Reklama

Co będzie z cmentarzami? Rząd zamknie je na 3 dni? Prawdopodobna powtórka scenariusza niepokoi gostyńskich ogrodników

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Co będzie z cmentarzami? Rząd zamknie je na 3 dni? Prawdopodobna powtórka scenariusza niepokoi gostyńskich ogrodników - Zdjęcie główne

Gostyń. Czy przed Wszystkimi Świętymicmentarze zostaną zamknięte na kilka dni | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miesiąc przed obchodami Wszystkich Świętych mieszkańcy powiatu gostyńskiego, podobnie jak w całym kraju zastanawiają się, czy cmentarze zostaną zamknięte, jak to miało miejsce rok temu?

Reklama

Z danych, jakie podaje resort zdrowia wynika, że liczba nowych przypadków Covid-19 w Polce dynamicznie rośnie. Jak oceniają specjaliści, na przełomie października i listopada może dojść nawet do 20-30 tys. zakażeń dziennie. 

Obecna sytuacja epidemiczna w Polsce wygląda bardzo podobnie, jak rok temu. Gostyńscy ogrodnicy zastanawiają się, jak będzie w tym roku wyglądała sytuacja z cmentarzami na czas obchodów Wszystkich Świętych. Czy rząd zdecyduje się je zamknąć?

Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce na początku października przekroczyła tysiąc. A to dopiero początek wzrostów, zgodnie z tym do od kilku tygodni mówią specjaliści w ogólnopolskich mediach, również internetowych. Ich zdaniem kulminacja czwartej fali ma nastąpić na przełomie października i listopada.

Sytuacja bardzo przypomina zatem tę sprzed roku. Wtedy pod koniec września liczba nowych przypadków była podobna, a wręcz taka sama jak obecnie (22 września 2020 r. - 711 zakażeń koronawirusem, dzień później - 974, 21 września 2021 r. - 711 nowych przypadków, dwa dni później - 974). Pod koniec października ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia raportowało już o ponad 20 tys. przypadkach dziennie. Dlatego rząd zdecydował, że przed 1 listopada cmentarze zostały zamknięte na trzy dni.

Co mówią dane koronawirusowe z początku października? Jak podaje ministerstwo zdrowia, 3 października 2021 odnotowano 1019 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły cztery osoby. W szpitalach przebywa 1 tys. 718 osób z COVID-19.

W sobotę 2 października resort zdrowia informował o 1344 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu chorób współistniejących z COVID-19 odnotowano 19 zgonów. Jak było rok temu?

Pod koniec września dane koronawirusowe były podobne, jak w 2021 roku. 29 września w kraju mówiło się o 1326 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 30 osób. Rok później - 29 września 2021 mieliśmy 1 tys. 234 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu chorób współistniejących z COVID-19 odnotowano 16 zgonów.

Z kolei wzrost zakażeń był bardziej dynamiczny, bo już 2 października 2020 r. podawano, że są 2292 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Mówiono także o 26 zmarłych. Nie było też osób zaszczepionych.

- Podjęliśmy decyzję, że w dzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz dzień później - Dzień Zaduszny, czyli sobota, niedziela, poniedziałek, cmentarze będą zamknięte - pamiętamy, jak mówił pod koniec października 2020 r. premier Mateusz Morawiecki.

Czy w tym roku może dojść do podobnej sytuacji? Cmentarze zostaną zamknięte?

- Moim zdaniem tegoroczny listopad może być podobny do tego sprzed roku, przy czym pewne obostrzenia będą zjawiskami bardziej regionalnymi. W powiatach, gdzie odsetek zaszczepionych mieszkańców jest niski i gdzie mamy do czynienia ze skupiskami, tam sytuacja będzie gorsza. Tam też bardziej prawdopodobne są restrykcje - wypowiedział się kilka dni temu, w rozmowie z radiem RMF FM epidemiolog, były wiceminister zdrowia prof. Marcin Czech.

Jego zdaniem może raporty koronawirusowe mogą napisać podobny scenariusz, w którym w tym samym województwie, będą powiaty, w których cmentarze będą otwarte, a w sąsiednich powiatach nie, tak jak było rok temu.

Sytuacji z zamkniętymi cmentarzami bardzo obawiają się gostyńscy ogrodnicy.

- Dylemat jest z tym cmentarzem. Czy rząd zostawi otwarty na 1 listopada i kolejne dni? Mamy sporo kwiatów żywych na groby i nie wiem, jak to będzie - zastanawia się Michał Wichłacz, ogrodnik z Daleszyna.

Iwona Dziedzic, właścicielka sklepu ogrodniczego w Gostyniu jest optymistką. Raczej sądzi, że rząd nie zdecyduje się zamknąć cmentarzy na kilka dni na początku listopada.

- Tak w 30 procentach myślę, że do tego może dojść. Chociaż trudno to przewidzieć. Pewnie niedługo się okaże. W zeszłym roku była podobna ilość zachorowań na Covid-19 w Polsce. Sprawdzałam i do 23 września - w porównaniu z 2020 rokiem mieliśmy podobną liczbę zakażonych. To mnie przeraziło. Bo jest przecież akcja szczepienia, część mieszkańców poszła po preparat. A jednak liczba zakażonych jest taka sama albo podobna. Jeśli tak będziemy brnąć, to rząd może cmentarze zamknąć - mówi właścicielka centrum ogrodniczego w Gostyniu.

Uważa, że mniej więcej w połowie miesiąca decyzja o cmentarzach musiałaby zapaść, żeby mieszkańcy zostali w odpowiednim czasie poinformowani, uprzedzeni.

-  Sądzę, że w tym roku rząd nie podejmie decyzji z dnia na dzień, jak w 2020 roku. To była głupota nie do pomyślenia - zauważa Iwona Dziedzic. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy