mieście.
- Jedną z pierwszych moich decyzji już w 2010 roku była rezygnacja z zakupu tradycyjnego papieru, na rzecz papieru pochodzącego z recyklingu, który przez ostatnią dekadę był używany w Urzędzie Miejskim i stał się niejako znakiem rozpoznawczym samorządu gminy Gostyń. Samorządu świadomego, ekologicznego i innowacyjnego - podkreśla włodarz.
Od 10 lat, odkąd w fotelu burmistrza zasiada Jerzy Kulak, gmina Gostyń nie bierze udziału w płatnych konkursach. Odpowiada zazwyczaj na ankiety, wysyłane przez różnego rodzaju instytucje czy firmy. Na podstawie odpowiedzi i zawartych w odsyłanych dokumentach informacji często przyznawane są nagrody.
- Jeśli zostaniemy przez kogoś dostrzeżeni i docenieni za działania samorządowe, tym bardziej jest nam miło - wyjaśnia Jerzy Kulak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.