Reklama

Budowa obwodnicy Gostynia. Czy zostanie zamknięty dla ruchu odcinek DK 12 z Gostynia do Piasków?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski/Agata Fajczyk

Budowa obwodnicy Gostynia. Czy zostanie zamknięty dla ruchu odcinek DK 12 z Gostynia do Piasków? - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Z. Pacanowski/Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Budowa obwodnicy drogi wojewódzkiej 434 dla Gostynia przebiega zgodnie z harmonogramem. Nie ma żadnych utrudnień - powiedział Piotr Górka, kierownik budowy z ramienia Kontraktu STRABAG Sp. z o.o., który jest wykonawcą inwestycji. W najbliższym czasie firma nie przewiduje żadnych utrudnień w ruchu drogowym, ale już mówi się o zamknięciu drogi z Gostynia do Piasków.

Od marca 2022 r. trwają prace przy budowie obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. Powstanie nowa szosa o długości 8,4 km - wraz z drogą łạczącą nowy przebieg z istniejącym układem drogowym o długości 1,8 km. Początek obwodnicy zaplanowano na skrzyżowaniu z drogą powiatową Gostyń - Krajewice, a koniec na skrzyżowaniu z drogą powiatową Gostyń - Smogorzewo. 

Aktualne informacje, dotyczące powstawania obwodnicy podali przedstawiciele spółki Strabag podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 maja 2022r. w obecności włodarzy gmin Gostyń i Piaski, starosty powiatu gostyńskiego, a także gości: marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka - CZYTAJ TUTAJ.

- Efekty powstania obwodnicy przyniosą dużą ulgę naszym mieszkańcom. Z jednej strony to jest odciążenie dla wszystkich poruszających się przez centrum miasta, a z drugiej strony duży impuls dla rozwoju gospodarczego. Obwodnica będzie obsługiwać niedługo dwa ważne punkty - strefę gospodarczą Gostynia i strefę gospodarczą gminy Piaski. Oba te filary zostaną skomunikowane z obwodnicą, zapewnią lepszą strukturę komunikacyjną i z pewnością będą impulsem do rozwoju gospodarczego całego naszego powiatu - powiedział Robert Marcinkowski, gostyński starosta, analizując korzyści, jakie uzyskamy z powstania nowej drogi.

Co obecnie dzieje się na placu budowy obwodnicy Gostynia?

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. 

-  Nie mamy problemów na budowie, pogoda nam sprzyja, ale też nie możemy mówić, że połowa robót za nami. Prace rozpoczęliśmy na początku marca. Wtedy borykaliśmy się z pewnymi problemami przy robotach przygotowawczych, związanymi z pracami archeologicznymi i saperskimi - przyznał Piotr Górka, kierownik robót drogowych ze spółki Strabag, która jest wykonawcą zadania.

Obecnie prowadzone są prace przy przebudowie kolizji z sieciami teletechnicznymi, wodno-kanalizacyjnymi, gazowymi i elektroenergetycznymi. Na przełomie maja i czerwca planowana jest przebudowa kolidującej z nową drogą linii wysokiego napięcia (110kV).

Trwają również roboty ziemne: humusowanie skarp wykopów, budowa nasypów drogowych i przepustów. Niebawem rozpocznie się układanie pierwszych warstw konstrukcyjnych. Nad Rowem Bodzewskim rozpoczłęy się prace przy budowie mostu.

- To jest pierwszy z większych obiektów. Niebawem rozpoczniemy prace na kolejnym obiekcie mostowym nad drogą krajową nr 12. W międzyczasie prowadzimy roboty związane z budową zbiornika wodnego, który jest przewidziany jako jedyny na odcinku. Wkrótce zacznie się też przebudowa rowów melioracyjnych z przejściami na małych zwierząt - wyliczał na placu budowy Piotr Górka.

Pierwsze roboty bitumiczne, związane z przygotowaniem do budowy wiaduktu nad DK 12 zaplanowano na drugą połowę czerwca

Odcinek DK12 Gostyń - Piaski będzie wyłączony z ruchu?

Kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu samochodowym na szosie prowadzącej z Gostynia do Piasków, spowodowanymi  budową węzła drogowego przy DK 12. Piotr Górka, kierownik budowy ze spółki Strabag, uspokaja mówiąc, że dorga w kierunku Piasków nie będzie zamknięta, ale jednak fragment DK 12 będzie nieprzejezdny "na potrzeby budowy mostu". Wykonawca zaplanował jednak alternatywne połączenie Gostynia z Piaskami. W miesiącach letnich (czas wakacji) zostanie przygotowany objazd DK12 na węźle Piaski z wykorzystaniem nowo budowanych łącznic relacji wschód - zachód.

- Podczas realizacji inwestycji, kiedy będziemy budować łącznicę wschodnią i zachodnią na węźle Piaski, ruch z Gostynia do Piasków i z powrotem zostanie poprowadzony po śladzie nowej drogi. Fragment DK 12 zostanie zamknięty tylko na potrzeby budowy mostu - zapewnił jeszcze raz kierownik Piotr Górka. 

Kolejne :drobne utrudnienia" w ruchu mogą odczuć użytkownicy drogi wojewodzkiej 434 podczas letnich wakacji. - Problemy z poruszaniem się drogą wojewódzką w kierunku Krobi będą związane z budową ronda na początku - przy drodze wojewódzkiej (Krajewice),

Film dostępny dzięki wykonawcy inwestycji - spółce Strabag

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy