Reklama

Czujka na skrzyżowaniu nie działa? Wśród gostyńskich kierowców zawrzało

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tam jest tak często, niestety. Samochody na trasie Gostyń - Piaski mają dwa razy zielone, a tutaj cały czas czerwone – skarży się Edyta. Chodzi o skrzyżowanie drogi krajowej nr 12 Gostyń – Piaski z drogą powiatową prowadzącą z Gostynia do Pępowa przez Grabonóg. Kierowcy wyjeżdżający z podporządkowanej drogi powiatowej stoją w długich „korkach”, czasami po 15-20 minut.

Reklama

Nastał gorący okres, związany z uroczystościami z okazji Wszystkich Świętych. Częściej jeździmy na cmentarz, by uporządkować nagrobki. W Gostyniu nekropolia położona jest przy jednej z bardziej ruchliwych dróg, krajowej „dwunastce”. Do tego dochodzi normalny ruch związany z dojazdami do pracy, szkół czy domów. Tymczasem właśnie niedaleko cmentarza znajduje się newralgiczne miejsce, które nie pozwala, by ruch pojazdów odbywał się płynnie.

Gostyń. Kłopoty z sygnalizacją. Wyjść i machać ręką?

Otrzymujemy od internautów sygnały, że  przejazd przez skrzyżowanie "przy cmentarzu" trwa „w nieskończoność”, a przerwy pomiędzy zmianą świateł są bardzo długie. 

- Tam jest tak często, niestety. Samochody na trasie Gostyń – Piaski mają dwa razy zielone, a tutaj cały czas czerwone – mówi Edyta.

- Wychodzi na to, że pozostaje wyjść i pomachać ręką – dodaje Dorota.

Wiele razy pisaliśmy już na portalu gostynska.pl, że "światła" na skrzyżowaniu drogi powiatowej Gostyń – Pępowo to tzw. inteligentna sygnalizacja, która reaguje na czujnik. Żeby czujka się uruchomiła, należy podjechać jak najbliżej linii bezwzględnego zatrzymania. Taka sama zasada obowiązuje przy wyjeździe z dużego parkingu przy cmentarzu. 

- Tam również, jako znak poziomy, powinna być linia bezwzględnego zatrzymania, jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, jaką pełni rolę - zauważa aps. sztab. Jakub Tomczak, kierownik kontroli ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - Kierowcy nie dojeżdżają do linii, która wskazuje, gdzie powinni się zatrzymać, żeby włączyła się czujka. Auta w większości zatrzymują się przed łapaczem deszczówki, czyli przed kratkami – dodaje.

Gostyń. Kłopoty z sygnalizacją. Interwencje u zarządcy DK 12

Sprawdziliśmy, jak wygląda sprawa z linią bezwzględnego zatrzymania na skrzyżowaniu przy cmentarzu - niestety, na drodze powiatowej zniknęła. Potwierdza to asp. sztab. Jakub Tomczak, który wysłał tam patrol. Funkcjonariusz zadeklarował, że będzie interweniował w tej sprawie u zarządcy. Zarządcą gostyńskiego odcinka drogi krajowej nr 12 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w  Lesznie. I to on odpowiada za znaki poziome na skrzyżowaniu, również te znajdujące się na drodze niższej kategorii.

Redakcja portalu gostynska.pl także interweniowała w GDDKiA. Kierownik rejonu w Lesznie Maciej Pietrzak obiecał, że przyjrzy się sprawie i - jeśli zajdzie taka potrzeba - linia bezwzględnego zatrzymania na drodze Gostyń - Pępowo, tuż przed sygnalizacją zostanie odświeżona.

- Linia przerywana to linia warunkowego zatrzymania, a ciągła - bezwzględnego zatrzymanai. Ta druga powinna być, jeśli dla wyjeżdżających z podporządkowanej drogi jest ustawiony znak STOP. Sprawdzimy sobie tam organizację ruchu i zobaczymy co możemy zrobić. Będziemy w tym temacie interwenciować - powiedział kierownik M. Pietrzak.

Na parkingu przy cmentarzu, miejsce, gdzie kierowcy powinni się zatrzymać, by uruchomił się czujnik, jest oznakowane. Odpowiada za to Urząd Miejski w Gostyniu. Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji gostyńskiego magistratu potwierdza - kierowcy nie dojeżdżają do linii, ale zatrzymują się przed łapaczem deszczówki - tymczasem należy podjechać do przerywanej linii, która jest namalowana kawałek dalej, przed sygnalizatorem.

- Samochód musi zatrzymać się na tej linii. Jeśli sygnalizacja nie działa, to w tym momencie obowiązuje linia ciągła - wyjaśnia naczelnik Konieczny.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy