Reklama

Burmistrz Gostynia zdradził, jak będzie wyglądał nowy cmentarz na Pożegowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Burmistrz Gostynia zdradził, jak będzie wyglądał nowy cmentarz na Pożegowie - Zdjęcie główne

Gostyń. Miejsca na cmentarzu parafillnym, przy ul. Jana Pawła II w Gostyniu wkrótce może zabraknąć | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńscy samorządowcy, dyskutując o budżecie gminy Gostyń wrócili do tematu lokalizacji i wyglądu nowego cmentarza w Gostyniu. Grunt na osiedlu Pożegowo, gdzie miałby się znajdować cmentarz, jest już własnością gminy.  Na pierwsze prace i projekt przeznaczono 180 tys. zł.

Reklama

Miejsca na gostyńskim cmentarzu wkróce zabraknie

Spotkanie robocze radnych, które odbyło się 18 kwietnia 2023 r. w gostyńskim ratuszu, dotyczyło rozdysponowania pieniędzy (tzw. wolnych środków), które pozostały w gminnej „kasie”, po rozliczeniu 2022 roku. Jednym z tematów dyskusji była lokalizacja i zagospodarowanie nowego cmentarza, który miałby powstać już za kilka lat na os. Pożegowo. Na obecnym gostyńskim cmentarzu parafialnym, położonym przy ul. Jana Pawła II, miejsce dla mogił zmarłych się kończy. Zarządca cmentarza przewiduje, że może wystarczyć go tylko na najbliższe 4-5 lat. 

- Przejęliśmy grunt pod cmentarz. Mieliśmy z urzędnikami robocze spotkanie, burzę mózgów, spojrzeliśmy na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. To plan sprzed mniej więcej 20 lat, który wskazuje, gdzie znajduje się cmentarz, gdzie są parkingi. Zaczęliśmy się zastanawiać, z której strony uruchomimy pierwsze wejście – wyjaśniał Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Domy z widokiem na cmentarz

Włodarz gminy oznajmił gostyńskim radnym, że planuje korektę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dotyczącą położenia miejsca pochówku dla mieszkańców Gostynia. Najprawdopodobniej teren trochę się powiększy. Gmina chce zaplanować lokalizację cmentarza, myśląc o przyszłości właścicieli posesji na tzw. nowym Pożegowie

- Minie z pewnością 20 lat, zanim ktoś, kto będzie zarządcą, zdecyduje o powiększeniu cmentarza. Ale nie chcemy doprowadzić do tego, żeby w bezpośrednim sąsiedztwie powstała zabudowa domów. A obecnie tak wskazuje plan zagospodarowania – wyjaśniał burmistrz Gostynia. - To są obecnie grunty skarbu państwa, ale gdyby agencja uruchomiła je do sprzedaży, to zmarli byliby chowani w niewielkiej odległości od budynków mieszkalnych. Lokatorzy będą wówczas mieli cmentarz za oknem – zwracał uwagę.

Gmina zamierza wprowadzić tereny zielone przy trzech zaplanowanych w tym rejonie przecznicach. 

- To będzie też alternatywa, przyszłym pokoleniom zostawiamy miejsce do powiększenia cmentarza za około 20 lat. Nowy cmentarz ma rozwiązać problemy z pochówkiem na wiele lat – mówili włodarze gminy Gostyń.

Pierwsze prace związane z nowym cmentarzem w Gostyniu dotyczą wód opadowych

Teren pod nowy cmentarz jest podmokły. W budżecie gminy Gostyń zabezpieczono 30 tys. zł na pierwsze prace, związane z melioracją. Konkretnie na utrzymanie i udrożnienie rowów melioracyjnych. 

- Musimy się zająć odwodnieniem i utrzymaniem rowów, przystąpimy do ich udrożnienia. Chodzi o to, by stopniowo regulować odpływ wody z gruntu przeznaczonego pod nowy cmentarz – powiedział Jerzy Kulak. 

W gminnym budżecie zabezpieczono również 150 tys. zł na przygotowanie dokumentacji, a przede wszystkim projektu nowego cmentarza. Gmina zamierza zlecić tę usługę specjalistycznej firmie. 

Kaplica, parkingi, sektory na nowym cmentarzu w Gostyniu

Jerzy Kulak ma wizję, jak cmentarz miałby wyglądać. W centrum pobudowana będzie kaplica. Być może powstanie dopiero w momencie, kiedy nowe miejsce pochowku w połowie zostanie zapełnione nagrobkami. Według planów burmistrza, po obu stronach cmentarza powstaną parkingi. Będą więc dwie bramy – jedna od strony miasta, druga od strony Dusiny. Cmentarz miałby być podzielony na kilka części, m.in: urnową ze ścianą i tradycyjną.

- Zamierzamy zrobić przejście przez teren zielony od strony osiedla Pożegowo, żeby można było spacerowo przejść na cmentarz. W planie zagospodarowania przewidziano również powstanie drogi przejazdowej dla mieszkańców nowego osiedla Pożegowo – wyjaśnił Jerzy Kulak. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy