Reklama

Pojawią się cztery sauny i wiaderko bosmana. Co jeszcze? Na krytej pływalni w Gostyniu modernizowana będzie strefa saun

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski/ fot. Agata Fajczyk

Pojawią się cztery sauny i wiaderko bosmana. Co jeszcze? Na krytej pływalni w Gostyniu modernizowana będzie strefa saun - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski/ fot. Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sauna fińska, rzymska, infrared, „wiadro bosmana” - te wszystkie urządzenia mają pojawić się w strefie saun na krytej pływalni w Gostyniu. Na wykonanie modernizacji strefy zarezerwowano wrzesień i październik, czyli czas kiedy pływalnia ma przerwę technologiczną oraz remontową w związku z odnawianiem szatni damskich.

Reklama

Po kilku latach do gminnych samorządowców powrócił temat modernizacji saun, które znajdują się w budynku krytej pływalni „Na fali” w Gostyniu. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się 27 kwietnia 2023 r., radni zagłosowali za wpisaniem do budżetu 210 tys. zł na znacznie skromniejszy remont, niż wcześniej był planowany.

Luksusowy kompleks saun na pływalni w Gostyniu... nic z tego

Pierwotnie mówiło się o utworzeniu luksusowego kompleksu saunowego, co wiązałoby się z całkowitym remontem i przebudową strefy. Pod uwagę brano też likwidację siłowni. Za realizację zadania, zgodnie z szacunkowymi pierwotnymi obliczeniami, należałoby zapłacić 4 mln zł. Projekty były zmieniane, fundusze na powstanie kompleksu saunowego co roku były ”obcinane”. Dziś dokumentacja leży, gdyż projekt został odłożony w czasie. 

Inwestycja w najnowszej wersji oraz projekt uchwały, dotyczący zmian w budżecie gminy Gostyń na 2023 r. omówione zostały na spotkaniu radnych w sprawie  wydatków bieżących gminy oraz na posiedzeniach komisji stałych rady miejskiej, kilka dni przed sesją. 

- Podchodziliśmy do tego tematu już kilka razy. Powstał projekt, który przewidywał generalny remont, na dużej powierzchni, gdyż na kompleks saunowy mieliśmy też zagospodarować miejsce, gdzie w tej chwili znajduje się siłownia - wyjaśniał radnym Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu. 

Na realizację dużego projektu za 4 mln zł na pływalni nie ma szans, chociaż dzisiaj zapotrzebowanie na strefę saun na pływalni jest duże, gdyż nie spada zainteresowanie tą formą relaksu wśród odwiedzających. Urządzenia są jednak w złym stanie, z czego zdają sobie sprawę gostyńscy samorządowcy oraz dyrekcja OSiR. 

- Z przyczyn technicznych swego czasu zmniejszyliśmy liczbę saun. Wypadła nam sauna infrared, na podczerwień. Sauna fińska była wielokrotnie remontowana w jakiś sposób. Te urządzenia mają już 15 lat. Widać, że potrzebny jest remont - przekonywał Zbigniew Kordus. 

Na sauny na gostyńskim basenie miało być 4 miliony zł, a jest... 210 tysięcy zł

Kwota 210 tys. zł ma wystarczyć na wyremontowanie strefy saun, bez przeprowadzania prac budowlanych. 

- Zrezygnowaliśmy ze zmieninia ustawienia ścian, nie zmieniamy basenu chłodzącego, pozostawiamy siłownię - mówił Jerzy Kulak. - Ta nowa oferta, bez wydawania kilku milionów, daje kilkuletnią perspektywę na to, że będzie funkcjonowała siłownia oraz zmodernizowana strefa saun.

Według najbardziej aktualnego planu remontowego mają tam stanąć w sumie cztery nowe urządzenia. Dzięki modernizacji sauna fińska zostanie przerobiona na biosaunę. O podobnych parametrach, z niewiele niższą temperaturą. Pozostanie sauna rzymska (mokra). Dodatkowo pojawi się mniejsze urządzenie - wiadro bosmana, które służy do schładzania ciała. 

- Cały czas mamy na uwadze kwestię baseniku z zimną wodą, do schładzania. Wymiana wody odbywa się tam bez działania systemu filtracyjnego. Woda napływa do minibasenu i odpływa do kanalizacji, stąd pomysł, by zamontować „wiaderko bosmana” - mówi Zbigniew Kordus.

Jak po jesiennych remontach zmieni się kryta pływalnia w Gostyniu?

Wyjaśnił również, jak zmieni się pokój wypoczynku, który w tej chwili wydzielony został w miejscu, gdzie wcześniej działała sauna infrared i tężnia solankowa. 

- W planach jest postawienie dużej sauny fińskiej, obok niej pojawi się mała sauna infrared. Powstał kosztorys inwestycji. Ponieważ w budżecie jest kwota obligująca do tego, by ogłosić przetarg, my wykonamy to zadanie na zasadzie zaprojektuj-wybuduj. Potrzebujemy trochę czasu. Kiedy zbierałem oferty okazało się, że potrzebujemy minimum 8 tygodni na przygotowanie urządzeń do montowania. Najwyższa pora, by to zrobić - pinformował Zbigniew Kordus.

Podczas tegorocznej przerwy technologicznej, co następuje na pływalni „Na Fali” we wrześniu, będą prowadzone roboty związane z remontem szatni damskiej. 

- Modernizacja strefy saun również byłaby wtedy realizowana. Całość potrwa może miesiąc. Zrezygnowaliśmy z robót budowlanych, wyburzania i murowania ścian. Remont będzie polegał na montażu gotowych elementów i urządzeń - powiedział Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy