Reklama

Burmistrz Curyk z Pogorzeli dostanie najmniej?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum/fotomontaż M. Mostiowy

Burmistrz Curyk  z Pogorzeli dostanie najmniej? - Zdjęcie główne

Burmistrz Curyk też dostanie podwyżkę, ale mniejszą | foto archiwum/fotomontaż M. Mostiowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie cichną komentarze po ogłoszonych niedawno podwyżkach płac dla osób pełniących funkcje kierownicze w urzędach. W powiecie gostyńskim większość włodarzy gmin dostanie 90% maksymalnej kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Jedynie burmistrz i rada miejska w Pogorzeli podjęli inną decyzję.

Reklama

Analizując podwyżki zarobków włodarzy w gminach powiatu gostyńskiego, nie sposób nie zauważyć pewnej prawidłowości. Dziwnym trafem większość z nich otrzymała podwyżkę podstawy wynagrodzenia zasadniczego do poziomu 90%  maksymalnej kwoty w przedziałach odpowiednich dla swoich gmin. Jedynie Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli wyłamał się z tego wzoru i będzie otrzymywał  „jedynie” 85% podstawy.

Pamiętajmy, że w ciągu ostatnich 3- 4 lat była tylko jedna zmiana w wynagrodzeniu dla wójtów i burmistrzów i to zdecydowanie na minus. W 2018 roku obcięto im pensje o 20 %, właściwie za nic i tak już zostało praktycznie do dzisiaj. Od ponad 10 lat zarobki włodarzy stały w miejscu, a inflacja i koszta życia wzrastają. Teraz ustawa nakazuje podwyżkę zarobków.

Włodarz Pogorzeli będzie od teraz zarabiał 16.549,50 zł  brutto co stanowi 85 % maksymalnego dopuszczalnego wynagrodzenia brutto włodarza gminy w tym przedziale, czyli gmin do 15 tys. mieszkańców. Do tej pory zarabiał trochę ponad 10 tys. brutto. Różnica pomiędzy obiema pensjami wynosi 6 369,50 zł , więc wyrównanie za ostatnie 3 miesiące (ustawa obowiązuje od 1 sierpnia br.)  będzie wynosiło dokładnie 19 108,50 złotych.

Miesięczne wynagrodzenie Piotra Curyka, burmistrza Pogorzeli wzrosło do 16.549,50 z  poprzedniej kwoty 10.180 zł. Na te zarobki składa się: 

  • wynagrodzenie zasadnicze – 8 712,50 zł.
  • 20% dodatek za wysługę lat – 1 742,50 zł.
  • dodatek funkcyjny – 2 677,50 zł.
  • 30% dodatek specjalny – 3 417,00 zł.
Nie trudno stwierdzić, że taki skok z 10 do 16 tysięcy złotych z dnia na dzień rzeczywiście może się wydawać duży i niejako drażnić ludzi. Pytanie, czy zdają sobie sprawę z powagi pełnionego urzędu. Burmistrz czy wójt odpowiada za wszystkie decyzje podejmowane w jego urzędzie prawnie i swoim majątkiem osobistym. Spędza też dużo prywatnego czasu na przeróżnych uroczystościach, reprezentując swoją gminę czy urząd. Ale o tym chyba niewielu pamięta?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy