Nastał gorący okres, związany z uroczystościami z okazji Wszystkich Świętych. Częściej jeździmy na cmentarz, by uporządkować nagrobki. W Gostyniu nekropolia położona jest przy jednej z bardziej ruchliwych dróg, krajowej „dwunastce”. Do tego dochodzi normalny ruch związany z dojazdami do pracy, szkół czy domów. Tymczasem właśnie niedaleko cmentarza znajduje się newralgiczne miejsce, które nie pozwala, by ruch pojazdów odbywał się płynnie.
Gostyń. Kłopoty z sygnalizacją. Wyjść i machać ręką?
Otrzymujemy od internautów sygnały, że przejazd przez skrzyżowanie "przy cmentarzu" trwa „w nieskończoność”, a przerwy pomiędzy zmianą świateł są bardzo długie.
- Tam jest tak często, niestety. Samochody na trasie Gostyń – Piaski mają dwa razy zielone, a tutaj cały czas czerwone – mówi Edyta.
- Wychodzi na to, że pozostaje wyjść i pomachać ręką – dodaje Dorota.
Wiele razy pisaliśmy już na portalu gostynska.pl, że "światła" na skrzyżowaniu drogi powiatowej Gostyń – Pępowo to tzw. inteligentna sygnalizacja, która reaguje na czujnik. Żeby czujka się uruchomiła, należy podjechać jak najbliżej linii bezwzględnego zatrzymania. Taka sama zasada obowiązuje przy wyjeździe z dużego parkingu przy cmentarzu.
- Tam również, jako znak poziomy, powinna być linia bezwzględnego zatrzymania, jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, jaką pełni rolę - zauważa aps. sztab. Jakub Tomczak, kierownik kontroli ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - Kierowcy nie dojeżdżają do linii, która wskazuje, gdzie powinni się zatrzymać, żeby włączyła się czujka. Auta w większości zatrzymują się przed łapaczem deszczówki, czyli przed kratkami – dodaje.
Gostyń. Kłopoty z sygnalizacją. Interwencje u zarządcy DK 12
Sprawdziliśmy, jak wygląda sprawa z linią bezwzględnego zatrzymania na skrzyżowaniu przy cmentarzu - niestety, na drodze powiatowej zniknęła. Potwierdza to asp. sztab. Jakub Tomczak, który wysłał tam patrol. Funkcjonariusz zadeklarował, że będzie interweniował w tej sprawie u zarządcy. Zarządcą gostyńskiego odcinka drogi krajowej nr 12 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Lesznie. I to on odpowiada za znaki poziome na skrzyżowaniu, również te znajdujące się na drodze niższej kategorii.Redakcja portalu gostynska.pl także interweniowała w GDDKiA. Kierownik rejonu w Lesznie Maciej Pietrzak obiecał, że przyjrzy się sprawie i - jeśli zajdzie taka potrzeba - linia bezwzględnego zatrzymania na drodze Gostyń - Pępowo, tuż przed sygnalizacją zostanie odświeżona.
- Linia przerywana to linia warunkowego zatrzymania, a ciągła - bezwzględnego zatrzymanai. Ta druga powinna być, jeśli dla wyjeżdżających z podporządkowanej drogi jest ustawiony znak STOP. Sprawdzimy sobie tam organizację ruchu i zobaczymy co możemy zrobić. Będziemy w tym temacie interwenciować - powiedział kierownik M. Pietrzak.
Na parkingu przy cmentarzu, miejsce, gdzie kierowcy powinni się zatrzymać, by uruchomił się czujnik, jest oznakowane. Odpowiada za to Urząd Miejski w Gostyniu. Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji gostyńskiego magistratu potwierdza - kierowcy nie dojeżdżają do linii, ale zatrzymują się przed łapaczem deszczówki - tymczasem należy podjechać do przerywanej linii, która jest namalowana kawałek dalej, przed sygnalizatorem.
- Samochód musi zatrzymać się na tej linii. Jeśli sygnalizacja nie działa, to w tym momencie obowiązuje linia ciągła - wyjaśnia naczelnik Konieczny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.