Reklama

Reklama

Cmentarze na Wszystkich Świętych zamknięte? Jest oficjalna deklaracja ministra zdrowia

Opublikowano: sob, 16 paź 2021 07:24
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/A. Fajczyk

Cmentarze na Wszystkich Świętych zamknięte? Jest oficjalna deklaracja ministra zdrowia - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Jest oficjalna deklaracja ministra zdrowia - cmentarze na Wszystkich Świętych będą otwarte | foto arch. gostynska.pl/A. Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy powiatu gostyńskiego, w tym ogrodnicy, mogą być spokojni. Rząd w tym roku nie zaskoczy nas z zaostrzeniem koronawirusowych ograniczeń przed 1 listopada. Nie będzie ciętych kwiatów na gostyńskim rynku czy masowego ruszenia na cmentarzach w ostatni dzień października.

Reklama

 Jest oficjalna deklaracja ministra zdrowia - cmentarze na Wszystkich Świętych w Polsce będą otwarte. Wiele przemawia za tym, aby w parafiach powiatu gostyńskiego obchody święta zmarłych zorganizować tak, jak przed pandemią - msze święte z procesjami mogą być odprawione na cmentarzach, a wierni będą mogli stanąć przy grobach swoich bliskich.

Epidemia przybiera na sile. Będą nowe obostrzenia?

Już na początku października minister zdrowia Adam Niedzielski w ogólnopolskich mediach zapewniał, że „tym razem niespodzianek żadnych nie będzie”.

- Cmentarze na Wszystkich Świętych najprawdopodobniej będą otwarte - mówił szef resortu zdrowia.

Nie były to jednak pewne deklaracje. Tymczasem dane ministerstwa wskazują na to, że epidemia koronawirusa wciąż przybiera na sile. Co rząd planuje zrobić, by powstrzymać jej rozwój? Na pewno nie mówi o wprowadzaniu nowych obostrzeń przed 1 listopada, a co za tym idzie nie przewiduje zamykania nekropolii na Wszystkich Świętych z zaskoczenia.

Co z cmentarzami na Wszystkich Świętych? Jest deklaracja ministra zdrowia

Na przełomie wrzęsnia i października gostyńscy ogrodnicy niepokoili się - jak będziemy w tym roku mogli obchodzić Wszystkich Świętych? Czy warto przygotowywać cięte kwiaty na nagrobki? Czy cmentarze znowu będą zamknięte na 3 dni? - o ich obawach pisaliśmy TUTAJ.

Wczoraj podczas rozmowy z dziennikarzami ogólnopolskiego portalu informacyjnego Wirtualna Polska Adam Niedzielski potwierdził oficjalnie i zdecydowanie - cmentarze we Wszystkich Świętych będą otwarte.

- Mamy naprawdę zupełnie inną sytuację w tym roku w związku ze szczepieniem - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Newsroom", który prowadzi ogólnopolski portal Wirtualna Polska.

A co ze wzrostem zahcorowań, z powstrzymaniem IV fali koronawirusa? 

- To nie jest tak, że będziemy mieli do czynienia w tym roku z jakimś gwałtownym skokiem liczby zakażeń. Przypomnę, że w ubiegłym roku mieliśmy tak, że ta liczba zwiększyła się tydzień do tygodnia z 3 tysięcy do 9 tysięcy. W ubiegłym roku w analogicznym okresie mieliśmy takie skoki. W tym roku to nam nie grozi, więc w związku z tym nie ma potrzebny podejmować takich szybkich, zaskakujących decyzji, bo epidemia rozwija się o wiele wolniej, właśnie ze względu na tę naturalną barierę wynikającą ze szczepień - mówił dalej szef resortu zdrowia.

Potwierdził, że można już oficjalnie uspokoić Polaków, że 1 listopada cmentarze nie zostaną zamknięte w związku z obostrzeniami. Przyznał też, że rozmawiał na ten temat z premierem.

- Absolutnie nie przewidujemy takiego rozwiązania. Miałem już przyjemność rozmawiać na ten temat z premierem i ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali - powiedział minister Adam Niedzielski.

W Gostyniu na cmentarzu planują mszę świętą z procesją

Ksiądz Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii, która zarządza nekropolią w Gostyniu nie otrzymał żadnych informacji, dotyczących ustaleń rządu czy kurii w kwestii dotyczących przygotowania obchodów Wszystkich Świętych. Kapłan od początku w tej sprawie był optymistą.

- Słyszałem tylko tyle, że może - gdyby zachorowania na Covid-19 przybrały na sile - rząd zdecydowałby się na zamkniecie cmentarzy z podziałem na regiony i doszłoby do tego w powiatach z największą ilością zachorowań. Nie sądzę, aby u nas do tego doszło - mówił tydzień temu w rozmowie z dziennikarzem portalu gostynska.pl.

Parafie w Gostyniu nie przygotowywały się specjalnie na wypadek, gdyby jednak zostały wprowadzone nowe zaostrzenia.

- W ubiegłym roku mszy św. na cmentarzu nie mogło być, ale nie mieliśmy planu awaryjnego. W kościołach odprawialiśmy więcej nabożeństw, zachęcało się do udziału we mszy świętej, do ofiarowania odpustów zupełnych za zmarłych - przypomniał ks. Grzegorz Robaczyk.

Zapewnił, że jeśli wierni będą mogli odwiedzać cmentarz (a tak będzie - to wiemy już oficjalnie), to msza św. zostanie tam odprawiona i do tego dziś przygotowują się gostyńskie parafie.

- Mamy w planie 1 listopada zorganizować mszę świętą z procesją na cmentarzu, z nagłośnieniem, o godzinie 14.30 - poinformował proboszcz gostyńskiej fary.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.