Reklama

Zapisy w punktach na terenie powiatu gostyńskiego i sprzedaż węgla przez Internet

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Życie Gostynia

Zapisy w punktach na terenie powiatu gostyńskiego i sprzedaż węgla przez Internet - Zdjęcie główne

foto Archiwum Życie Gostynia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Wprowadziliśmy zapisy. Obecnie mamy około 150 osób na liście i w zasadzie nie przyjmujemy nowych klientów – słyszmy u jednego z lokalnych sprzedawców opału w powiecie gostyńskim zaopatrującego gospodarstwa domowe w okolicach Ponieca, Krobi, Pępowa, ale także cześć miejscowości w powiecie rawickim. Po podwyżkach cen, które miały miejsce z początkiem sezonu obecnie cena opału ustabilizowała się, ale na jak długo, tego nie wiadomo. Zapewne galopująca inflacja i zapowiadane embargo na rosyjski surowiec wpłyną na wzrost cen węgla, miału czy ekogroszku. Czy więc lepiej już teraz zaopatrzyć się w opał?

Ceny się ustabilizowały, za to brakuje „czarnego złota”

Na początku poprzedniego sezonu grzewczewgo za tonę węgla kamiennego – kostki trzeba było zapłacić około 1000 zł. W tym sezonie, gdy cena węgla poszybowała do 1400 zł za tonę, a za 1000 kg ekogroszku trzeba było wyłożyć w granicach 1800 zł, nasi mieszkańcy ruszyli do składów w obawie o rosnące ceny a w dalszej perspektywie - o to że nie będą mieli „co wsadzić” do pieca. Wkrótce opał trzeba było zamawiać z miesięcznym wyprzedzeniem.

– Obecnie, gdyby nie zapisy miałbym pod składem kolejki po 30 osób – tłumaczy przedsiębiorca z powiatu gostyńskiego.

Węgiel i jego pochodne w składach nawet staniały w stosunku do szczytu z początku sezonu (raczej nie ma co liczyć na powrót do cennika ubiegłorocznego), jednak jest większy problem z jego dostępnością. Wspomniane embargo związane z wojną na Ukrainie może jeszcze wydłużyć terminy.

– Moim zdaniem rząd już zaczął robić zapasy pod elektrociepłownie, dlatego problem będzie się pogłębiał. W tym półroczu ceny już się raczej nie zmienią, ale po tym czasie… – nie kończy swojej wypowiedzi nasz rozmówca. Może więc łatwiej da się kupić przez… Internet.

Węgiel bezpośrednio z kopalni przez Internet?

Od połowy marca 2022 roku klienci Polskiej Grupy Górniczej po cenach obowiązujących w kopalniach i z odbiorem własnym mogą kupić węgiel (od 28 marca także ekogroszek) przez Internet. Sprzedaż jest jednak reglamentowana do 5 ton rocznie. Warunkiem jest ogrzewanie domu właśnie węglem.

Oferta ma być skierowana głównie do osób mieszkających daleko od kopalń, którzy nie mają możliwości bezpośredniego zaopatrywania się w kopalnianych punktach sprzedaży i ma umożliwić indywidualnym odbiorcom zakup opału w atrakcyjnych cenach, po stawkach obowiązujących u producenta, znacząco niższych od cen w składach opałowych w Polsce.

Program ma pozwolić na „ograniczenie nadmiernej marży pośredników i spowodować zmniejszenie kosztów ogrzewania dla odbiorców końcowych”. Oczywiście powstaje pytanie o odbiór opału z kopalń, w których prowadzona jest sprzedaż węgla za gotówkę, czyli: Marcel, Piast, Ziemowit, Jankowice, Rydułtowy, Murcki-Staszic, Sośnica, Bielszowice, Halemba oraz Mysłowice-Wesoła, dla odbiorców przykładowo z drugiego końca Polski. Po złożeniu zamówienia nabywcy mają otrzymać pocztą elektroniczną informacje o potwierdzeniu złożenia zamówienia oraz terminie i warunkach odbioru. Termin odbioru węgla ma być każdorazowo ustalany indywidualnie, bezpośrednio z odbiorcą lub wskazanym przez niego przewoźnikiem.

Sąsiedzkie grupy zakupowe - czy zdadzą egzamin?

„Receptą” na obniżenie kosztów transportu ma być powstawanie tzw. sąsiedzkich grup zakupowych, w ramach których kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu mieszkańców będzie się „zrzucało” na jedną dużą dostawę na opłacenie przewoźnika udającego się w ich imieniu do jednej z kopalń PGG. 

- Dopuszcza się możliwość zakupu za gotówkę na jeden środek transportu węgli opałowych, miałów energetycznych w ilościach określonych w ofercie przez kopalnię realizującą sprzedaż. Realizacja odbioru deputatu jak i zakupu gotówkowego odbywa się bez konieczności jakiejkolwiek awizacji, na zasadzie kolejności zgłoszenia pod załadunek na wadze drobnicowej kopalni. Kupujący (nabywca), zlecający dokonanie zakupu przez przewoźnika winien wyposażyć go w stosowne pełnomocnictwo - czytamy na stronie PGG. 

Na stronie zakupowej PGG podany jest aktualnie dostępny asortyment opału np. węgiel - kostka, węgiel - orzech czy ekogroszek i nazwa kopalni, z której pochodzi surowiec (dla części klientów ma to niebagatelne znaczenie), ale także jego wartość opałowa czy spiekalność. No i oczywiście cena.   

Przykładowo ceny opału na stronie PGG:

  • kostka - kopalnia Staszic-Wujek -1000 kg luz - 905,28 zł
  • orzech I - koplania Mysłowice-Wesoła - 1000 kg luz - 848,70 zł
  • ekogroszek Pieklorz - kopalnia Chwałowice - 1000 kg luz - od 779,82 zł
  • ekogroszek Karolinka - kopalnia Piast-Ziemowit (Wola) - paleta 1000 kg (50 worków x 20 kg) - od 1090 zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy