W 1939 roku od niemieckich kul zginęło 30 obywateli ziemi gostyńskiej. Obchody 76. rocznicy rozstrzelania gostynian na rynku zapowiadają się w tym roku bardzo ciekawie. Odbędą się w środę, 21 października.
Rozpoczną się od uroczystości, związanej z nadaniem odznaczeń za zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania i integracji europejskiej. Spotkanie odbędzie się o godz. 10.00 w Domu Katolickim, przy ul. Jana Pawła w Gostyniu. Organizatorem jest Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, koło miejsko-gminne w Gostyniu. Mottem przewodnim będzie hasło "Pamiętając o przeszłości, budujmy razem przyszłość". Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Most Pokoleń Gostyń-Drezno”. Jest on realizowany jest od wielu lat w Gostyniu i Dreźnie. Tego dnia za zasługi na rzecz polsko-niemieckiego pojednania i integracji europejskiej zostaną tam wręczone odznaczenia: „Misja Pojednania” i „Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”.
Gostyńscy kombatanci i drezdeńscy antyfaszyści działają wspólnie, aby przyszłe pokolenia żyły w przyjaźni i pokoju. Jedną z osób zgłoszonych do odznaczenia jest Marian Sobkowiak - inicjator polsko-niemieckiego pojednania, ostatni żyjący członek Czarnego Legionu, organizacji ruchu oporu działającej na ziemi gostyńskiej na początku II wojny światowej. Człowiek uhonorowany bardzo licznymi odznaczeniami m.in Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i Honorowym Medalem Miasta Drezna. Jest on jednym z bohaterów filmu „Druga wojna światowa. Pierwsza ofiara” oraz innych filmów realizowanych przez telewizję japońską i TVN 24.
Drugą część uroczystości rozpocznie msza św. w intencji rozstrzelanych odprawiona w kościele farnym p.w. św. Małgorzaty o godz. 11.00. Po nabożeństwie nastąpi przejście za orkiestrą i sztandarami na rynek, gdzie pod pomnikiem ofiar odbędzie się ceremonia. Okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, a przybyłe delegacje złożą wieńce. W tym dniu posterunek honorowy przy pomniku wystawi 1. Leszczyński Dywizjon Przeciwlotniczy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Na rynku zostanie również ustawiona instalacja artystyczna w formie kulochwytu, zawierająca podobizny rozstrzelanych.
* * *
Odznaczenia Misja Pojednania otrzymają: Marian Sobkowiak, Szkoła Podstawowa nr 1, ks. prałat Artur Przybył
Za Wybitne Zasługi dla ZK RP i BWP: Marian Sobkowiak, Jerzy Woźniakowski
Za Zasługi dla ZK RP i BWP: Karin Jeschke, Zofia Biderman, Maciej Kretkowski i Kazimierz Rogala