Reklama

Cukier w Gostyniu droższy, ale rozchodzi się błyskawicznie. W hurtowniach podobno brakuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Cukier w Gostyniu droższy, ale rozchodzi się błyskawicznie. W hurtowniach podobno brakuje - Zdjęcie główne

foto Bogdan Bujak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miesiąc temu na portalu gostynska.pl pisaliśmy o akcji „drogi cukier” w Gostyniu. Był to czas, kiedy mieszkańcy wpadli w „białe szaleństwo”, a cukier stał się w marketach towarem deficytowym. Jak ta sytuacja wpłynęła na rynek? Jaki stan rzeczy „z cukrem” w Gostyniu mamy po miesiącu?

Mieszkańcy Gostynia zaskoczeni cenami i limitami cukru

Przypomnijmy - w drugiej połowie lipca 2022r. zaczęły pojawiać się problemy z dostępnością cukru, a następnie wzrosły ceny. W niektórych sklepach klienci do dzisiaj napotykają na trudności ze zdobyciem słodkiego towaru, natomiast w pozostałych punktach, gdzie cukier jest dostępny, wprowadzono limity w jego zakupie. 

Po wczorajszej (17 sierpnia 2022 r.) "wycieczce" po gostyńskich supermarketach i mniejszych sklepach, także w podgostyńskich  miejscowościach, zdecydowanie można powiedzieć, że cukier dla klientów jest już bardziej dostępny niż kilka tygodni temu, za to trzeba za niego zapłacić więcej.

Pamiętamy przecież, jak 17-18 lipca cena słodkiego produktu nagle wzrosła o złotówkę, a nawet więcej (w Intermarche z 3,23 zł do 4,99 zł - CZYTAJ TUTAJ), ale dziś o kwotach 3,29 lub 3,59 zł, a nawet 3,79 zł za kilogram możemy zapomnieć. Z danych portalu dlahandlu.pl dowiadujemy się, że pod koniec lipca 1 kg cukru kosztował od około 4 do 5,20 zł (ceny w sieciach handlowych).

Mimo wszystko popyt na cukier nie zwalnia, nie jest może już tak szalony jak pod koniec lipca, ale nawet po podwyżkach słodki produkt rozchodzi się błyskawicznie. Lato to przecież okres przygotowywania przetworów. Robi się nalewki, dżemy, soki. Podobno to nie gospodarstwa domowe są jednak nabywcami cukru w hurtowych ilościach, ale przedsiębiorcy. Pracownicy sieci handlowych zauważają, że cukier hurtowo kupują właściciele małych, osiedlowych lub wiejskich sklepów, gdyż mogą na tym dobrze zarobić. Jeśli cukru brakuje w dużych sklepach, to klienci przyjdą do osiedlowego czy wiejskiego.

Cukier w Gostyniu - bezpodstawne wprowadzanie limitów to wykroczenie

Po markecie francuskiej sieci Intermarche w centrum Gostynia, o wprowadzeniu reglamentacji zdecydowały pozostałe sieci handlowe m.in. Netto i Biedronka. Na jeden paragon nie można było kupić więcej niż 5-10 kg towaru. W supermarkecie sieci Lidl przy ul. Helsztyńskiego limit pozostał do dziś - dostaniemy maksimum 3 kg na paragon.

UOKiK ostrzegał jednak, że bezpodstawna reglamentacja w sklepach jest wykroczeniem. A sieci odpowiadały, że wprowadzenie ograniczeń było konieczne, bo „w białe szaleństwo” wpadli nie tylko klienci indywidualni, ale także właściciele małych sklepów.

Czy ceny cukru w 2022 roku jeszcze wzrosną?

Na początku sierpnia minister rolnictwa i rozwoju wsi uspokajał, że cena cukru wkrótce się unormuje.

- Zdecydowanie nie panikujcie, cukier wróci do normalnej ceny. Oczywiście nie wróci do 2 zł, bo ceny są już zupełnie inne. 4-5 zł jest to cena, która może się ukształtować po nowym sezonie skupowym. Wiadomo, że nawozy zdrożały, buraki, energetyka, ale na pewno, żadne 9-10 zł - można było usłyszeć z ust wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka na antenie Polsat News.

Zapytany przez telewizyjnych dziennikarzy skąd wysokie ceny cukru, minister rolnictwa stwierdził, że "najwięcej zamieszania zrobiły" w tej kwestii sieci handlowe, gdyż „nie dostarczyły cukru na czas do sklepów i pojawiły się puste półki”. Oberwało się też mediom społecznościowym.

- Media społecznościowe wprowadziły panikę (...) i stąd trudności logistyczne, ale cukru naprawdę mamy bardzo dużo. Nie zabraknie tego cukru, jeżeli ktoś teraz kupuje cukier po wysokiej cenie, to musi sobie zdawać sprawę, że jak się sytuacja ustabilizuje, to cukier stanieje - powiedział wiceminister.

Czy cukru, nie tylko w Gostyniu, rzeczywiście może zabraknąć?

Z kolei Krajowa Grupa Spożywcza, która zaopatruje ok. 40 proc. odbiorców cukru w Polsce wydała komunikat, w którym poinformowała, że obecnie nie ma zagrożeń, iż w naszym kraju zabraknie cukru.

- Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata temu podczas wybuchu epidemii COVID 19, gdzie również zaobserwowana była niepewność u konsumentów o dostępność towarów w sklepach, która powodowała masowe wykupywanie produktów spożywczych na zapas. Obawy były nieuzasadnione, a produkty spożywcze były uzupełniane na bieżąco. Wszystko wskazuje, że i tym razem pojawiła się nieuzasadniona obawa o dostępność w przyszłości cukru. Obecnie nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru - podano w komunikacie.

Krajowa Grupa Spożywcza, która dostarcza cukier do wielu sieci handlowych, w tym także do sieci Biedronka, poinformowała, że zamówienia realizowane są zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy odbywają się bez zakłóceń ze strony spółki. W lipcu realizacje zamówień do 10 z 16 centrów dystrybucji sieci Biedronka, które obsługuje Krajowa Grupa Spożywcza wyniosły 100%. Spółka podkreśliła, że zaopatrywaniem sklepów sieci handlowe zajmują się samodzielnie. Poza tym podkreśla, że cukier jest towarem, który latem schodzi w dużych ilościach. 

- Należy pamiętać, że naturalnym zjawiskiem jest zwiększony popyt na cukier w sezonie letnim, podczas którego zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak również gospodarstwa domowe wykorzystują większe ilości cukru na przetwory. Po tym okresie zapotrzebowanie na cukier wyraźnie wyhamowuje, a już we wrześniu spółka rozpocznie nową kampanię cukrowniczą - podkreśla w oficjalnym oświadczeniu.

Gostyńska „cukierniczka” pełna cukru

W gostyńskiej „cukierniczce”, czyli ogromnym magazynie cukrowni firmy Pfeifer & Langen Polska - drugiego największego producenta cukru w kraju - słodkiego towaru wciąż jest po brzegi. Tu nic się nie zmieniło, ale w sklepach... ceny poszybowały.

Najdroższy słodki produkt oferują klientom mniejsze sklepy w podgostyńskich miejscowościach. W Stankowie za kilogram trzeba zapłacić 7,19 zł, a ekspedientka nie ma dobrych wieści - mówi, że w hurtowniach nadal produkt ten jest deficytowy. Mniej zapłacimy za cukier w supermarketach znanych sieci handlowych: Dino, Biedronka i Lidl- 4,99 zł/kg. W gostyńskich marketach Biedronka w środę, 17 sierpnia cukru brakowało, za to dziś, po porannych dostawach, pojawił się w supermarkecie tej sieci w Krobi - po 4,99 zł/kg.

 „U sąsiada”, czyli w Małachowie (to już powiat śremski) klienci dostaną cukier za 7,30 zł/kg, a w punkcie w Nowym Belęcinie (pow. leszczyński) klient zapłaci 5,60 zł/kg. Internauci z Gostynia informują o "mega wysokich" cenach słodkiego produktu nad polskim morzem. W Pobierowie podobno "cena wymiata" - 9,99 zł/kg, a w Rowach jeszcze drożej - 10,50 zł/kg.

Cukru nie brakuje za to w sprzedaży internetowej, ale tam osiąga jeszcze wyższe ceny niż w mniejszych sklepach. Na Allegro od około 7,80 zł/kg do 10 zł/kg (zawsze droższy z dostawą).

- Wielu klientów dokonało nadmiarowego zakupu. A teraz chce ubić interes i w Internecie sprzedać cukier dwa razy drożej niż w sklepie - mówią eksperci.

Ceny cukru w Gostyniu i okolicy z 17 sierpnia

 • Biedronka Gostyń (ul. Poznańska)
  Cukru brak
  w Krobi - 4,99 zł* (*18.08)
 • Dino
  Cukier 4,99 zł
 • Market Supeco
  Cukier 5,49 zł
 • Lewiatan, ul. Nad Kanią
  Cukier 5,99 zł
 • Lidl
  Cukier 4,99 zł (limit 3 kg na paragon)
 • Intermarche
  Cukier 5,99 zł
 • Kolonialka, Gostyń ul. Kolejowa
  Cukier 6.50 zł
 • Żabka ul. Zielona
  cukru brak
 • Sklep „Marysia” Małachowo
  Cukier 7.30 zł
 • Sklep w Starym Gostyniu
  Cukier 6,90 zł
 • Sklep w Stankowie
  Cukier 7,19 zł
 • Sklep w Nowym Belęcinie
  Cukier  5,60 zł
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy